Büyük Bir Merkezin Data Tesisatı

Mürsel Y.

Üye
Şu aralar data tesisatı üzerinde çalışmaktayım ve birkaç pratik bilgiye ihtiyacım var. Örneğin bir iş merkezi düşünelim.

1) Bu iş merkezinin data ve telefon kabloları şehir şebekesinden ayrı ayrı hat mı çekilir?
2) Bu yapının fiber optik kablo ile beslendiğini düşünelim. Bu fiber optik kablo önce modeme veya modemlere sonra switche ve switchlere ve data patch panel'e oradan da müşterilere mi dağılır? Bu saydıklarımın dışında herhangi bir eleman mevcut mudur?
3) Fiber optik kablolarının bazı projelerde 4 core bazı projelerde 12 core çekildiğini gördüm. Bu seçimde etkili kriterler nelerdir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
4) Aralara switch konularak bir CAT6 kablosu ile kaç m mesafe alınabilir?

1) Bu iş merkezinin data ve telefon kabloları şehir şebekesinden ayrı ayrı hat mı çekilir?
sadece iş merkezleri değil. tüm özel ve kamu binalarında data ve telefon kabloları elektrik hattından bağımsızdır. binaya en yakın Türk Telekom Menholünden cat6 kablo yada f/o kablo gelir. cat6 geliyorsa BTKdan her bir daire için ayrı ayrı daire sayısı kadar Cat6 kablo KTK'ya gider. KTK'dan her bir telefon sortisi için ayrı ayrı Cat6 kablosu daire telefon prizlerine gider.

Ayrıntı bilgi için Türk Telekom Ankestre yönetmeliğine bakabilirsin.

2) Bu yapının fiber optik kablo ile beslendiğini düşünelim. Bu fiber optik kablo önce modeme veya modemlere sonra switche ve switchlere ve data patch panel'e oradan da müşterilere mi dağılır? Bu saydıklarımın dışında herhangi bir eleman mevcut mudur?
binaya gelen f/o kollektör yardımı ile cat6 irtibatlandırılıyor. yani giriş F/o çıkış cat6. dağıtım cat6 kablo yardımı ile yapılıyor. yada f/o kabloları daire girişlerinde KTK'larına kadar gelebiliyor. KTKdan çıkan sortiler Cat6 yapılıyor.

4) Aralara switch konularak bir CAT6 kablosu ile kaç m mesafe alınabilir?
switch olmadan en fazla 90 diyen var 100 diyen var 150 maksimum diyen var.

bildiğim kadarıyla anlattım.

iyi çalışmalar.

sadece iş merkezleri değil. tüm özel ve kamu binalarında data ve telefon kabloları elektrik hattından bağımsızdır. binaya en yakın Türk Telekom Menholünden cat6 kablo yada f/o kablo gelir. cat6 geliyorsa BTKdan her bir daire için ayrı ayrı daire sayısı kadar Cat6 kablo KTK'ya gider. KTK'dan her bir telefon sortisi için ayrı ayrı Cat6 kablosu daire telefon prizlerine gider.

Ayrıntı bilgi için Türk Telekom Ankestre yönetmeliğine bakabilirsin.

Demek istediğim data için ayrı kablo telefon için ayrı kablo mu gelir telekom şebekesinden? Yoksa ikisi için tek kablo mu?

Ayrıca CAT6 kablosu ile yaklaşık 100 m gidilebildiğini biliyorum. Her 100 m'de bir switch koyarak kaç m mesafe alabiliriz?

3) Fiber optik kablolarının bazı projelerde 4 core bazı projelerde 12 core çekildiğini gördüm. Bu seçimde etkili kriterler nelerdir?[/QUOTE]

Harici fiber hatları telekom çekiyor internet için, Projede sadece 110 MM HDPE boru gösteriliyor.
Telekom da , O binadaki fiber internet isteyen abone sayısına öre 4 core , 8 core ya da 12 core yada daha fazlasını çeker.. Her bir core 1 abonenin Fiber-Ethernet dönüştürücüsüne bağlanır...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri