Basit yoldan Dc hız kontrol devresi yapımı

Alhn017

Üye
Elimizde 5 tane DC 12 volt motor var,bunların hızını devre yardımıyla 50 rpm'e kadar düşürmeyi hedefliyorum internette baktığım devrelerin çoğu çok büyük ve hantal.Sürekli hızını düşürüp yükselticeğim bir devre olmucak 50 de sabit kalıcak bildiğiniz devre varsa bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
motorlar kaç watlık ayrıca beslemesi tek mi ayrı ayrı mı ? motor üzerindeki yük nedir bunları yazarsan sana yardımcı olabiliriz.

rpm değeri çok önemli ise çünkü donus devir sayısı yuke goredeğşiklik gösterir devir sayısı önemli ise tako ve işlemci kontrolü öneririm.

değilse arkadaşımızında önerisi ile uygun guçte bir hız kontrol devresi ile sorunuza cevap alabilirsiniz.

guce göre pwm devre yapabilirsiniz.

motorlar kaç watlık ayrıca beslemesi tek mi ayrı ayrı mı ? motor üzerindeki yük nedir bunları yazarsan sana yardımcı olabiliriz.
Motorları 9W lık mini motor yada 40mm çaplı teyp moturu(12 volt kaç W olduğunu bilmiyorum) kullanmayı düşünüyorum,ortalama 150 gramlık yük binicek hepsini 12 voltluk adaptöre yada herbirine 9V luk pil düşünüyorum,varmıdır buna olucak devre??

rpm değeri çok önemli ise çünkü donus devir sayısı yuke goredeğşiklik gösterir devir sayısı önemli ise tako ve işlemci kontrolü öneririm.

değilse arkadaşımızında önerisi ile uygun guçte bir hız kontrol devresi ile sorunuza cevap alabilirsiniz.

donuş sayısı önemli hassas hareket için

donuş sayısı önemli hassas hareket için
Size bi rediktör bide @serkan_48 in tavsiyesi lazım.

rpm dakikadaki devir demektir. Dakikada 50 devir yaklaşık olarak saniyede 1 devirdir.

Sizin isteğinizde devir çok önemli.

Bu noktada tavsiyem ,

Bu işi dc motor ile değil de servo motor ile yaparsanız bunuda bir işlemi ile deviri sabitlerseniz çok daha kolay yapabileceğinizi düşünüyorum. Uygun güçte servo motor ile bu devri şaşmaz bir şekilde sağlayabilirsiniz. Devri reelde ölçmeden matematiksel hesapla daha az ve daha kolay olarak bir kaç entegre ile step motor ilede yapabilirsiniz.

Ama en doğru kararlılık için işlemci ve servo motor öneririm.

rpm dakikadaki devir demektir. Dakikada 50 devir yaklaşık olarak saniyede 1 devirdir.

Sizin isteğinizde devir çok önemli.

Bu noktada tavsiyem ,

Bu işi dc motor ile değil de servo motor ile yaparsanız bunuda bir işlemi ile deviri sabitlerseniz çok daha kolay yapabileceğinizi düşünüyorum. Uygun güçte servo motor ile bu devri şaşmaz bir şekilde sağlayabilirsiniz. Devri reelde ölçmeden matematiksel hesapla daha az ve daha kolay olarak bir kaç entegre ile step motor ilede yapabilirsiniz.

Ama en doğru kararlılık için işlemci ve servo motor öneririm.
servoda aklıma geldi ama programlama ve arduuno hakkında bilgi sahibi olmadığımdan bu yönteme başvurdum,internetteki robotik yazılımlarda eski anlayacağın dc ye mahkumum :/

O zaman programsız yapabileceğimiz bişey varsa biraz araştırayım 4017 v.s. ile step sürücüler yapılabiliyor. Girişine 555 ile osilatör devresi yapılıp çok hassas olmasada stabil bir devre yapılabilir. Ancak dediğim gibi tam stabil çalışma için frekansı belli osilatör yada işlemci ile yapılmalı.

Ne için kullanacağınızı söylerseniz belki daha iyi bir öneride bulunabiliriz.

Hocam aliexpreste hazır motor kontrolcüleri var eyer uğraşmak isterseniz arduin veya herhangi pwm çıkış veren launchpad ve transistor kullanarak bir kontrol devresi yapa bilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri