Ankastre Fırın ve Ocak İçin Priz Yok

Nikolai II

Üye
Arkadaşlar evimin mutfak dolaplarını değiştirdim. Eskiden set üstü fırın ve ocak kullanıyordum tek prize bağlıydı. Gelen servis ankastre için 2 ayrı priz gerekiyor dedi. Sanırım ocak ve fırının aynı anda çalışıp tesisatın aşırı yüke dayanmamasından şüphe ediyor. Prizden paralel 2'li sıva üstü priz bağlayıp, sigortaları yüksek amperli sigortayla değiştirerek sorunu çözebilir miyim?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ocak sadece çakmak içinse sıkıntı olmaz. yüksek amperli sigorta gerekli değil. ama ocakta elektrikli ise sigorta değerini büyütmek yerine, yeni hat çekmek daha uygundur. tabii ki yeni hatada sigorta koymakta fayda var.

amperi yukseltmek çözum değil kablo kesiti ısınma problemleri çıkabilir servis her cihazın sıgortasını bağımsız ister cihaz garantiliyse bir arızada drek olarak elektrik arızasından diye garantiye almazlar dikkat ederseniz sorumluluk almamak için servisler hiç bir zaman elektrik bağlantısı yapmaz

Paskomya ustam ile aynı gorusteyim. Ocak elektrikli değil sadece çakmak için ise; sadece prizi çogaltmaniz yeterlidir. Sigortada bir degisiklige gerek yok.

ocak sadece çakmak içinse sıkıntı olmaz. yüksek amperli sigorta gerekli değil. ama ocakta elektrikli ise sigorta değerini büyütmek yerine, yeni hat çekmek daha uygundur. tabii ki yeni hatada sigorta koymakta fayda var.
Evet, sadece çakmak için. Ancak servisler 2 ayrı priz olmadan kurulum yapmıyorlar. Ben de her ihtimale karşın kullanılmayan 2 ayrı prizden 2 ayrı bağlantı oluşturacağım.

Bu işlerde ben çekeceği watt değerine göre karar veriyorum.Etiketine bak watt değeri toplamı 3000 wattı geçmiyorsa tak prize desem kararı sen ver...Ben mutfakta iki ketil ve buzdobını bulaşık makinesini üçlü uzatma kablolu prize taktım üç senedir sorun olmadı (toplam 3000 watt)...ORHAN

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri