AMPÜLÜN GÜCÜ NASİL BELİRLENİYOR

toyer

Profesyonel Üye
üzerinde 75watt 230 volt yazan bir ampulu yük olarak kullanıyorum.

75watt=230xI olduguna göre lamba 0.33 amper cekiyor demektir. bu durumda lambanın direnci 230/0.33 den 700 ohm falan çikiyor dimi. 12dc-310dc trafo kullanarak elde ettiğim trafo cıkısını uf4007 ile dogrultuyorum. 310 volt dc elde ediyorum. bı çıkışada lambayı baglıyorum yük olarak.

310/700=0,44 amper ceker lamba bu durumda. uf4007 diodu ise 1 amperlik diyot datasheetinde. peki lambayı sisteme baglayınca diyot neden yaniyor? isinip yanıyorda diyot :)

diğer bir sorumda su yapılan hesap yanlış değil ise ampulun direnci 700 ohm larda bir değer. ama ben multimetre ile ölçtüğümde 52 ohm gösteriyor . bu nasıl oluyor?

lambanın watt volt bilgisi nasil olusturuluyor üretici firma tarafından.

yoksa lambanın içindeki tel bobin gibi sarılı bu yüzden alternatif akımda bobin, dc akımda ise sadece tel gibi mi davranıyor?

Diyodu karıştırdınız sanırım 1N4007 olmalı

neden o olmali? uf4007 nin neyi var?

1n4007 ile denedim sonuc aynı

O diyodun özelliği kullanım yeri başka, 1n4007 ile köprü diyod kur, çoğ elektronik cihazda besleme sistemi bu (tv, uydu cihazı, atx pwr sup). 310vdc elde etmek için trafoya gerek yok direk 220 ile

hımm göl kenarında 220 ac bulursam takarım:)

kullanım yeri ve özellikleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim. farkli olan seyleri kıyaslama acısından ve öğrenme acısından.

Sorununu daha açık yazarsan daha isabetli daha çabuk cevap bulursun kullanım yerini ben söylemeyeyim üreticisi varken, dedeiğn gibi 12 220 elde ederken neden 310 yapmaya gerek duydun hele bu gerilimle lamba yakmak anlamadım???

sorun diyotun yanması.
220 volt acnin pik değeri 310 volttur o yuzden. 220 volt acyi doğrultugunda 310 volt dc elde edersin.

Hazır inverter kullanıyorsanız 220 volt ac ile çalışırsınız. Kendiniz yapıp dc dönüşümünü sağladıysanız çalışma voltajını nerdeyse % 50 arttırmışsınız. Ampulunüzde kısa sürede bozulacaktır. Kondansatörde kullanırsanız 400 voltu geçersiniz bu da çalışma geriliminin iki katına yaklaşır. Ampul direnci soğuk iken düşük olduğundan enerji verildiğinde yüksek akımlar çeker bu da diyotunuzu bozar. Daha yüksek akımlı diyot veya köprü diyot kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Lamba içindeki flamanın direnci, sıcaklığa bağlı olarak değişir. Soğuk flaman direnci, sıcak flaman direncinden yaklaşık 15 kat daha düşüktür.
Daha geniş bilgi için
http://www.*****************/teknik-kutuphane/akkor-flamanli-%28enkandesan%29-lambalar-3-bolum/4161#ad-image-0

benim anlamadigim dogrultulan ac gerilim cikista artar mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,426
Kullanıcılar
450,343
Son üye
ibrhm_k

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri