atocad çizim öğretmenim

oserder

Üye
elektrik tesisatı üzerine iş yerim var.

yaklaşık bir aydır autocad çizimi üzerine yoğunlaştım.internetten indirdiğim derslerle kendimi geliştirmeye çalışıyorum. atucad 2006 kullanıyorum. internetten taslakları falan indirdim. bulunduğum yerde bu konuda bana yardım edecek kimse yok. bulabildiğim mimari projeleri kendim çiziyorum. çizimlerimin doğru olup olmadığını nerlerde yanlış yaptığımı bana gösterebilecek öğretmenler(arkadaşlar) arıyorum. şöyleki sizlere gelen mimari projelerden bana ödev olarak verirseniz ben de çizerek size gönderip değerlendirme yapmanızı bekliyorum.yine kendimin bulduğu mimari projelerden (okul yıllarından)çizmiş olduklarım var. çizim konusuna çok hevesliyim.lütfen bana yardımcı olun.hevesimin kırılmasını istemiyorum. ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim.
Elektrik Teknikeri O.D

autocad çizimi başlıbaşına bir uzmanlık alanı olduğunu söylerim.
önce basit komutlar üzerinden işe başlayabilirsin.
autocad kısayol komutları vardır. internetten taratıp bulabilirsin.
l doğru çizmek.
f paralel olmayan iki noktayı birleştirmek.
tr budama.
co kopyalama
m taşıma
mi aynalama
gibi...
işine yarayacak kısa yollarını ezberleyebilirsin.
autocad sembolleri vardır. elektrik çizimleri için. onları netten aratıp bulabilirsin.
mimari projelerde ölçek çok önemlidir. genellikle elektrik projeleri 1:50 ölçekte çizilir.
bu konuda dikkat etmen gerekir. mimari projeyi temizlersin.
işine yaramayacak olan ne varsa silersin.
geride kalan işine yarayacak mimari projeyi tek bir layer olarak kaydedebilirsin. üzerine çizeceğin elektrik projesinide 2. bir layer olarak çizmen işine yarar.
yada kuvvet akım; zayıf akım; yangın algılama sistemleri gibi farklı tasarımları farklı layer adı altında çizebilirsin.
daha sonra hesaplamalar vardır.
elektrik projelerinde en büyük sorun buralardan kaynaklanır.
ben yükleme cetvelini ve hesaplamaları excell üzerinden yapıyorum. "ole" komutu ile autocad e yapıştırıyorum. daha sonra tek hat çizimleri vardır. sonra topraklama hesaplamaları yaparsın.
kolay gelsin.

3 4 gündür bekliyorum ama yazdıklarıma tek cevap ademcelikten geldi. ademcelik arkadaşıma ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim. ademceliğe ulaşmak istedim fakat buradan msj çekemedim. faceden baktım 500 tane adem çelik çıktı. adem çelik seninle nasıl irtibat kurabilirim.

oserder size yardımcı olmak isterim.Sadece mimari çizim mi cisimlerin çizimi de sizi geliştirecektir bunula ilgili kaynakları size derleyip en kısa süre içinde ulaştırmaya çalışrım

3 4 gündür bekliyorum ama yazdıklarıma tek cevap ademcelikten geldi. ademcelik arkadaşıma ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim. ademceliğe ulaşmak istedim fakat buradan msj çekemedim. faceden baktım 500 tane adem çelik çıktı. adem çelik seninle nasıl irtibat kurabilirim.

msn bilgilerimi özel mesaj ile gönderdim size.
ulaşmadıysa haberim olsun.
iyi akşamlar.

adem bey belediyede görevlisiniz yanılmıyorsam size belediye ile ilgili bir kaç sorum olacak ama mümkünmü.selamlar

merhaba arkadaşlar otocad sembolerini autocade nasıl koplayabilirim. Cevaplarınızı bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri