Amfi çalismiyor.

Hasan 1616

Üye
Arkadaşlar merhaba. Amfi calisiyiyken bir anda çalışmayı kesti. Çıkış transistorleri sağlam. Yanan yada ısınan birşey yok. Ama amfi ışığı yanmiyor. Beko arcelik tv servisinde çalıştım. Ama amfilerden pek anlamam. Besleme katında gibime geliyor.Yardımcı olabilecek varmı.
IMG-20170511-WA0003.jpg

Ekli dosyalar

• 20170516_210537.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 61
İllaki besleme, resim küçük sayılır, ayrıntılar belli olmuyor daha çok sayıda yakın plan şeklinde çek. Hiç voltaj ölçmedin mi nerede kaç volt var kağıt üzerinde yaz. Edinebilirsen şema üzerinden takip et.

Sanırım oto amfisi olduğundan konvertör kısmındaki Güç kondansatörleri yada pwm katı arızası olabilir.Öncelikle kart üzerinde besleme gerilimlerini ölçmek size yol gösterecektir.Bunun dışında sürücü transistörleri kontrol et muhtemelen bc serisidir.

Anfi hiç canlanmıyor ise güç girişlerine göneliniz. Anfi girişinde diyot ve sigorta olabilir. ( Sigorta mutlaka vardır ) atmış olabilir. Kontrol ediniz. Daha detaylı resimler eklerseniz sizi yönlendirebiliriz.

20170521_203153.jpg
20170521_203230.jpg
20170521_203242.jpg
20170521_203310.jpg
20170521_203259.jpg
20170521_203322.jpg

Bazı resimler iki kere yüklendi.Sigorta sağlam. güç ve çıkıştaki transistörleri tek tek sökerek ölçtüm hepsi sağlam.Enerji verdiğimde hiç akım çekmiyor.Isına hiçbir şey yok.3300 mf 35 v kondansatörlerin yanında bir oksitlenme var ancak ayaklarını boşa alıp ölçüyorum sağlam gözüküyor.Hemen yanındaki transistörler de sağlam. Ntc sağlam. Kafayı yedirecek adama.Bobinin yanındaki 10 ohm'luk taş direnci söktüm buzzerda kısa devre gözüküyor bu normal mi acaba.10 ohm küçük bir değer olduğu için öter sanırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bazı resimler iki kere yüklendi.Sigorta sağlam. güç ve çıkıştaki transistörleri tek tek sökerek ölçtüm hepsi sağlam.Enerji verdiğimde hiç akım çekmiyor.Isına hiçbir şey yok.3300 mf 35 v kondansatörlerin yanında bir oksitlenme var ancak ayaklarını boşa alıp ölçüyorum sağlam gözüküyor.Hemen yanındaki transistörler de sağlam. Ntc sağlam. Kafayı yedirecek adama.Bobinin yanındaki 10 ohm'luk taş direnci söktüm buzzerda kısa devre gözüküyor bu normal mi acaba.10 ohm küçük bir değer olduğu için öter sanırım.

TL494CN Entegresinin 8-9 ve 10-11 nolu ayakları arası gerilimi ölç hatta imkanın varsa osilaskop ile bak ve karedalga formu varmı gör.Ayrıca 7-12 nolu ayaklar arası min 7 max 40 v varmı ölç.14 nolu ayak ref.voltajı.buradada 5 v seviyeleri olmalı.
Bence pwm entegren arızalı.Yalnız öyle bile olsa değiştirmeden arızanın köknedenini bulmak lazım,bunun içinde yukarıdaki ölçümler gerekli.Tabi tüm ölçümler doğru ve entegren sağlam çıkabilir.
Ayrıca kart üzerinde Powermosfet var.sanırım IRF244 kodu.Bunları ölçtün mü?Kolay gelsin...

en azından bu entegrenin 14 numaralı çıkışında 5V olması gerekiyor. ugurselki'nin dediği gibi osilaskop ile incelemenizde fayda var.

Dediğiniz gibi TL494CN Entegresi ve onu besleyen IRFZ44N mosfet transistörlerin tamamı arızalanmış hepsini değiştirdim şuan amfi çalışıyor.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri