Bilgisayardan Kasete Kayıt için Nasıl Bağlantı Yapmalıyız?

Bilgisayarda mp3 vb şekilde bulunan müzik dosyalarını müzik seti ile kablo bağlantısı yaparak kasete kaliteli şekilde kaydetmek istiyorum.Müzik setim ön kısımda mikrofon girişleri var,arkada ise aşağıya ekledigim giriş,cıkışlar var.
Bilgisayarda (masaüstü) anakart üzerindeki 6 çıkış,girişten hangisinden kablo baglantısını müzik setimdeki hangi girişe baglayarak bunu saglayabilirim?
Site içeriği ile çok alakadar bir konu olmamakla beraber eminim fikir verebilecek dostlarımız vardır.
Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Ekli dosyalar

• IMG_20220211_212751.jpg
    IMG_20220211_212751.jpg
    254.3 KB · Görüntüleme: 60
Bilgisayarın açık mavi portundan (Line out) müzik setinin Aux girişini yada mikrofon girişini bir deneyin. Ses ayarlarından port kapalıysa denetim masasında açmak gerekebilir.

Çalışıp çalışmaması birezda müzik setine bağlı. Kimisi aux girişinden kaset kaydı yapabiliyor kimsi sadece sesi aktarabiliyor.

Son düzenleme:
Bilgisayarın açık mavi portundan (Line out) müzik setinin Aux girişini yada mikrofon girişini bir deneyin. Ses ayarlarından port kapalıysa denetim masasında açmak gerekebilir.

Çalışıp çalışmaması birezda müzik setine bağlı. Kimisi aux girişinden kaset kaydı yapabiliyor kimsi sadece sesi aktarabiliyor.

Genelde tam tersi yapılır.
Kasetten bilgisayara...
Evet.Fakat üzerine kayıt yapılmış orijinal kaseti kurtarmak için bu işlemi yapmak istiyorum.

Line out hattından aux girişine bağlayın. Mikrofon girişi olmaz. O giriş preanfiye bağlıdır. Ses bozulacaktır.

Size en uygun bağlantı line out dan aux in e gireceksiniz.

Bu noktada müzik setinizin kayıt esnasında bu girişi kabul ediyor olması gereklidir. Eğer seçim anahtarı yoksa muhtemelen mikrofon girişini kabul ediyor olabilir.

Line out hattından aux girişine bağlayın. Mikrofon girişi olmaz. O giriş preanfiye bağlıdır. Ses bozulacaktır.

Size en uygun bağlantı line out dan aux in e gireceksiniz.

Bu noktada müzik setinizin kayıt esnasında bu girişi kabul ediyor olması gereklidir. Eğer seçim anahtarı yoksa muhtemelen mikrofon girişini kabul ediyor olabilir.
Biraz önce denedim fakat netice alamadım.
Bilgisayarın arkasındaki açık yeşil renk yani speaker takılan jack'a 3.5 ucu takıp üçlü (beyaz,sarı,kırmızı) aux kablo cıkısınıda müzik seti arkasındaki aux in kısmına taktım ses kartı uyarı verdi dış hoparlör cıkıs vb gibi onada tamam diyerek kayda geçtim ancak netice alamadım.
Dahası pc'de müzik açıp sesi müzik setinden aynı baglantı ile alamak istedim arkadasımda aynı sistem var aynı sekilde yapıyor sorun yok fakat pc'nin sesi müzik setine gelmedi.
İki ucu 3.5 luk jack olan kabloyu pc'nin arkasındaki speaker girişe takp diğer ucunuda müzik seti önündeki mikrofon girişine taktıgımda pc'nin sesi müzik setine geldi.

Mikrofon girişinden kasete kayıt ise yine olmadı.
Sanırım kayıt yaparken aux vb bir secenegi secmek gerek müzik setinde ama o kısmı henüz çözemedim.

Şuan için öncelikli çözmem gerek kısım pc'den ses çıkışından gelenen ucu aux olan kabloyu müzik setine baglayıp pc'nin sesini müzik setine almak.

Aklıma gelen kabloda sorun olabilecegi.
Çokta anladıgım konular degil dogrusu.

Bilgisayarın arkasındaki çıkışların fotografını ekliyorum yeşil ve mavi olan girişleri denedim ama sonuc alamadım.

IMG_20220212_135049.jpg

Biraz önce denedim fakat netice alamadım.
Bilgisayarın arkasındaki açık yeşil renk yani speaker takılan jack'a 3.5 ucu takıp üçlü (beyaz,sarı,kırmızı) aux kablo cıkısınıda müzik seti arkasındaki aux in kısmına taktım ses kartı uyarı verdi dış hoparlör cıkıs vb gibi onada tamam diyerek kayda geçtim ancak netice alamadım.
Dahası pc'de müzik açıp sesi müzik setinden aynı baglantı ile alamak istedim arkadasımda aynı sistem var aynı sekilde yapıyor sorun yok fakat pc'nin sesi müzik setine gelmedi.
İki ucu 3.5 luk jack olan kabloyu pc'nin arkasındaki speaker girişe takp diğer ucunuda müzik seti önündeki mikrofon girişine taktıgımda pc'nin sesi müzik setine geldi.

Mikrofon girişinden kasete kayıt ise yine olmadı.
Sanırım kayıt yaparken aux vb bir secenegi secmek gerek müzik setinde ama o kısmı henüz çözemedim.

Şuan için öncelikli çözmem gerek kısım pc'den ses çıkışından gelenen ucu aux olan kabloyu müzik setine baglayıp pc'nin sesini müzik setine almak.

Aklıma gelen kabloda sorun olabilecegi.
Çokta anladıgım konular degil dogrusu.

Bilgisayarın arkasındaki çıkışların fotografını ekliyorum yeşil ve mavi olan girişleri denedim ama sonuc alamadım.

Ekli dosyayı görüntüle 85088

Sizin ses kartında renkler tersmiş, yani mavi = line in yeşil ise = line out. Denemelerinizi yeşil port üzerinden yapmayı deneyin.

Müzik seti üzerinde bir ayar gerekiyor olabilir.

Müzik setinizin önünden bir resim alalım. Kayıt için bir ayar gerekiyormu bakalim.

Kaset kaydinda cihaz ya line girişi yada mikrofon girişi kullanır. Bu ikisinden birini seçmeli.

Müzik setinizin önünden bir resim alalım. Kayıt için bir ayar gerekiyormu bakalim.

Kaset kaydinda cihaz ya line girişi yada mikrofon girişi kullanır. Bu ikisinden birini seçmeli.
İlk fotografta ki yassı ince sıralı tuşlardan ''rev mode'' tuşuna bastıgımda kayıt yapıyor kasetten kasete.
Birde record tuşu var sol kısımda.Oraya basınca select source ibaresi cıkıyor.
Aux baglantı yapınca o kısımdan yada baska bir yerden aux secenegini mi getirmek gerek acaba kestiremedim.
Bu kadar detaylı bir cihaza sahip olmamıştım gençlik zamanımız,o sebeple tam anlamıyla anlayamadım nerede eksik yaptıgımı.

Ekli dosyalar

• IMG_20220211_212809.jpg
    IMG_20220211_212809.jpg
    281.5 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20220207_134647.jpg
    IMG_20220207_134647.jpg
    260.3 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_20220202_135331.jpg
    IMG_20220202_135331.jpg
    259.6 KB · Görüntüleme: 27
İlk fotografta ki yassı ince sıralı tuşlardan ''rev mode'' tuşuna bastıgımda kayıt yapıyor kasetten kasete.
Birde record tuşu var sol kısımda.Oraya basınca select source ibaresi cıkıyor.
Aux baglantı yapınca o kısımdan yada baska bir yerden aux secenegini mi getirmek gerek acaba kestiremedim.
Bu kadar detaylı bir cihaza sahip olmamıştım gençlik zamanımız,o sebeple tam anlamıyla anlayamadım nerede eksik yaptıgımı.

Evet rec tuşuna basıp source yani ses kaynagini size soruyor. Sesi aux seçtiğinizde arka bağlantıdan sesi kaydedecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri