Akım Trafosu Belirlenirken

cemaluri

Üye
slm arkdaşlar

akım trafosu nasıl belirlenir? Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
genelde sabit değerler (5-10-25-50-75-100-150-200-250-400-500-600-750-1000-1500-2000....)vardır akım trafosunu belirlerken nominal akımın üzerinde bir değer seçmen gerekir. örneğin nominal akımın 40A. burada 50A lik bir akım trafosu seçersen demerajları (>50A) göremezsin bunun yanısıra 100A lik bir trafo seçersen bu seferde hassasiyetin azalır. Birde yapacağın işe göre clas 0,1-0,5 gibi seçenekler vardır ben sürekli 0,1 olanını kullanıyorum töleransı en düşük olanıdır.

Peki 210 Amper akım çeken bi yerde 250/5 Akım Trafosu kullanmayıp 400/5 kullansak faturada sorun olur mu.

Elektrikci arkada$lar daha iyi bilir ama elektrik sirketi guce gore ister trafoyu anladigim kadariyla siz sayacda kullaniyorsunuz. Ben simdi yoldayim yazAmiyorum elektrik projeci arkada$lar daha iyi cevap verebilir

Peki 210 Amper akım çeken bi yerde 250/5 Akım Trafosu kullanmayıp 400/5 kullansak faturada sorun olur mu.

Bir işletmede ana şalter amperajı ve akım trafosu amperajı çekilebilinecek max değerlerdir. Proje safhasında ve opsiyonlu belirlendiği içinde işletmeler bu akımların altındaki amperajlarda çalışır. Bahsetmek istediğiniz abone sayacınızın akım trafosunu değiştirmek ise akım trafosu dönüştürme oranı değişeceğinden XEDAŞ'a kuruma bildirmeniz ve projenizi revize ettirmeniz gerekir zaten bu akım trafosu mühürlü bölmededir kurumdan habersiz müdahale ederseniz ceza alırsınız. Böyle bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Benimki merak ettiğim için sordum... Şöyle sorayım o zaman; 400 Amper TMŞ (315 - 400 ) olan ve 400/5 akım trafolu bi işletmede yıllardır 197 Kw eş değer güçde ve reaktif güç kontrol rölesi ile kompanzosyonu güce göre devreye alan bir sistem bir zaman sonra birden 97 KW güce düştüğünde akım trafosu 200/5 olması gerekirken 400/5 kullanmaya devam ettiği için faturada ne gibi bi sorun olur

Benimki merak ettiğim için sordum... Şöyle sorayım o zaman; 400 Amper TMŞ (315 - 400 ) olan ve 400/5 akım trafolu bi işletmede yıllardır 197 Kw eş değer güçde ve reaktif güç kontrol rölesi ile kompanzosyonu güce göre devreye alan bir sistem bir zaman sonra birden 97 KW güce düştüğünde akım trafosu 200/5 olması gerekirken 400/5 kullanmaya devam ettiği için faturada ne gibi bi sorun olur

Yük akımı akım trafosu nominal değerinin altına indikçe hata oranı artar. Akım trafosu nominal değerinin % 10 ve altı kompanzasyon sistemi sağlıklı çalışmaz. Yük akımınız 200A'i geçme ihtimali yoksa kompanzasyon için kullandığınız 400/5 akım trafosu yerine 200/5 akım trafosu takmanızı tavsiye ederim.
Yükünüzün 20A-30A gibi seyrettiği zamanlar(mesela gece) var ise bu sizi sıkıntıya sokabilir. Böyle bir durum yoksa bu nedenden dolayı cezaya girmezsiniz. Endüktif ve kağasitif oranlarınızı sayaç endekslerinizden takip edin oranlar küçükse sorun yok birşey yapmanıza da gerek yok.

peki akım trafosu kompanze edilirmi?

fider koruma devrelerinde koruma yapacagın iletkene göre swalov 100/5 hawk 600/5 gibi trafo sekonder primer korumalarda devre akımına göre 400 kva trafo sekonderr pano ici 600/5 akım tarofosu

Forum istatistikleri

Konular
128,274
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Yeni konular

Geri