Acil bilgi lazim konu elektirik üretimi

Herkese merhaba yaklasık 1 seneye yakındır bedava elektirik üretimini arastırıyorum elde ettiğim kaynakları derledigimde bana şöyle bir sonuç cıktı ve bu sonuca gorede su sekilde yapsam yada nasıl yaparim diye duşündum bana yardımcı olursanız sevinirim

Not : elektirikten anlamam lakin koyu meraklısıyımdır

Çıkan sonuş : bir evin toplam harcadığı saatlik elektiriği kullanilan elektronik aletlerin toplamı ile bulunabiliyor

Burdaki amaç bu elektirigi suresiz kesintisiz biçimde saglamak ve aynı anda kapatilan ve acilan elektironik aletlerin gucunu ( giden ve geri gelen ) kendisinin ayarlaması gerek

Benim burdaki amacim bu sistemi tasarlamak

Şu şekilde yapsam nasıl olur : bir elektronik elet ortalalama 220 v lık surekli kesilmeyen enerji ile calistigina gore bizim burda 220 v lik enerjiyi nasıl uretecegimiz onemli burdada devreye alternator giriyor biliyorsunuzki 12 v enerjiyi 220 v enerjiye cevirebilir 1 parca alet icin yeterli peki diyelimki evimizde
1 .tv
2 buzdolabı
3 derin do durucu
4 pc
5 elektirikli kucuk ev aletleri
6 aydinlatma sistemleri (örnegin 100w lik anpul 10 adet birden misal )
Buda arada 1000w yapar saten

Simdi hesaplayalim : 1×2×3×4=880w+ 1000w anpil =1800+ 4 parca kucuk ev aleti buda adet basina 220 ile calistigina gore 880 = 2680 w
Diyelimki hepsi ayni anda calistirdik hepsi ayni anda saniyede toplam 2680w elektirigi birden kullaniyor iseburda 12vtan uretilen 220w elektirik nasil karsilicak 10 adet inventormu kullanicaz herbiri icin
yada 1 invantor yetermi.

12 vattan 2860 w elektirigi nasil uretiriz

Bana bu konularda akıl verebilirmisiniz

İsin aslı astarı ksaltılmısı şudur : 1 ruzgar turbini donmesi ile elektrik uretiyor gelen elektirigi diyelimki elektirik sabitleyicisi ile 12 v a sabitledik sabit 12v akom cikarttik bu 12 w ida 220 invantor sayesinde 220 ye cevirdik ama bu invantor 220 urettigine gore tek 1 cihaz calismazmi 12 v i invantor nasil daha cok elektrik uretir

U arada benim aklimdaki olay sudur.
Ruzgar turbininin olayi motoru cevirmek ise bu turbindeki motoru cevirmek icin karsilikligina baska motor baglayip turbin etkisi yapicam bu karsiligindaki motora devir baglayip almak istedigim 12 v 24v 48v cikarticam

Evet simdi sra sizde evet cok karisik oldu kabul ediyorum ozurdilerim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sen öğrendiklerini ver biz de sorularına cevap; elektrik nedir, nasıl üretilir? E meraklıyım dedin ama anlamam demek de ne!!!
Yazdığın satırlar kadar konu açıldı belki, sorularının karşılığı illaki verilmiştir, bedava elektrik, rüzgar türbini yapımı, inbertör, ups, invertörle ne çalışır ne çalışmaz vb.
Hani elektrik bilgi bedavaydı?!!!

Ögrendigim. Tek sey ev aletleri 220 ile calismasi
İnventorun 12v tan 220w a cikarabilmesi
Yani bu deyisle 1 inventor 1 elektronik aletmi calistiriyor

Bu arada okadar yazima acabildigim kadar acmama ragmen sadece 3 cumle cok hos oldu galiba

Ögrendigim. Tek sey ev aletleri 220 ile calismasi
İnventorun 12v tan 220w a cikarabilmesi
Yani bu deyisle 1 inventor 1 elektronik aletmi calistiriyor

Bu arada okadar yazima acabildigim kadar acmama ragmen sadece 3 cumle cok hos oldu galiba

Hocam öncelikle ve en büyük yanlışın volt ve watt i birbirine karistirmissin.
- evdeki prizlerimiz de 220 volt ( V ) bulunur.
- cihazların harcadığı güç Watt ( W ) dir. Bu da W=V×I buradaki İ da akım oluyor.
- sen rüzgar turbininin ürettiği 12dc yi 220 Volt ac ye cevireceksin.
- öncelikle evdeki güçlerin (W) toplamını bulmam gerek. Dikkat et tv 220 volt ile çalışıyor die gücü 220w değildir.

- şimdilik bunlar giriş olsun biraz daha toparlarsin sonra yine bakarız. Ben de çok bilgili değilim ama ;)

saygı deger yakup ahmet bu yapmıs oldugun bılgılendırmeden ve dogruyu gostermenden dolayı sana mınnettarım

bastada dedıgım gıbı anlamıyorum ama cok meraklısıyım evde 1 cok bozulmus esyayı ya tamır eder yada saten bozulmus oldugu ıcın uzerınde yapamasamda pratık yapmıs olurum 1 vıdeoda gunes enerjısı ıle sadece 4 parcanın bırlesımı ıle enerjı uretebılıyordu amaorda o adama ulasıp soramadıgım konular var misal

bizdekii vestel marka tvnin arkasında su sekılde yazıyor
220-140v -50hz 75w

şimdi burda anlıyoruzki bu tv evdeki 220v lık prizde calışır saatte 75w elektirik harcar

sanırım buraya kadar doğru anlamışım umarım !!!

http://www.hepsiburada.com/bt-1200w-12v-220v-donusturucu-usb-li-power-inverter-11102-pm-otcsi11102

yukarıdaki linkte verdiğim örnek invantör mevcut bu invantörde diyorki 12 v elektirigi bu alet 220 priz elektirigine çevirir ve bu aletin gücü toplamda anlık 1200w olmak kaydı ile tüm cıhazları calıstırır mı demek istiyor yani

üstte verdigim vestek ornegi 75 w diyor bu anlık harcadıgı ise 16 adet westel tvyi aynı anda surekli durmaksızın calıştırır'mı demek istiyor 75w*16adet tv=1500w toplam deger

yani bu alet bana surekli kesintisiz anlık 12 v elektirik ver ben sana 16 tane tvyi calıstırım dıyor'mu yanlıs anlasılan 1 husus varmıdır burada

şimdiden tesekkurler

Son düzenleme:
Genel olarak mantığın doğru evet 12×75= 1200 wat demekki 12 tv çalıştırır gibi düşünülür ancak pratikte böyle olmuyacagini düşünüyorum. Çünkü cihazlar yani bazı cihazla ilk açılmada fazla güç tüketirler tv için bu kaçtı bilemiyorum zaten senin invertorda da yazmış ilk tüketim için 2000w kadar çıkar die. Örneğin tamamen sallıyorum senin tv ilk açılışta anlık 1000w çekerse bu invertör 2 tv den fazlasını calistiramaz.

ilk açılış anı bunu hiç bilmiyordum bunu ögrendiğim iyi oldu bakmamız gereken 3 husus var şimdi

peki 1 sorum daha olacak diyelimki bu cıhazı aldık tvleri sıra ile calıştırdık önce birini sonra 2.cisini anlık harcamaya devam edecegi 150w peki bu cıhazın ürettiği geriye kalan 1050w ne olcak bunu 3. tivi için kullanamıyormuyuz yada bunun için yapmamız gerecebilir yani bu ilk tüketile bilir derecesini misal her biri 1000 oldugu varsayarsak bu ilk tüketilebir degerini 1000 e sabitleyemezmiyiz bu sayede hepsini calıştırabiliriz sanki soyle dusunebılırsın

olurmu diye soruyorum

ilk tüketim degeri ilk calışma anında 1000w harcayan tv lerde her calıstırmada 1000w a harcar anlık sonrasında 75 olark devam eder bu anlık gelen yüksek gelirim gibidir bu üksek gelirimi her tvnin alacagı 1000w lık dereceye hazır hale getirsek misal her 1 tv yi srayla calıstırsak ve her biri için 1 den gelen 1000w lık ani gerilimi saglasak böyle birsey yapılabilirmi

amaç sadece 1 saniyeliğine ilk calıstırma için lazım olacak olan 1000w lık akımı her an hazırda tutsak boyle 1 sey varmı yapılabılırmı nasıl ornek verırsın

Az bilgi ile çok bilgi gerektiren bir işe girmişsin Allah kolaylık versin şimdiden.
1 senede çok az yol kat etmişsin.
Senin şuan en büyük sorunun rüzgar türbin inden sabit akım ve voltaj alabilmen.
Hadi aldın diyelim 1200W için kayıpları şimdilik ihmal edersek türbinden en az 100 amper alabilmelisin.
Şef ustamız bu işlerde çok tecrübeli 1 sene araştırdın hiç şef in yazılarına denk gelmedin mi?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/gelin-rüzgar-türbini-yapalım.9767/

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri