Bir kol neden amper çekmez

1.5 kw lık motoru devreye aldım termik ayarı vereyim dedim 3.2 / 2.9 / 0 . A çekiyordu bende fazların yerini motor yine düz dönecek şekilde değiştirdim bu defa 0 / 2.9 / 3 A. çekmeye başladı...sıfırı çeken hat fazlar üzerinde sabit kalıyordu yani örneğin (R) fazı nerde ise sıfırı çeken o oluyordu...motor hidrofor motoru dik milli ALARKO marka bende fazla üstelemeden termik ayarını 3.5'e ayarladım fakat yinede rahat değilim nedeni ne olabilir acaba...

motor ıkı fazda yol alsa sanıye gecmeden kendını bellı eder
bu durumda bı tuhaflık var

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşım elinde faz sırası rölesi varsa onu panonun girişine tak bakalım normal çıkış verecekmi birde alarko hidrafor demişsin modelini yazarsan sana daha rahat yardımcı olabilirim alarkoda 380 volt motorlu hidraforda var 220 volt motorlu hidraforda var modeli zemin sacında siyah bir etikette ALD 10/2 gibi motor çıkışlarını 380 volt seri lambayla fazlar arasında denersen daha doğru ölçüm yapmış olursun bazen dijital ölçü aletleri yanıltabiliyor.

Pano - motor arasındaki kabloyu değiştirip denemek gerek...

0 A gösteren fazın kablosu, kendi fazından kopup, 3,2 A gösteren faza kaynak olmuş olabilir...

Çok merak ettim şimdi... Gelibolu'ya yakınsanız geleyim... İlginç arızaları çok seviyorum, elimde değil... :)

Hidroforun modeli 403/16/1 ALARKO...Faz sırası rölesi elimde hazır olmadığı için TENSE marka FK_02 faz koruma rölesini bağladım..röle enerjiyi kesip tekrar verdiğinde iki defa dalgalanma yapıyor sonra düzeliyor....yani dalgalanmadan kastım röle ışıkları iki adet biri kırmızı diğeri yeşil kırmızının altında açık diyor o sabit herhangi bi hareket yok yanıyor, fakat yeşil ışık iki defa yanıp sönüyor daha sonra düzeliyor...bir kaç defa denedim aynı...hidrofor çalışıyor henüz bir sıkıntı yok..

bu tür arızalar çözümü deneyimli arkadaşlarınla pano veya motor başında araştırırsan daha iyi çözüm bulursunuz arızayı bulduktan sonra paylaşırsanız bizde seviniriz

arkadaşım azların hepsini ayrı ayrı birbiryle ölç yani her üçü fazıdaayrı ayrı birbiriyle sen birisiyle ölçtünmü farklı faza denk R ile S , R ile T ve S ile T bu şekilte kontrol et ve 380 i gör

Sıfır akım, değişen fazı takip ediyorsa kesinlikle motora gelen fazlarda bir arıza var demektir. Motor enerjili iken klemens kutusunu açıp, faz-faz ve faz-nötr gerilimlerini tek tek ölçmen lazım. Aynı fazdan iki uca hat çekilmişse faz-faz gerilim ölçümünde o iki fazda sıfır gösterir.
Gerilimler normalse motorun iç yapısında bir sıkıntı var demektir. Yine de stator akımının fazı takip etmemesi gerek. İlginç.
Bu arada motor çok yüklenmiyorsa iki fazda da çalışır ama ses ve vibrasyon olarak kendini çok belli eder. Bir zaman sonra da yanar. Bobinajı yeni yapmış olman motor ömrünü artırmış olabilir.

geçengün bi arkadaşımda benzer durumu anlattı motorun sargılarından biri yanık olduğu halde motorun çalıştığını söylemişti motoru bobinajcıya götürmüşler oda sargının yanık olduğunu sölemiş. eğer imkanın varsa sende bi götür motoru bobinajcıya bi baktır. öle bişey varsa tekrar bilgi verirsen sevinirim.

arkadaşım sen o motora 2 faz bir nötr vermiş olmayasın benim başıma çok geldi aynı senin dediğin gibi çalışıyor ama fazla yüklenmeye gelmez

Bugün, atölyemize 2.2 kw 1400 devir bir motor geldi, rulmanları değişmek için değiştim, merak ettim, bu motoru, boşta çalışacak şekilde, hidroforu besleyen, enerji uclarına bağlarsam, acaba aynı hatayı verirmi diye, aldığım gibi götürüp bağladım, sonuç aynı, bir faz sıfır çekiyor, hiç hareket yok denecek şekilde 0/0.01 daha sonra tekrar sıfır...iki adet ıslak rotorlu ALARKO marka, sirkülasyon pompası vardı NÇP 8/125 modeli, termik çıkışlarından baktım, onlarında bir fazında hiç hareket yok, demek'ki sorun genel dedim ve binayı besleyen KOFRA sigortalardan ölçtüm bir hat sıfır çekiyordu sıfırı çeken sigortayı söktüm 10 veya 15 sn. sonra tekrar geri taktım cihazların başına geldiğimde tamamının termiği atmış durumdaydı...soğuk bir ter atıp lanet ettim, dertsiz başa dert açmanın alemi yok dedim, ve çıktım... hidroforumuz çalışıyor henüz bir sıkıntı yok üstelik sorun genel en azından biraz rahatım diyebilirim...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri