akım trafosu hakkında

sn ustam hakan abi yani yaslıuzman ustamızın mail yoluyla gondermıs oldugu konu hakkıdaki yorumu

Kime: adem karagöz

Tabii ki fark olmaz öyle saçma şey mi olur :)

100/5A akım trafosu olan tesiste 100A geçerse sekonderden 5A geçer dönüştürme oranı 20'dir;

P=1,732xUxIxCosfi 'de sayaç akımı 5A görür hesapta 20 ile çarpılır 20x5=100A çıkar.

Aynı tesiste 200/5A akım trafosu olsaydı 100A çekilirken sekonderden 2,5A geçecektir dönüştürme oranı 40'dır;

Sayaç akımı 2,5A görür hesapta 40 ile çarpılır 40x2,5=100A çıkar.

Gördüğün gibi 100A akım trafosunu ne seçersen seç 100A'dir. Buradaki tek fark; akım trafosu büyük çekilen akım küçük ise akım trafosu bu değeri sayaca iletirkenki standart sapması artar buda minimal bir değerdir. Buna örnek vereyim 49,5V gerilim ölçeceksin ölçü aletinin bir 100V birde 500V kademesi olsun 100V kademede 49,5v'u net görürken 500V kademe bu değer 50v görülür hassasiyet düşer ama netice değişmez çok minik hatalardır.

Bizde onu konuşuyoduk hakan abi ile dağıtım a.ş. sana 80/5 diyosa 80/5
yetmediği yerde güç arttırımına gitmek istiyorum dersin yeniden projenle müracat edersin
dağıtım a.ş. nin uygun gördüğü ölçüde arttırırsın
ama kafana göre 80/5 te aynı 100/5 te aynı ozaman ben 100/5 takayım diyemessin
Türkiye deki 21 lisanslı dağıtım a.ş. de işler bu şekilde yürür çünki yönetmelik böyle der
ok

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tamam sonunda anlaştık

Son düzenleme:
sen konuşmanın basında dedın ki mühendis bana 80/5 dedi bende 100/5 dedim yada öyle bişey
ikisinin arasında bir fark yok dedin
bende sana diom kine
lisanslı dağıtım a.ş. arada fark var diosa vardır
neden biliyormusun
dağıtım a.ş. ler hesaplama yaparken "tedaş" ve "epdk" yazılı ve ıslak imzalı gönderilen yönetmelik ve tebliğleri esas alırlar
peki kim bu

tedaş ve epdk devlet
o zaman tabiri caizse sen devlete karşı geldin
iran da olaydık gittiydi kellen;)

tedas da onay alarak degişim onay almadan usulsüz degişimdir

sen konuşmanın basında dedın ki mühendis bana 80/5 dedi bende 100/5 dedim yada öyle bişey
ikisinin arasında bir fark yok dedin
bende sana diom kine
...
ama muallakta kalan bir nokta var aranızda. tamam tedaş nasıl istiyorsa öyle olsunda diğelim ki onay aldı ve değiştirdi. faturası değişir mi? arkadaş faturam akım trafosuna göre değişmez diyor sen ise faturanın değişeceğini söylemiştin. Burada henüz anlaşmadınız.

Anlaştık falan diyip forumu aldatmayın. Gözüm üzerinizde..

tmm işte faturanın degişmeyecegi konusunda anlaştık

Yazmacağım dedim ama dayanamadım bu kadar basit bir olay anca bu kadar karmaşıklaştırılabilir yani :)

TEDAŞ'a bilgi vermeden akım trafosunu büyütürsen hırsızlık yapmış olursun faturada tüketim azalır;

100A akım çekilen bir tesiste;
Akım trafon 100/5 ise TEDAŞ kayıtlarında dönüştürme oranı 20 dir.
akım trafosunu değiştirip 200/5 takarsan dönüştürme oranı 40 olması gerekir.

Akım değeri 5x20=100A olması gerekirken 100A akım değeri 200/5 akım trafosu sekonderinde 2,5A olacağından TEDAŞ hesaplarken 2,5x20=50A değerlendirecektir. Yani tüketimin yarısı faturaya yansıyacaktır bu na hırsızlık denir.

Olay teorik olarak soruluyorsa yada TEDAŞ'dan onay alarak değişimden bahsediliyor ise tüketim değişmez!

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri