Akım Sensörü Yardım?

kaynak makinasında gördüm reed roleyi kablonun yanına sabitlemişler öyle çalışıyor 50A civarında problem yok ama daha altında nasıl tepki verir denemek lazım.
bence 6mm2kabloyu izolesi ile reed rolenin kalınlığını kurtaracak kalınlıkta tornavidanın üstüne 5-10 sipir sarınca çalışır .

tabi spir sayısı ile deneme yanılma yaparak pratik çözüm alabildim ama tabiki hassasiyet yok sadece aç-kapa yapıyor

lem sensörümün çıkışında örneğin 7ma rms değeri olan bir sin dalgası var , bu akımı da katalogtan baktığım 150ohm'luk bir dirençten geçirdim , bu şekilde yaklaşık 1.1 volt elde ediyorum , hadi diyelim kabloyu 2 kere doladım yeni değerim 2.2 volt oluyor. akım trafosu uyguladığımda da benzer çıkışı alıcam sanırım, şimdi ben bunu köprü diyottan geçirdiğim zaman , elde ettiğim küçük gerilim bu diyotları iletime sokmaya yetmeyecek tahmin ediyorum , gerilim diyotların üzerine düşecek,
Mesela rms değeri 5ma i geçtiği zaman röleyi tetiklemesi gereken bir devre tasarlarmak istiyorum nasıl yapabilirim sizce ?

kolay gelsin

150 Ohm luk direnci diyotlardan sonra koyarak bi denermisiniz. o zaman gerilim düşümü olmayacaktır. Çünklü sistem akım kaynağı gibi davrandığından yin 1.1 voltu 150 ohm luk direncin üzerinde okuyacaksınıkz. LEM yerine basit bir akım trafosu ile de yapabilirsiniz diye düşünüyorum ayrıca.

hocam teşekkürler hemen deneyeceğim , ben de lem yerine akım trafosu kullanmak istiyorum ama şu şekilde NCR INDUSTRIAL LTD. troid akım trafolarını türkiyede bulamadım , elektronik marketlerde yok en azından , şimdi teker teker transformatör üreticilerini arıyorum...

Bilgi ve önerilerinize teşekkür ederim , Bende yüksek akım geçen bir hattın akımını ölçmek istiyorum konu hakkında bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum 15A ile 6300A aralığında...

Allegro firmasının ACS serisi akım sensörlerini inceleyin.

Lem LT seriside iş görebilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri