bir elektrik-elektronik mühendisi hangi konularda bilgili olmalı?

chitarra

Üye
bir sene geçip gitti nasıl geçtiğini fark etmedik bile.2 olduk
1.sınfta yavaştan c programalama dilini öğrenmeye başladık.
4 sene sonunda bilgisiz bir mühendis olmak istemiyorum. yavaştan ne gerekiyorsa onları öğrenmek istiyorum. hangi konularda kendimi geliştirmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

geliştirebiliyorsan kendini PLC konusunda eğit elektronik devre elemanlarını iyi tanı neyin ne yaptığını bil ;)

Öncelikle kendine uzmanlık alanı seçmelisin. Nasıl yüksek gerilimde çalışacak bir mühendis için ileri seviyede PLC bilgisiyle donanmaya gayret etmek mantıksız ise otomasyonda A.G'de çalışacak birinin de yüksek gerilim ile ilgili detay ve ileri bilgiler edinmesi mantıksızca olur. Önce kendinize mesleğinizin bir yada birbirine yakın konulardaki birkaç dalını rota olarak belirleyin derim. İlk işiniz bu olsun.

cok guzel bır soru
kendını yetıştırmeyen elekrtık ve elektronik muhendıslerı ne yazıkki hele bırde yenı ise
deneyımli (alaylı mekteplı )ustaların onunde cok mahcup kalıyor cok eziliyor

özellikle bılgısı olması gereken konular zayıf akımdan tutunda güç kompanzasyon otomatık kumanda og tasıyıcı sistemler vs vs kısacası bır sıstemin enerjısının gırdıgıyerden topraga gomulu levhasına kadar tepeden tırnaga bılgılı olması gerekıyor

plc pic fuzzylogıc vs de cabası

bılım adamı olma yolunda hırsla caba gostermesı gerek
tecrube eden arkadaslarım hak verecektır

1.PLC(siemens omron,allen bradley)
2.Yabancı dil
3.Mkroişlemciler(Psoc,Pic,8051,x86)
4.Networking ,TCP/IP ,endüstriel network(profibus ,modbus,fieldbus)
5.SQL database(Mssql,MySql)

hangi sıra ile yapacagın sana kalmış fakat genelde teknik dökümanları takip edebilmen için önce yabancı dil gerekecektir.

1.PLC(siemens omron,allen bradley)
2.Yabancı dil
3.Mkroişlemciler(Psoc,Pic,8051,x86)
4.Networking ,TCP/IP ,endüstriel network(profibus ,modbus,fieldbus)
5.SQL database(Mssql,MySql)

hangi sıra ile yapacagın sana kalmış fakat genelde teknik dökümanları takip edebilmen için önce yabancı dil gerekecektir.

bu sıralamada önemli olan sadece yabancı dil diğerleri seçeceğin branş ile alakalı. mesela ben SQL ve networking hiç bilmiyorum mikroişlemciyi de unuttum diyebilirim ve hiç sıkıntı yaşamadım çünkü yaptığım işte bununla alakalı birşey yok. bence burada soru yanlış önce hangi branşı seçeceğine karar vermelisin. Daha sonra "ben bu branşta çalışmak istiyorum neler bilmem gerekir?" diye sormalısın

bütün cevaplarınız için sağolun
bende bir alana yönelmek istiyorum fakat ilk sene ne olduğunu daha anlamadım lise devamı gibiydi mat fizik kimya lise derslerinin devamı ama büyük ihtimalle elektronik alanına yönelirim galiba elektrik alanından çok
bu sistemide anlamış değilim üniversiteye girerken niye elektrik-elektronik mühendisliğini aynı anda verebileceklermiş gibi tek isim altına topluyorlar sonra mecburen bir alan yarım kalıyor
bu bölümü biz tercih ederken elektrik mühendisliği ve elektronikten bir farkı vardır diye tercih etmiştim fakat devlet açısından daha kötü durumdayız bile bizden fazla elektrik ve elektronik mühendisi alıyorlar devlete bence bu durumda da bir mantıksızlık var

bir sorum daha olacak PİC ve PLC arasındaki fark nedir hangi alanda kullanılıyorlar?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,363
Kullanıcılar
450,235
Son üye
Yb25

Yeni konular

Geri