Akım kaçağı

Arkadaşlar davul fırınımın rezistanslarını değiştirdim fakat gövdesinde kontrol kalemi ile baktığımızda elektrik kaçağı görünüyor
Fakat çarpmıyor ve gayet güzel çalıyor sıkıntı nedir acaba

Fişi ters taktığınızda ne oluyor ? Kaçak akım şalteriniz yokmu ?

Aynı durum değişen birşey yok ters çevirsemde dairede denemedim daha şalter atarmı bilmiyorum

kaçak akım rölesi varsa atması gerekir. topraklama bağlımı

Peki bu kaçak neyden kaynaklanan birşey anlamadım herhangi bir şasede yok güzel çalıyor çarpmıyor

Ölçü aleti al en ucuzundan kullanmasını öğren ölç!

Peki bu kaçak neyden kaynaklanan birşey anlamadım herhangi bir şasede yok güzel çalıyor çarpmıyor
Elektriğin manyetik gücü vardır.Bir boru içinden birden fazla kablo geçtiğini varsayalım ve bu kablolardan sadece bir tanesine elektrik bağlayalım(faz olanı)Diğer boştaki kablolarda kontrol kalemiyle elktrik varmış gibi görünür sizin fırını bağladığınız prizde topraklama yok veya fırını tamir ederken gövdeye bağlı sarı-yeşil kabloyu çıkardınız!
Yapacağınız işleme gelince @by lent ustamızın dediği gibi ucuzda olsa bir tane ölçü aleti bulun AC volt ölçmeye ayarlayın ölçme kablolarının birini fırının gövdesine diğerini de nötr veya toprak hattına bağlayın kaç volt elektrik gösteriyor ama bu işlemi yaparken dikkatli olun ve hatta bu işi bilen birine yaptırsanız çok daha iyi çünkü 50 volt elektrik insanlar için ölüm tehlikesi demektir.Elektriğin sadece fazı na çarpılmak insana zarar vermezken faz nötr arasında elektriği maruz kalmak insanı öldürür.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri