Aktüatörler Hakkında Bilgi?

aktüatör nedir?

Sanayide kullanılan anlamı:
Herhangi bir akışkanın(su-hava-gaz-vb)akış yönünü açıp kapayan veya yönünü değiştiren vanalardır.Elektrik motorlu olanları olduğu gibi genellikle basınçlı hava ile çalışırlar.TEk girişli çift girişli olabilir.Genellikle selenoid valf çıkışları aktüatöre bağlanır.Valf enerjilendiğinde hava çıkışları yön değiştirerek aktüatörü kontrol eder.Çoğu aç kapadır.Elektrik motoruları(genellikle)vananın belirli konumda kalmasını sağlamak içindir

aktüatör çok değişik alanlarda kulanılmaktadır.hangi alanda kullanılan...

Genel olarak sistemde hareketi sağlarlar.

bir çeşit elektrikli kelebek vanadır. su boruları veya benzeri boruların elektrik kontrolü ile vananın açılıp kapatılması için kullanılır.

Bu aktüatörleri analog voltaj veya akımlada oransal kontrol edebiliyor muyuz?

Bu aktüatörleri analog voltaj veya akımlada oransal kontrol edebiliyor muyuz?

Hava ve sıvıyı kontrol ederken çoğu durumda on-off çalıştırıldığı halde istenirse 0-10v veya 4-20mA ile de çalıştırılabilir.Aktüatör servomotor kontrollu ise ayarlama işlemi çok basittir.Basınçlı hava ile kontrol edilenlerde hassas ayarlama zordur.Hava ile hassas konumlama zaten başlıbaşına zor.Çok hassas uygulamalar için daha çok servovalfler tekbaşlarına kullanılıyor
Bu yüzden sanayide melez uygulamalar sıklıkla uygulanıyor.Bu da aktüatör oransalvalf servovalf ayrımı yapılmasını güçleştiriyor

Özelleştirmeden genel anlamda actuator :

Mekanik yada pnomatik devrelerde (hareketin kontrol edilebileceği, edilmesi gereken devrelerde katı/sıvı/gaz) akışı yada hareketi sağlamak için Lineer yada Eşit Yüzeysel karakteri olan,
Oransal (0-10V) (4-20mA), On/Off (Aç-Kapa) yada Yüzer Kontrol (3 Noktalı kontrol) yapabilen,

Action (hareket) kelimesinden türemiş) cihazlardır.

Özelleştirir isek (kendi sektörümle alakalı örnekleme yapacagım bilginize) :

Isıtma yada soğutma tesisatlarında bulunan 2 yollu , üç yolllu, kelebek, dişli, flanşlı vs vanaların kontrolunda kullanılan ve adına bazı yerlerde "Motor Drive" (Vana Motoru) denilen cihazlardır.

Yada havalandırma kanallarındaki damperleri kontrol etmekte kullanlılan. Damper motoru diye de adlandırılan cihazlara Actuator denilmektedir.

çalıştıgım işletmede kullanılan actuatorler sıvı akışını kesmeye yarıyor analog kontrollu olanını gormedim bizim kullandıgımız actuator; 110v ile çalışıyor içinde 2 adet sınır sivici 2 adet emniyet sivici 1adet motor 1 adet 10 veya 5k ohm luk rezistans bulunmakta rezistans sadece nemi almak için kullanılıyor. actuatore acık komutu veya kapalı komutu geldiğinde mandal sınır sivicine deyene kadar çalısıyor. genel maksadı akısı kesmek için kullanılan elektrikli vanadır.

tavuk çiftliklerinde hava kontrolu yapabilmek için on off olarak ve donmeden pnömatik bir piston gibi çalışan strok boyu ortalama 40 cm gb olan aktuatör arıyorum. bana bununla ilgili bi firma ismi için yardım edebilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri