Beyaz Eşyalardaki Sararmalar...

yasemin968

Üye
İyi Akşamlar, Siteye yeni katıldım. Çok güzel ve faydalı bilgiler içeren bir site! Benim sorunum küçük ev aletlerindeki ve beyaz eşyalardaki renk değişikliği ve sararmalarla ilgili. Biraz bu konularda titizim. Arçelik nofrost buzdolabımın renginde hafif bir kırılma var kreme dönük, kapaklardaki plastik aksamda da sararma mevcut. daha 7 senedir kullanıyorum. Çalışmasında çok şükür bir problemim yok, ama gel gelelim dış görünüşü eski gibi duruyor. Ağartmam için ne denememi tavsiye edersiniz? (Bundan önce bazen marc mutfak ve bazen de amonyaklı sıvı cif kullandım. Çamaşır suyu asla kullanmadım.) Benim için değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sararma dış etkenlere bağlı olarak gelişiyor. Birinci etken malzeme kalitesizliği, ikincisi ise güneş ışığının etkisi. Maalesef temizleyici malzemelerle geri dönüşü olmuyor.

Çözüm ise üzerinde yazı veya sembol bulunan plastik malzemeleri servisten yenisini alarak değiştirmek; yazısız aksamları da sprey boya ile dikkatli bir biçimde ince katmanlar halinde birkaç kat boyamaktır. Spreyle boya için en temiz yöntem parçayı sökerek her yerini eşit olarak boyamaktır.

Sararma dış etkenlere bağlı olarak gelişiyor. Birinci etken malzeme kalitesizliği, ikincisi ise güneş ışığının etkisi. Maalesef temizleyici malzemelerle geri dönüşü olmuyor.

Çözüm ise üzerinde yazı veya sembol bulunan plastik malzemeleri servisten yenisini alarak değiştirmek; yazısız aksamları da sprey boya ile dikkatli bir biçimde ince katmanlar halinde birkaç kat boyamaktır. Spreyle boya için en temiz yöntem parçayı sökerek her yerini eşit olarak boyamaktır.

Soruma yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim Candogan Bey. Ben temizleyici bir ürün falan vardır belki diye düşünmüştüm. Peki bu sprey boyayı nerede bulabilirim. Belirli bir markası var mı? Ve benim yapabileceğim gibi bir şey mi? Elimden ufak tefek tamirler gelir. Boya da yapabilirim. Bu arada üzerinde herhangi bir pas, çizik vs yok. Zımparalamaya gerek yok sanırım?

Spreyi ben denedim orjinali ile alakası yok komple boyarsanız belki bişeye benzer ondada dikine boyanırsa akma ve ton farkı oluşacak yatırarak boyamak lazım.

Buzdolabı için yapışkanlı pvc kaplamalardan kullanabilirsiniz. İsterseniz buzdolabınıza inox görünümü kazandırabilirsiniz.

bulus89-1.jpg

buzdolabı-sticker-300x300.jpg

Spreyi ben denedim orjinali ile alakası yok komple boyarsanız belki bişeye benzer ondada dikine boyanırsa akma ve ton farkı oluşacak yatırarak boyamak lazım.

biraz zor gibi düşününce, :( Üstelik kış hazırlığı yapmışken dipfrizde birçok yiyecek vs var. ancak yazın yapılabilir diye düşünüyorum.

Buzdolabı için yapışkanlı pvc kaplamalardan kullanabilirsiniz. İsterseniz buzdolabınıza inox görünümü kazandırabilirsiniz.

bulus89-1.jpg

buzdolabı-sticker-300x300.jpg
Harika bir fikir! Ben bunu daha önce neden düşünemedim? inox görünümlü olan diğer eşyalarıma da çok uyacak. Beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Peki bu pvs kaplamaları İstanbul'da nerede bulabilirim?

İstanbulda olmadığım için bilemeyeceğim ama ufak çaplı bir araştırma yaparsanız bulabileceğinizden eminim.

arkadaşlar
verilen fikirler iyi güzelde pratikte hiç bir faydası yokki?
buzdolablarında sararan yerler genellikle plastik aksamlardır.. bu aksamları selulozik boya ile boyamanız çok zordur ince su zımparası ile iyice zımparalama yapmalı ve bir kaç kat boya atmanız gerekebilir çok zahmetlidir bilginize...
folyoya gelince düz yüzeylerde sorun olmadan kullanabilrsiniz ama kendinden kulplu kapı formlarında ki genellikle ovalımsi hatlar vardır bu hatlara bu folyoyu uygulamanız çok zor olacaktır...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri