BeagleBone Black

3D yazıcının mekaniği çok zor geliyor bana. Hadi mekaniği yaptın o özel materyali püskürtüp ultraviyole ile kurutup bi katman daha atıyo. Çok karışık değil mi? Nasıl yapacaksın?

Yoksa gözümde büyüttüğüm kadar zor değil mi? :)

FDM yöntemi ile olan 3d yazıcıdan bahsetiyorum. Ultraviyole filan yok.
Bizim okulda vardı, bitirme projemde bayağı bi kullandım, mekanik kısmı çalışma mantığı aklımda

Bana ilk başta 3d printer çok çekici cazip gelmişti. İleri bir teknoloji gibi geliyor.
Ama 2 dönem makine üzerinde çalışınca bayağı bir bıktırıcı geliyor. Güya Hızlı prototipleme aracı gibi
gözüküyor ama dediğim gibi üretimi zaman alıyor ,beni bayağı bir uğraştırmıştı :)

Zaten açık kaynak projeler internetde bayağı var(RepRap gibi)

FDM yöntemi ile olan 3d yazıcıdan bahsetiyorum. Ultraviyole filan yok.
Bizim okulda vardı, bitirme projemde bayağı bi kullandım, mekanik kısmı çalışma mantığı aklımda

Bana ilk başta 3d printer çok çekici cazip gelmişti. İleri bir teknoloji gibi geliyor.
Ama 2 dönem makine üzerinde çalışınca bayağı bir bıktırıcı geliyor. Güya Hızlı prototipleme aracı gibi
gözüküyor ama dediğim gibi üretimi zaman alıyor ,beni bayağı bir uğraştırmıştı :)

Zaten açık kaynak projeler internetde bayağı var(RepRap gibi)

600 Dolara worldwide free shipping ile diyor ya :D 3D Printers for sale, 3D Printing Machine, 3D Printer Price

Ben bu 3D yazıcı olayını ciddiye almamıştım da sanırım üstüne düşme vakti geldi. Discovery channelda bi çok programda gördüm ilk prototiplemede bunu kullanıyorlar. Ben daha kullanılması için vakti var diyordum ama öyle değilmiş anlaşılan.

Hocam skype da ekledim sizi bu konuyla ilgili beraber çalışmak isterim çok ilgimi çekti. :)
Dur ben biraz araştırıyım bu olayı. Nasıl bir materyal kullanılıyor ki hammadde olarak?

Evet firmayla kısa bi görüşme yaptım. Bu iş tahmin ettiğim kadar karışık değilmiş . Yani çok karmaşık sistemler olduğu gibi basit sistemler de varmış. Süleyman bu işe el atıcam sanırım. :)

Prototipleme esnasında çok çok iyi olacak.

Son düzenleme:
Rostock MAX by SeeMeCNC First Print - YouTube

Acaba mekanik acısından delta diye tabir edilen tipler nasıl olur,
herhangi bir sakıncası olabilir mi?

Cam yazılımını ve operating yazılımını açık kaynaklı yaptılarsa iyi gibi duruyor :) ama güzel bi kural biliyorum; olabildiğince basit tut. :)

Yaratıcı bi sistem ne kadar gerekli tartışılır. Ne avantajı var tartışılır. Ama ben ilk 3d yazıcımda bu sistemi kullanmazdım. Belki daha sonra geliştirme aşamadında bu da denenebilir. Ama hoşuma gitti sıradışı bi bakış açısı :)

Cam yazılımını ve operating yazılımını açık kaynaklı yaptılarsa iyi gibi duruyor :) ama güzel bi kural biliyorum; olabildiğince basit tut. :)

Yaratıcı bi sistem ne kadar gerekli tartışılır. Ne avantajı var tartışılır. Ama ben ilk 3d yazıcımda bu sistemi kullanmazdım. Belki daha sonra geliştirme aşamadında bu da denenebilir. Ama hoşuma gitti sıradışı bi bakış açısı :)

Bu hızlı prototipleme tam bir beyin fırtınası gerektiren bir konu.

Bu tezgahın püf noktası nozzle denilen kafa kısmı, orayı hallettin mi gerisi
3 eksenli makina. Bu sebepten dolayı basit dediniz ya, aslında ilk adım da
benim aklıma gelen sadece bu kafa kısmını yapıp
piyasada varolan 3 eksenli makinelere adapte etmek daha mantıklı ve daha modüler olabilir...

Bu hızlı prototipleme tam bir beyin fırtınası gerektiren bir konu.

Bu tezgahın püf noktası nozzle denilen kafa kısmı, orayı hallettin mi gerisi
3 eksenli makina. Bu sebepten dolayı basit dediniz ya, aslında ilk adım da
benim aklıma gelen sadece bu kafa kısmını yapıp
piyasada varolan 3 eksenli makinelere adapte etmek daha mantıklı ve daha modüler olabilir...

Yani bende onu diyorum 3 eksen basit bi masa :) karmaşıklaştırmak gereksiz olur. Kesinlikle olay püskürtücüde bitiyor. Tabi ki bir de yazılım var ama o zaten hazır. Reprap in püskürtücüsü basit gibi duruyo. Araştırmak lazım daha derine inemedim. Ama 3 eksen cnc olayında bişey yok, sadece nozzle ı kaliteli yapmak ve bunların zamanlamasını, pozisyonlamasını vs. yapacak yazılım sistemini düzgün seçmek gerekir.

Not: Melih Karakelle'nin sitesini uzun süredir takip ediyorum. Fakat bu yazısında detay yok sanırım belkide ben mobil versiyonda olduğum için görünmüyodur emin değilim.

Aslında şuan bi robot kol fikri de var kafamda :) Şöyle robot kolu 3 eksen masa gibi xyz eksenlerinde programlayabileceğimiz bi yazılım bulsak uçuk bişey olur, ne showlar yapılır. :)

beagle bone black ile rasbberry pi arasında gpio pin sayısı farkı var
detaylı incelememe buradan ulasabilirsiniz

gpio pinlerinin kontrolü konusu
kendi içerisinde hazırda scriptleri var ancak benim sevmedigim bir dil olan phyton dilini kullanmanızı gerektiriyor.Yukarıda bir arkadasımızın dediği gibi QT creator ile kullanmak istiyorsanız C++ kütüphanelerine ihtiyacınız olacak demektir onlara da buradan ulasabilirsiniz

Projelerde analog deger okuma olmazsa olmazını ise yine c++ kutuphaneleri emrinize amade

QT ile yazdınız programı ancak bunu sistemin açlışında direkt olarak açlısın yani mevcut sistemin yerini alsın diyosanız burada

Yok ben anlamam c++ java vazgecilmezimdir diyosanızda size java kütüphanesi burada

Birde açıklama yapayım size.Kendisi içinde minimum sistem özellikleri ile gömülü bir os olan linux angstrom ile gelir.Maleseg artık angström destekçisi kalmamıştır ancak kullanmanızda sakınca yok geliştirin açık kaynak kodlu nihayetinde.Android yüklenir mi? evet ama yükleme :) tıkanır. Ubuntu yüklenir mi ? evet ama yükleme :) tıkanır

proje için ideal eğer ki ben c++ öğrenicem ya da iyi biliyorum derseniz.Yapabilecekleriniz ise hayal dünyanıza ve gpio sayısına kalmıs :)

Arkadaşlar karşılaştırma linkindeki çoğu bilgi yanlış yada eksik.
Amacınız nedir ? Ne yapmaya çalışıyorsunuz ?
İnceden bir uyarı gömülü sistem ile yüksek frekans I/O işlenemez(Software/Hardware pwm).
Arada mutlaka bir I/O birimi kullanın (PWM/Counter etc.)
Şayet ciddi bir ürün yapacam diyorsanız kesinlikle eksen kontrolü için hazır ürün kullanın / yaptırın.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri