Bu Dalgıç Pompa Motorunu Nasıl Çalıştırabilirim?

juniorx

Üye
http://www.impo.com.tr/images/stories/motorlar/4motor1.png
bu pompa serisinde sağda görülen 3hp monofaze olanını harici olarak pompasız çalıştırmak istiyorum. motor bağlantı çizimindeki gibi bağlayacağımı varsaydım. o çizime göre fazı siyaha mı yoksa açık mavi-kahverengi ikilisine mi bağlayacağım. fiş ters takılırsa da çalışır mı. fiş 220ye takılacağı için ters takılma olasılığı her zaman olacak. bir de kondansatörün yönü yoktu değil mi.

bir de şu tabloda http://www.impo.com.tr/images/stories/motorlar/4motor3.png direkt yol verme imkanı yazıyor. kondansatörle bağlamak daha mı sağlıklı olur.(60µF kondansatör olacak sanırım tablodan)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
şemaya göre giderseniz ;
1=fazı siyah'a bağlıcaksınız
2= açık mavi yi nört e bağlıcaksınız.
3=geride kalan kahve nin ucuna kondasatörün( bu tip kondasatörler de +/- olmaz) bir uçunu bağlayıp diğer ucunu açık maviye bağladınızda işlem bitmiş olacaktır
4=sarı zaten toprak

eğer ki motor ters dönerse kondasatörün uçlarını değiştirin yani;
1= kondasatörün bir ucunu kahveden sökün,
2=fazı siyahdan ayırıp ,kahveya bağlayın
3= kondasatörün kahveden söktüğünüz ucu siyah'a bağlayın

daha önce bu konuyu anlatmıştım inceleyiniz ;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/49972-3-fazli-motoru-1-fazda-calistirma.html

önce teşekkür ederim. bir sorum olacak. pano bağlantısı değil, portatif fişli bağlantı yapacağım. fazı ve nötrü ters taksam bile değiştirip düz olarak motora verecek ünite nedir. ne bağlamam lazım. bir de kondansatörün yerini değiştirmeden yani fazı kondansatör tarafından verecek gibi kısaca fişi ters takınca bu motor ya da parçalar zarar mı görür. bir de bu üretici göndermeden soruyor mono mu yoksa trifaze mi istiyorsunuz diye. motorlar farklı olmalı gibi geliyor bana, fakat gelen motorların (mono-trifaze)kabloları aynı renkli oluyor. o yüzden bir karışma mı oldu bunu açıklarken yoksa evet bu motor hem 1 hem 3 fazda mı çalışıyor.

cevap bekliyorum lütfen

önce teşekkür ederim. bir sorum olacak. pano bağlantısı değil, portatif fişli bağlantı yapacağım. fazı ve nötrü ters taksam bile değiştirip düz olarak motora verecek ünite nedir. ne bağlamam lazım. bir de kondansatörün yerini değiştirmeden yani fazı kondansatör tarafından verecek gibi kısaca fişi ters takınca bu motor ya da parçalar zarar mı görür. bir de bu üretici göndermeden soruyor mono mu yoksa trifaze mi istiyorsunuz diye. motorlar farklı olmalı gibi geliyor bana, fakat gelen motorların (mono-trifaze)kabloları aynı renkli oluyor. o yüzden bir karışma mı oldu bunu açıklarken yoksa evet bu motor hem 1 hem 3 fazda mı çalışıyor.

380 V, 3 faz motorlarda hiçbir şema bağlantısı yoktur. motordan sadece 3 telli ( mavi ,siyah kahve ) kablo çıkar.
motordan 4 kablo gelmişse ve bir kondansator bağlantısından bahseden şema var ise 220 V mono faz olarak kabul edebilirsin.
monofaz ile 3 faz motorları faklıdır.
anlık zaman için fişi ters taktığında bir sorun olmaz.

peki fişi ters taksam da düzeltip iletecek parça nedir. mesela bildiğimiz aygıtlarda bu durum hep var belli ki. elektrik süpürgesi vs. gibi aygıtlar hiç ters dönmüyor, fişi ters takmamız gerekmiyor. aynı bu şekilde dalgıç motor nasıl çalışır, ne bağlamak gerekir. ve bir sorum daha olacak ama konuyla tam alakalı olmasa da merak ettiğim bir şey. okulda da karşıma geldi, orada da aklım karışmıştı. trifaze motor bağlantısında 3 tane kablo oluyor, bunlara R S T fazlar bağlanıyor. nötrü nereye bağlıyoruz. toprağa yani motorda şasi vidasına bağlayacağız galiba ama o zaman dokunma temas etme gibi durumda çarpılma olmaz mı. yok direkt toprağa bağlıyorsak o zaman bile hat koparsa direkt 3 faz motora değen kişiden akmaz mı, ayrıca dönüş topraktan olursa kaçak akım rölesi çalışmaya nasıl izin verir. bu mesele çok takıldı o yüzden yazdım. teşekkür ederim. ilki ile beraber açıklayabilen olursa sevinirim.

ev eşyalarında(220 V ) liklerde motorun ters dönmesi kapasitörün bağlanma yerine göre değişir. ( konu daha önce ki sorularda detaylı şekilde anlatılmış zannedersem.)
3 faz motor üçgen bağlandığı için kablolar hep faz, notür yok. toprakalma istersen ayrıca yap.

Son düzenleme:
şunu da sormuştum, bu monofaze dalgıç pompa motorunu fişi her iki türlü de taksam(ters veya düz) fazı siyaha iletecek eleman nedir.

bir de kondansatörün burada yararı motora mı yoksa şebekeye mi. eğer motora yararı yoksa takmazsam nötrü maviye mi kahveye mi yoksa birleştirip ikisine mi vermeliyim. teşekkür ederim cevaplarınız için.

şunu da sormuştum, bu monofaze dalgıç pompa motorunu fişi her iki türlü de taksam(ters veya düz) fazı siyaha iletecek eleman nedir.

bir de kondansatörün burada yararı motora mı yoksa şebekeye mi. eğer motora yararı yoksa takmazsam nötrü maviye mi kahveye mi yoksa birleştirip ikisine mi vermeliyim. teşekkür ederim cevaplarınız için.
Kondansatörü fişden motora giden hatta bağladığınızda sorun çıkmaz. Daima aynı yöne döner.Bir sebepten motor tarafında bağlantı yapmak mümkün olamıyorsa tırnaklı sadece bir konumda takılablen fişlerden kullanmanız gerekir.
Piyasada pek çok model var.Fiyatını,kalitesini beyendiğinizi kullanabilirsiniz.
Kondansatöre gelince:
3 fazlı motoru bir fazda çalıştırmak için kondansatörü kullanmak zorundasınız.Bunu Şebeke için değil,;motorda faz farkı yaratıp 1 faz olarak çalıştırabilmek adına yapıyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri