inventör hakkında bilgi arıyorum

1-eğer girişin 24 volt ise ister 24 voltluk tek akü kullan, ister 2 adet 12 voltluk aküyü seri bağla kullan hiç farketmez, çift akü kullanırsan sadece bakımı zor olur.
Benim şu anda çalıştığım hidroelektrik santralindeki invertör girişi 110V ve invertörün girişini 9 adet seri bağlı akü besliyor. Yani bu demek oluyorki 9x12v=108V. Seri bağlantı gerilimi artırır, paralel bağlantı akımı.

Aküden aldığın enerjiyi daha uzun süre almak istiyorsan eğer birden fazla aküyü paralel bağlarsın. Bu dolum süresini uzatacaktır ama elektrik kesintisinde daha uzun süre enerji sağlayacaktır.

**tt ile mobilden yazıyor...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1-eğer girişin 24 volt ise ister 24 voltluk tek akü kullan, ister 2 adet 12 voltluk aküyü seri bağla kullan hiç farketmez, çift akü kullanırsan sadece bakımı zor olur.
Benim şu anda çalıştığım hidroelektrik santralindeki invertör girişi 110V ve invertörün girişini 9 adet seri bağlı akü besliyor. Yani bu demek oluyorki 9x12v=108V. Seri bağlantı gerilimi artırır, paralel bağlantı akımı.

Aküden aldığın enerjiyi daha uzun süre almak istiyorsan eğer birden fazla aküyü paralel bağlarsın. Bu dolum süresini uzatacaktır ama elektrik kesintisinde daha uzun süre enerji sağlayacaktır.

mantiken dogru ama kafama bak 2 soru daha taktın şimdi diyorsunki 2 adet 12 v lık akü ile 1 adet 24 luk aku seri bağlantıda deyişen 1 sey olmuyor ustelık Bakım skıntısı cıakrtıyor
2 adet aküyü seri bağlarsam 24 v elde etmiş oluyorum

1 ) peki calıstıgın yerdeki inventerin girişi alması gereken enerji 110v ise 9 aküden elde ettiğiniz akım toplamı 108 nasıl yetiyor benım bildigim inventerler örnek vermek gerekirse misal 12v olmadan calısmaz dıye bılıyorum 220 yi üretmek için net 12v ıhtıyacı var senın bahsettıgın sıstemde 2v asagıda nasıl yetiyor yetmemesi gerekiyor yanlısmı bılıyorum

2.) biraz araştırmalarımdan sonra
paralel bağlantıda ah degeri artar iken volt değeri aynı kalır
seri bağlantıda volt değeri artar iken ahdeğeri aynı kalır
peki 2 aküle hem ah hemde volt değerini aynı anda yükseltemiyormuyuz bu sistem bildiğin bariz haksızlık söyle örnek verim

1 işci 1 adet akü yapar 24v 120ah 12 saatte
2 işci 2 adet akü yapar 12v 60 ah 12 saatte

notmalde yarı yarıya ikisinin toplamı aynı olması gerek iken ne yaparsk yapalım aynı olmuyor ya ah dan kaybediyor yada volt'tan 7
benım buurdakı anlatmak istediğim su 24 voltluk akğler inanılmaz ağırlar 4 kişi zor kaldırır
ama 12v luk aküleri 1 kişi cok daha rahat kaldırır daha hafifler beniim anlatmak istediğim su neden 2 kişinin toplamı 1 sekilde 24 volt 120ah etmiyor seri bağlasak ah dan kaybedip paralel bağlasak vol tan kaybediyoruz bunun bir yolu yokmudur

Son düzenleme:
Fazla ürettiğin elektiriği devletemi satıyoz ne güzelmis

mantiken dogru ama kafama bak 2 soru daha taktın şimdi diyorsunki 2 adet 12 v lık akü ile 1 adet 24 luk aku seri bağlantıda deyişen 1 sey olmuyor ustelık bakım skıntısı cıakrtıyor
2 adet aküyü seri bağlarsam 24 v elde etmiş oluyorum

1 ) peki calıstıgın yerdeki inventerin girişi alması gereken enerji 110v ise 9 aküden elde ettiğiniz akım toplamı 108 nasıl yetiyor benım bildigim inventerler örnek vermek gerekirse misal 12v olmadan calısmaz dıye bılıyorum 220 yi üretmek için net 12v ıhtıyacı var senın bahsettıgın sıstemde 2v asagıda nasıl yetiyor yetmemesi gerekiyor yanlısmı bılıyorum

2.) biraz araştırmalarımdan sonra
paralel bağlantıda ah degeri artar iken volt değeri aynı kalır
seri bağlantıda volt değeri artar iken ahdeğeri aynı kalır
peki 2 aküle hem ah hemde volt değerini aynı anda yükseltemiyormuyuz bu sistem bildiğin bariz haksızlık söyle örnek verim

1 işci 1 adet akü yapar 24v 120ah 12 saatte
2 işci 2 adet akü yapar 12v 60 ah 12 saatte

notmalde yarı yarıya ikisinin toplamı aynı olması gerek iken ne yaparsk yapalım aynı olmuyor ya ah dan kaybediyor yada volt'tan 7
benım buurdakı anlatmak istediğim su 24 voltluk akğler inanılmaz ağırlar 4 kişi zor kaldırır
ama 12v luk aküleri 1 kişi cok daha rahat kaldırır daha hafifler beniim anlatmak istediğim su neden 2 kişinin toplamı 1 sekilde 24 volt 120ah etmiyor seri bağlasak ah dan kaybedip paralel bağlasak vol tan kaybediyoruz bunun bir yolu yokmudur
Girişe 1-2 volt düşük ya da yüksek vermen sıkıntı oluşturmaz.

Seri ve paralel bağlantı bilgileri için "kirchhoff akımlar" ve "kirchhoff gerilimler" kanununlarına bi göz atarsanız daha iyi anlarsınız.

Göstermiş olduğun özen ve vermiş olduğun bilgiden dolayı tesekkür ederim sağolasın

Forum istatistikleri

Konular
128,150
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri