Ark boynuzları trafoyu nasıl korur anlatırmısınız...

Stajyer olduğum fabrikadaki tekniker bana trafodaki ark boynuzlarını göstererek ne işe yaradığını sordu.Ben daha onun ne olduğunu bilmiyorum ki onun ne işe yaradığını biliyim dedim.:) Bari adını söyle akşam araştırıp sana ne işe yaradağınız söyleyeyim dedim.Onuda söylemedi git hepsini araştır dedi.Neyse bende geldim eve ve araştırmaya başladım ve o çıkıntıların ark boynuzu olduğunu öğrendim ve bunların ne işe yaradığını araştırdım.''Ark boynuzu ; Enerji nakil hatlarında bir gerilim yükselmesinde transformatörü koruyan elemanlardır.'' bilgisine ulaştım.Ancak nasıl korur bu bilgiye ulaşamadım.Bunu anlaşılabişir şekilde açıklarsanız sevinirim... teşekkürler şimdiden....

tekniker arkadaşa plug-in (geçmeli) tip OG buşinginde ark boynuzu niye yok diye sor bizide bilgilendir olurmu :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
güç trafomuzda ki giriş uçlarında bulunan ark boynuzları neden çıkış uçundakinden kalındır_? cevaplarsanız sewinirim... şimdiden teşekkürler

Trafonun yüksek gerilimle yüklenmesinin girişte olma ihtimali çok yüksek olduğu için ark boynuzları daha güçlü olarak giriştedir.Bidiğimiz kadarıyla.

havadeki nem oranına göre bölge bölge degişir ark boynuzları arasındaki mesafe hiç birşey bilmiyorsanız standardı 16 cm dir

standart bır trafoda (34.5/0.4) boynuzların arası ortalama 15-20 cm arası oluyor. Havanın delınme dayanımı ise 27 kV/cm dir.. gerci bu rakam iki ideal küre elektrot arasındakı labaratuvar ortamı degerıdır ama yınede 15 cm ıcın dusundugumuzde 405 kV gibi cok yuksek bır atlama gerılımı olusuyor. Bu degere gelmeden cok once trafo zarar gorecektır zaten..
Olayı bırde bu sekılde yorumlar mısınız..

arkadaşlar ark boynuzu ayarlama hesabı şu şekildedir voltaj çarpı 0.75 dir.
örnek:pirimeri 33kv olan bir trafonun ark boynuzu 33000çarpı0.75=24750=25cm dir
bu hesap sisli bölgelerde değişir normal şartlarda bu şekilde ayarlanır.

standart bır trafoda (34.5/0.4) boynuzların arası ortalama 15-20 cm arası oluyor. Havanın delınme dayanımı ise 27 kV/cm dir.. gerci bu rakam iki ideal küre elektrot arasındakı labaratuvar ortamı degerıdır ama yınede 15 cm ıcın dusundugumuzde 405 kV gibi cok yuksek bır atlama gerılımı olusuyor. Bu degere gelmeden cok once trafo zarar gorecektır zaten..
Olayı bırde bu sekılde yorumlar mısınız..

sn mckolbasi 405 kV gibi bir değer anlık değerdir yani mesela yıldırım darbede ( mikrosaniye) bahsettiğiniz açıklıkta o gerilimle delinme olurken. daha uzun süreli bir darbede mesela 0,5 sn veya 1 sn gibi bir süredeki veya daha fazla süreli darbelerde mesela açma kapama durumlarında, ani gerilim yükselmelerinde hava iyonize olmaya başlar ve bu biraz zaman alır. 15 cm gibi bir açıklıkta kısmi deşarjlar o kadar çok artar ki daha sonra delinme gerçekleşir

Bu örnek 36kV og trafoları için geçerlidir. En basitinden ark boynuzlarının baglı bulundugu izalatörler 36 kV gerilimlerde kullanılır. Ark boynuzlarının ayarlandığu uzaklık asağı yukarı 2 cm kadardır. trafoya gelen gerilim 36000 V u geçtiğinde ark boynuzları arasındaki mesafeden akım atlama yapabilecek mesafeye gelir yani ordan ark yaparak trafonun için girmeden dış şasesi üzerinden toprak bağlantısıyla fazla gelen gerilimi toprağa atlatma yaptırmış yani ark yaptırmış olur. Ark boynuzları arasındaki mesafe açılarak voltaj ayarı yapılabilir bu olayı bir nevi sigorta olarak düşünebilirsin. 10 A lik bir sigorta asırı akım geldiğinde atar buda aşırı voltaj geldiğinde atar voltaj ayar yeri ise izalatörün üst ve alt kısmındaki iletkenlerin aralığıdır.

2cm çok az bir mesafe değilmi ? herhalde arkadaşım sehven yazmış olduğunu sanıyorum.deniz seviyesinde 26.4 cm. olmalı ve o yerin rakım farkı eklenmelidir yani her 1000 metrede 1,5cm daha eklenmelidir .ayrıca ark boynuzu sadece trafolarda değil izaletörlerdede kullanılır saygılarımla

Son düzenleme:
ark boynuzu aralığı için 0,73 gibi bir çarpan var.36 kv için 22 cm gibi bir aralık var.pekte üzerinde durulan bir konu değil bence.rakım,iklim şartları vs. göz önüne alınarak yapılması gereken bir ayarlama.trafo yapılırken kullanılacağı yer bellimi ki labaratuvar ortamında gerekli şartlar sağlanıp ayarlansın.yüksek güçteki güç trafolarında yapılıyor olabilir.dip not olarak yazayım elektrik bu ne yapacağı belli olmaz.yeri gelir yarım metreye atlar yeri gelir 36 kv 1 cm den akmaz.sırrı tabiatta gizli herhalde.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,232
Son üye
burak.s

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri