Akü Hesabı Karışıklığı

Tesisimizde 100 kVA UPS mevcut. Verim %95; Cosfi 0,99. Akü grubu 21 adet 12V 100 a/h akü. 2 kVA lık yükü kesinti anında akü grubu kaç saat besler? Bununla ilgili hesap cetveli varsa onu da paylaşırsanız sevinirim.

Akü marka: Vision

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ups firmasını verdiği bilgi doğrudur tam yükte taşıyabileceği süredir düşük yüklerde süre uzar.
Selamlar.

Tesisimizde 100 kVA UPS mevcut. Verim %95; Cosfi 0,99. Akü grubu 21 adet 12V 100 a/h akü. 2 kVA lık yükü kesinti anında akü grubu kaç saat besler? Bununla ilgili hesap cetveli varsa onu da paylaşırsanız sevinirim.

Akü marka: Vision
Yaklaşık 8 saat taşır. Hesap ampiriktir uzmanların teyitlerini veya düzeltmelerini bekliyorum.
Selamlar.

Peki arkadaşlar kuru akü ile çalışan bu sistemde sulu akü kullanabilirmiyiz?
birde normalde ups in şarj devresi 12 V 4 A aküye göre yapılmış biz bunun yerine 12 V 60 A sulu akü bağlarsak ne olur? sulu akü olmaz ise gene Bakım gerektirmeyen 12 V 60 A kuru akü bağlasak ne olur?

Peki arkadaşlar kuru akü ile çalışan bu sistemde sulu akü kullanabilirmiyiz?
birde normalde ups in şarj devresi 12 V 4 A aküye göre yapılmış biz bunun yerine 12 V 60 A sulu akü bağlarsak ne olur? sulu akü olmaz ise gene bakım gerektirmeyen 12 V 60 A kuru akü bağlasak ne olur?

Harici şarj devresiyle kullanırsanız sorun çıkmaz.

Arkadaşlar,
Bir UPS firması 12 Volt/26Ah ,20 adet akünün 20 KVA'lık bir UPS'i sadece 4-5 dakika besleyeceğini iddia edip bizi daha yüksek güçlü aküye yönlendiriyor.

20 KVA----> yaklaşık 17000 KW desek.

17000/12=1416

26Ah x 20=520Ah

520/1416=0,37 saat beslemesi gerekir basit hesaba göre ama bu basit hesabın geçerli olmadığını logaritmik deşarj tablolarından yararlandığını söylüyor.Bu kadar fark çıkması normalmidir?

Aradan yıllar geçmesine rağmen yine de sorunuzu cevaplamak istiyorum. Belki kafa karışıklığı yaşayan başka arkadaşlar da vardır...

Öncelikle kullanmış olduğunuz akülerin Lead Acide aküler olduğunu düşünerek, FIAMM'ın FLB100 serisinden 12V'luk 26Ah'lik aküyü seçiyorum. Tabii burada kesme değerimiz de önemli, FIAMM için hücre başına düşen kesme gerilim değeri 1,67V/cell, blok içinse bu değer (1,67V/cell)*6 cell'dir. Bu kesme değerinde 86,1Watt/cell değerinin sistemi 20 dk besleyebilmek için yeterli olduğunu görüyorum.

UPS'imizin görünür gücü 20kVA. Çıkış Güç Faktörü'nü 0,8 alıyorum: Çıkıştan Alacağınız Aktif Güç: 20000VA*0,8=16000W
16000W UPS çıkışındaki Aktif Güç değeri. Inverter verimimiz %92 olsun, çıkış değerimizi biliyoruz: 16000W, inverter verimini de biliyoruz. Buradan inverter girişindeki güç değerini de 16000/0,92'den 17391W olarak buluruz. Bu güç değeri akü grubundan çekilmesi gereken değerdir. Yani sizin orada kullanacağınız akü grubu totalde minimum 17391W'ı vermek zorundadır. Bir kolda 20 akü kullandığınızı düşünürsek eğer, 17391W/20 Akü başına gerekli Watt değeri: 434.78W yapar, bu değeri de 6'ya bölersek(6 adet hücre var bir blokta) 72,643W/cell gibi bir değer elde edilir. FLB100 86,1W/cell veriyordu, ihtiyacımız olan minimum değer ise 72,643W/cell. 21-22 dakika besleme sağlanabilir bu şekilde. Tabii burada birçok parametre var akülerin şarj ve deşarj eğrilerini etkileyen. Depolama ve saklama koşulları da çok önemli, UPS'in beslediği yükün durumu da çok önemli... Biz hesabı tam yüke göre yaptık.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar merhaba, acil yardıma ihtiyacım var, yardımcı olabilirsiniz sevinirim.

2400 W kamera sisteminden oluşan bir yüküm var. Bu sisteme bir UPS bağlatmak istiyorum. UPS firmasıyla görüştüm az önce. Bana 6 KVA lık UPS in yeteceğini söylediler. Ancak ben onlardan ayrıca 3 saat Şebeke olmadan yükü beslemesini istedim. Bana 12 Ah aküden 72 tane almam gerektiğini söylediler. Ama ben buna güvenemedim, çünkü aküler 10.25 V a kadar enerji veriyor. bunun altında akünün ömrü kısalır. Bu durumda yaptıkları hesaplama 12 V luk akünün hepsinin kullanımı anlamına gelmiyor mu? Sizin bana verebileceğiniz bir akü discharge hesabı var mı? İnternette araştırdım, Peukert hesabı var ama pek bir ilerleme kaydedemedim açıkcası. akü eğrisini bulmak da zor. Kullanmak istedikleri akünün markası U-plus marka. bana 50% ve 100% yük altında ne kadar süre yükü besleyeceği kaç Ah akü gerekeceği ve kaç tane olacağı gibi bilgiler lazım. yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler.

Bunun hesabıyla kitabıyla uğraşıp boşa vakit harcama ne kadar hesap yapsanda üreticinin verdiği veri gibi olmaz. Ürün üreticileri Full load ve Half load için besleme sürelerini verirler. Sana tavsiyem yeni ürüne ilave akü grubu ekletmek yerine ups gücünü büyütmen olacak. Olay sadece akü ilavesiyle bitmiyor çünkü senin ups'in akü şarj sistemi mevcut akü adedine göre dizayn edilmiştir. Sürekli düşük şarj akımı, tam şarj olamadan yüke binme v.b. problemlerle karşılaşırsın. illada ilave yapacağım dersen bunun şarj yönünden limiti var bunu da üreticiye danışmanda fayda var.
Farklı üreticilerin datalarını incele ona göre karar ver.

Son düzenleme:
3 saat ups için uzun bir süre jeneratör kullanmanız daha ekonomik olur. Ups yine olur jeneratörü çalıştırmaya yetecek süre kadar seçilir devamı jeneratörle gider. Maliyet önemli değil derseniz 6 000 tl civarı harcamayla ups ile işinizi görürsünüz. Jeneratör sistemi yarıya yakın tutar.

3 saat ups için uzun bir süre jeneratör kullanmanız daha ekonomik olur. Ups yine olur jeneratörü çalıştırmaya yetecek süre kadar seçilir devamı jeneratörle gider. Maliyet önemli değil derseniz 6 000 tl civarı harcamayla ups ile işinizi görürsünüz. Jeneratör sistemi yarıya yakın tutar.

Peki siz biliyor musunuz, akü süresi hesabı nasıl yapılıyor. ve şunu da sormak durumundayım, generatör ne kadarlık almalıyım? açıkcası sanırım haklısınız. ama akü hesabını şirket nasıl yaptı bunu öğrenmek istiyorum. şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,282
Kullanıcılar
450,114
Son üye
Susqunbey

Yeni konular

Geri