arkadaşlar yardım edermisiniz rica etsem..

arkadaşlar yapmak istediğim devrede arduino mega nın 20 çıkışını kullanarak resimde görüldüğü gibi ledleri sırayla yakıp söndürmek istiyorum.. resimde biraz farklı çizdim ,toplamda 20 sıra 10 lu şerit led..
ve 12 volt smps adaptörle ledleri ve arduinoyu aynı anda besleyebilirmiyim?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    97 KB · Görüntüleme: 18
arkadaşlar yapmak istediğim devrede arduino mega nın 20 çıkışını kullanarak resimde görüldüğü gibi ledleri sırayla yakıp söndürmek istiyorum.. resimde biraz farklı çizdim ,toplamda 20 sıra 10 lu şerit led..
ve 12 volt smps adaptörle ledleri ve arduinoyu aynı anda besleyebilirmiyim?

besleyebilirsin tabii ki arkadaşım fakat çizdiğin şemada npn transistör kullanmışsın. npn transistörün emiter bacağından +12V giriş yapmaya çalışıyorsun bu yanlış. kollektörden + vereceksin ayrıca ledler ters duruyor. transistörden gnd anahtarlarsan daha sağlıklı bir devre yapmış olursun. ardunio kaç volt ile çalışıyor ben bilmiyorum. sen biliyorsan ardunio ya doğru voltajı verirsen ve ledleri doğru bağlarsan çalışır

arduino tavsiye edilen çalışma voltajı 7 ila 12 volt, ledleri yanlış yerleştirmişim şimdi fark ettim..gnd anahtarlamayı anlamadım arduinonun çıkışlarında + çıkış alınıyor nasıl tetiklicem...

arduino tavsiye edilen çalışma voltajı 7 ila 12 volt, ledleri yanlış yerleştirmişim şimdi fark ettim..gnd anahtarlamayı anlamadım arduinonun çıkışlarında + çıkış alınıyor nasıl tetiklicem...

sana üç adet resim gönderdim bunlarda doğru transistör kullanımını izah etmek istedim. buton yerine arduniodan aldığın tetikleme sinyalini varsayarsak transistörün doğru kullanımını az çok belirtmiş olabilirim sanırım.

Ekli dosyalar

• üç resim.jpg
    üç resim.jpg
    255 KB · Görüntüleme: 18

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular