Arçelik 6020 M Bulaşık Makinası

çok teşekkürler supermaster35 .çok açıklayıcı bir bilgi verdin.önerini değerlendirecem.kartı tümüyle değiştirsem olur herhalde.sayaç kartımın çalışma sistemini biliyormusunuz arkadaşlar ?pek bişeye benzetemedimde ben onu.
sayaç kartı cam tüpün içinde bulunan mini kontaktır.üzerine mıknatıs yaklaştırıldığında kısa devre olur.takılı olduğu bölümde suyun akışıyla dönen pervaneye bağlı bir mıknatıs vardır.makina su almaya başladığında belirli bir turda döner(örnek 3000 tur) ve her turda bu kontak açılıp kapanarak ana karttan gelen 5 voltu kısa devre eder.ana kartı imal eden firma bu rakamı daha önceden belirleyip pic entegreye yazıyor (bu 5 volt 500 kere kısa devre olursa beyin motorunu çalıştır.)beyin motoru çalıştığı zaman bir çıt ilerleyerek suyu keser ve yıkama yapmaya başlar.ana kartın çalışması için gereken besleme daha önce bahsettiğim kondansatör ile sağlanıyor.. bu besleme yok ise su ne kadar alırsa alsın kart ölü olduğu için beyin ilerlemeyecek ve suyuda kesmeyecektir.(şunuda belirteyim o yandaki sayaç kartı elektronik deil..oraya hiç müdahale etme ön panelde bulunan kartı sök 15 ytl demişler ..istersen 1 ytl ye kondansatör tak çalıştır..)

çok teşekkürler supermaster35 .çok açıklayıcı bir bilgi verdin.önerini değerlendirecem.kartı tümüyle değiştirsem olur herhalde.sayaç kartımın çalışma sistemini biliyormusunuz arkadaşlar ?pek bişeye benzetemedimde ben onu.
bu sorunuza cevap yazmıştım ama heralde ya başka yere gitti yada ben gönderemedim neyse.tekrar yazayım.
yan depoda bulunan sayaç cam tüpün içine yerleştirilmiş mini kontak olup mıknatıs yaklaştırıldığında kısa devre olan bi parçadır.makina su alırken bu kontağın arkasında plastik su haznesinin içinde dönen bi su türbününe bağlı mıknatıs vardır.bu türbün yani pervane her turda kontağı kısa devre yapar.su miktarı bu kısa devre olma sayısı ile hesaplanır.imalatta ana kartın programına yazılmış belli bir rakam var örnek 2000 turda suyu kes komutu.bu pervane 2000 kez dönünce ana kart beyin motoruna enerji gönderip 1 çıt ilerleterek suyu keser.su almaya yarayan ventile giden enerji beyin kontakları üzerinden geçer,dolayısı ile ana kartı hiç takmasak dahi cihaz su alır ama kesmez.değiştirin dediğim kondansatör kartın besleme kondansatörüdür.bozulduğu zaman kart ha varmış ha yokmuş durumuna gelir.umarım anlamanızı sağlamışım dır

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı.vede anlaşılır.kart sparişim henüz gelmedi aksilik aksilik üstüne.

düğmeyi biraz çevirdiğimde ilerliyo dediğinize göre bence beyin bozuk benim makinamdada böle bi arza olmuştu beyni değiştirdik.

çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı.vede anlaşılır.kart sparişim henüz gelmedi aksilik aksilik üstüne.
kondansatörü nerden teminedebilirim.elektronilçilerdenmi bulunur bu?

Kondansatörün üstünde 6.3v 330mfyazıyor bunumu deyişicem.birde büyük mavi birşey var.budamı kondansatör.değerleri tutmuyo.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kartı verebilirim size yolunuz Kadıköy'e veya Ataşehir'e düşüyorsa. Elimde fazladan var yanlış teşhis sonucu aldım. Veya PTT kargo ile yollayayım. Yalnız bendeki 6030M kartı, tahminim aynıdır.

Bilgi için teşekkürler. Ben de emin olamadığımdan özellikle yazdım sizden de fikir gelir diye.

selam.ön panelin ortasındaki elektronik kartın üzerinde büyük bir kondansatör var. 220 wolt 470 mf değerinde.onu değiştir cihaz sorunsuz şekilde çalışıcak.
(şimdi ne alaka diye düşünülürse; yan depo sayacı sayıyor ama kart bunu algılamıyor .nedeni kartta besleme olmaması.eğer kart normal olsaydı sayaçtan gelen tetikleme ile beyin motoruna triac üzerinden woltaj gönderip bir çıt ilerletip suyu kesmesini sağlayacak..bu üründe su ventili enerjisini beyin kontakları üzerinden alıyor.kart takılı olmasa dahi beyin el ile çevrilerek tüm fonksiyonlar çalışır.mekanik sistemde sivice 220 gönderen bu kontak beyin ilerlemediği için devreyi kesmiyor.ve devamlı su alıyor.) TAVSİYEM BU KONDANSATÖRÜN YERİNE 220 VOLT 1000 MF OLANI TAK ve güle güle kullan..

ustam teşekkürler. benim makinada ilk su boşaltımı yapıp orada takılıyordu. dediğin gibi ön paneli söktüm. kontrol kartı üzerindeki kondansatörü karttan söküp kapasite değerini ölçtüm. 470 nF (470 mF değil bu arada) olması gereken kondansatör 223 nF gösterdi. elimde olan 660 nF 220 V. kondansatörü taktım. makina sorunsuz çalışıyor. tekrar teşekkürler

öncelikle iyi bayramlar ustalar :)
benim makinamda arçelik 6020 m . su alıp ilk seferde kesiyor sonra tekrar almaya başlıyor ve kesmiyor. dolayısıyla kumanda düğmeside dönmüyor takılıyor. su seviye şalterini çıkardım , ağzımla üfleyip tutuyorum. çalışıyor fakat çok yavaş havayı kaçırıp devreyi bırakıyor ( normalmidir ). buarada benim ön panelimde solda kumanda düğmesi , ortada kapak açma kapama anahtarı , sağdada on off düğmesi var . kumanda paneli ve bahsedilen kondansatörü göremedim . teşekkür ederim :)

öncelikle iyi bayramlar ustalar :)
benim makinamda arçelik 6020 m . su alıp ilk seferde kesiyor sonra tekrar almaya başlıyor ve kesmiyor. dolayısıyla kumanda düğmeside dönmüyor takılıyor. su seviye şalterini çıkardım , ağzımla üfleyip tutuyorum. çalışıyor fakat çok yavaş havayı kaçırıp devreyi bırakıyor ( normalmidir ). buarada benim ön panelimde solda kumanda düğmesi , ortada kapak açma kapama anahtarı , sağdada on off düğmesi var . kumanda paneli ve bahsedilen kondansatörü göremedim . teşekkür ederim :)

bahsedilen kondansatör pano içinde program cihazı yanında elektronik kart model bulunanların kart üzerinde. sizde yok o karttan ve su seviyesi su seviye anahtarı ile yapılıyor. eğer su seviye hortumunda tıkanıklık delik vs vs yok ise yenisi ile değiştiriniz

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri