bilgisayar arızası

elektro34

Üye
arkadaşlar power düğmesine bastığım andan itibaren bilgisayardan hiçbir anlam ifade etmeyen sesler geliyor.dıdıdıdıddıtdıtdıdı falan gibi ve bilgisayar açılmıyor lütfen yardımcı olunuz hepinize şimdiden teşekkürler.

ram ve ya ekran kartı olabilir sök tekrar tak yine yaparsa rami sök sürekli dıdıdı yaparsa tak ram sorunlu olabilir. ilk aklıma gelen bunlar

bu dediklerinin hepsini yapdım ama çıkan ses çok anlamsız bir düzeni yok yani sesin uzun bip kısa bip falan gibi bir şey değil acaip bir ses sabahdan beri bununla uğraşıyorum ama çözüm bulamadım ilginden dolayı teşekkür ederim.

eğer ki elektrik bağlantılarında sorun yoksa senin bilgisayar çökmüş

elektrik bağlantıların da problem yok eğer bilgisayar çökmüş ise ne yapmam gerekiyor bu sorunu nasıl çözebilirim yokmu bir yolu

dosyalarını yedekle c deki ve belgelerimdekinleri d'ye filan taşı format at

Hayır Hayır.. Cökme olabilir ama seslerin cökme ile bir alakası yok

1- bilgisayardan görüntü alabiliyormusun?
2- Büyük ihtimalle kartlarda bir sorun var? Ram ve ekran karti veya işlemci olabilir.
3- ekstra takılı olan bir kart varmı? modem ethernet ses karti gibi.. Hepsini sök ve sadece ekran karti ram takılı olsun..Ve 2ramin varsa 1tanesini tak öyle dene ve tekrar yaz..

bios yorumlamadan(sürmeden) buzzer ses çıkartamaz. öncelikle anakartın ve güç kaynağın sağlam gibi görünüyor. görüntü alabiliyorsan veya bilgisayar çalışır halde iken bu sesleri alıyorsan;

- işlemci veya varsa anakart üzerindeki fanlar yeteri devirde dönmüyor uyarısı olabilir.
- işlemci veya varsa anakart üzerindeki fanlar aşırı ısınıyor uyarısı olabilir.
- ekrana görüntü alabilmek için anakart rem işlemci ve ekran kartının sağlam olması gerekir. senin en kötü ihtimalle anakartın sağlam.
- iki slot remin varsa sırayla sökerek denemeler yapabilirsin.
- işlemciyi ve ekran kartını ya başka bir yerde deneyebilirsin. veya kendi pc ne bunlardan sağlam olduğunu bildiğin işlemci veya ekran kartı takarak deneyebilirsin.
- benim bu durumlarda ilk yaptığım kasayı parçaları komple söküp anakartı resetleyip toplayarak deneme yapmaktır. bazen statik elektrik, manyetik dalgalar veya topraklama sorunları yüzündende bu tarz sorunlar oluşabiliyor.
- ayrıca anakartın çıkardığı seslerin manaları anakartla gelen kitapçıklarda yazar. sana verilmediyse veya yoksa anakartın marka ve modelinden üretici firmanın sitesine girerek pdf şeklinde dökümanı indirerek öğrenebilirsin. sanırsam senin sesin rem arızası. ama korkutmak gibi olmasın soket tozlanmış yerinden oynamış bile olabilir.
sana şimdiden kolay gelsin. sorun hala devam ederse tekrardan yardımcı olurum.

saygılarımla....

Son düzenleme:
Arkadaşlar selamun aleyküm bu söylemiş olduğunuz problemin tıpa tıp birebir aynısı şu anda bir arkadaşımın başına geldi kasada güç kaynağının kabloları yanmış söylediğine göre güç kaynağını kontrol ettim kabloları yanık yerinden kesip çeşitli ölçümler aldım öncelikle 5 ve 12 volt çok sağlıklı geliyo sonra ise farklı bir metot ile arıza aradım güç kaynağı üzerinde ama sistem 10 numara yani arıza falan yok güç kaynağımız sağlam
Ekranda bios cheksum bilmem ne error yazıyo flopy disk üzerinden yükleme yapılabileceği anlamında olduğunu sandığım bir mesaj veriyor ve o garip sesler hiç durmuyor
Benim koymuş olduğum teşhis ise arkadaşlar bios çökmüş yada rahmetli olmuş yapabileceğim en güzel şey ise bios u tekrar yüklemek yani sitesinden update mi ne ise artık ismini tam bilmiyorum ama onu indirmek ve biosa yüklemek
En büyük sorunum ise bu update diye bildiğim olayı nasıl yapacağımı bilmyorum benim kendi bilgisayarımdan indirip flopy aracılığı ile ona aktarabilirmiyiz
Anladığım kadarı ile biosun güncel bir sürümü yüklense olay çözülecek ama nasıl olacağı hakkında hiç bir bilgim yok bana bu konuda acilen yardım edebilirmisiniz bilgisayar ile proje falan çalışmaları var içinde ve arkadaş da öğrenci şu an yardımınıza gerçekten ihtiyacı var arkadaşlar
Bu biosun güncel bir versiyonunu nasıl nereden bulacağız ve nasıl yükleyeceğiz
Ben burada anakartın özelliklerini içeren birde seri numarası versem belki işinize yarar diye düşündüm
Anakartın seri numarası: p4pb400 olarak üzerine kodlanmış diğer bir numara daha var ama anakarın bi özelliği olduğunu zannetmiyorum.o numara da bunlar : c313b05534p4pb400c-fl

sayın has artvinli arkadaşım öncelikle sistemden sürekli uyarı sesleri gelirken bios güncellemesi yapmanı tavsiye etmem. bios güncellemesi sırasındaki ufak bir aksaklık anakartını (dolayısı ile sistemi) kullanılmaz hale getirir. piyasada aşırı dandik güç kaynakları var seninde dediğin gibi tek tek bütün pinleri sağlıklı olarak ölçsen bile yüke binince saçmalayabiliyor. bir kafede dediğin gibi uğraştık sorunu bulamayınca cafedeki tüm pcler aynı olduğu için parça aktararak denemeler yaptık güç kaynağını değiştik çalıştı. söktüğümüz güç kaynağını başka bir pc de denedik çalışmadı. eski hurda bir pcye bağladık çalıştı... vs... vs..

-öncelikle sorunu gidermeden bios güncellemeyi deneme derim.
- pc içindeki veriler çok önemli ise bir bilgisayarcıdan verileri cd/dvd/harici hdd gibi bi yere yedeklemesini rica edin...
- bilgisayarlar gibi hasas ve kombine sistemler de hala en etkili yol deneme yanılmadır. ama dikkatli olmak gerekir.
- tekrar belirtiyorum anakart ve bios arıza durumunda sinyal seslerini üretemez...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri