AC nin DC çevrilmesi formülleri ve akım kayıpları

arkadaşlar ben yeni üyeyim onun için kusurum olursa afedin Ben 15000 Amper çıkışlı 328 KVA Gücünda 12 Volt çıkışlı verim Yüzde 96 Bir alternatif akım trafosu projesi yaptım krom kaplama için yalnız bu akımı nasıl doğru akıma çeviririm amperde bir düşüş olurmu formülleri nelerdir kaçlık diyot kulanmam lazım nereden bulurum . Ben trafocuyum elektronikten anlamam. teşekürler.

Trafo monofaze mi trifaze mi belirtmemişsin ama ben hem monofaze trafo köprü diod resmini hemde trifaze trafo köprü diod bağlantı şeklini ve formüllerini verdim sen hangisi lazımsa onu kullanabilirsin akım çok yüksek olduğu için piyasada satılan disk tipi semicron wescode gibi markaların 2500A kadar diodları var bunları paralel bağlayarak istediğin akıma göre seçebilirsin örnek verecek olursak 2500A dioddan 6 adet diod her kol için yani monofaze için 24 adet kullanmalısın.trifaze için 36 adet kullanmalısın.

Ekli dosyalar

• AC DC DÖNÜŞÜM.pdf
    14.7 KB · Görüntüleme: 61
sayın CELİK_CPU ilginize çok teşekür ederim trafo trifazedir ama monofaze için de bilgi lazım olur. yalnız ben bilgilere ulaşamadım şifrelenmiş dosya diyor parolayı girmeniz. lazım yazısı çıkıyor bilgisayardanda pek anlamıyorum. başka türlü gönderemezmisiniz birde şu sorum olacak 12 DC çıkış almak için trafonun çıkışı kaç volt AC çıkışı yapmam lazım teşekürler hayırlı işler.

arkadaşlar bana yardım edeceğinizi umuyorum . alternatif akımı doğru akıma nasıl dönüştürebiliriz. ödevim bu lütfen bana yardımcı olun çarşamba günü ödevi vericezz :((

arkadaşlar bana yardım edeceğinizi umuyorum . alternatif akımı doğru akıma nasıl dönüştürebiliriz. ödevim bu lütfen bana yardımcı olun çarşamba günü ödevi vericezz :((

altrnatif akımı doğrultmak için temel olarak 2 yöntem vardır.
1 yarım dalga doğrultucular
2 tam dalga doğrultucular

tam dalga doğrultucular köprü tipi ve orta uçlu olarak 2 ye ayrılırlar.
ayrıca tek fazlı ve çok fazlı doğrultucular olarak çeşitlendirilebilir.

şimdi siz verilenlerin ışığında biraz araştırın;)

altrnatif akımı doğrultmak için temel olarak 2 yöntem vardır.
1 yarım dalga doğrultucular
2 tam dalga doğrultucular

tam dalga doğrultucular köprü tipi ve orta uçlu olarak 2 ye ayrılırlar.
ayrıca tek fazlı ve çok fazlı doğrultucular olarak çeşitlendirilebilir.

şimdi siz verilenlerin ışığında biraz araştırın;)

internette doğrultucular diye yazıp aratsan istemediğin kadar devre bulursun. malzeme olarak 4 tane diyot, 1 tane kondansatör, 1 tane direnç ile bu işi yapabilirsin. tabi birde gerilimi düşürmek için trafo lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri