ABB Toroid lerin akım taşıma kapasiteleri

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Merhaba,

Bildiğiniz gibi ABB firmasının şalt malzeme kataloglarında toroidlerin akım taşıma kapasiteleri çok büyük olması sebebiyle ABB partnerleri bu toroidleri açık tip şalterler(800-3200A) içinde kullanarak tekliflerde fiyat farkı yaratmakta. Konu ile ilgili Siemens dökümanları da benzerlik taşımakta. Fakat sayfanın alt kısmına konu ile ilgili Siemens not düşmüş. Bu akımları yanlızca 2sn. süre ile taşıya bileceğine dair.

Konu ile ilgili ABB firmasına 8 Aralık tarihimde bir yazı yazarak kendilerinden açıklama talep ettim.(aşağıdaki ekran alıntısı) Bu yazının ardından cevap alamadığıma dair 2 kez de kendilerine bilgilendirme yazısı yazdım. Şu ana kadar her hangi bir geri dönüş olmadı.

Cevap verilmemesi kendi ürünlerinin de Siemens ürünleri ile benzerlik göstermesi anlamına gelmekte diye düşünmekteyim. Gözüken o ki cevap hiçbir zaman verilmeyecek

1704962615386.png

Cevdet ÇALIK

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ABB nin,müşteri ilişkileri sıfır.Benim
tahminim,Türkiye kadroları,bilgi yö -
nünden yetersiz ve gelen her soruyu
Almanyaya bildirip ! oradan cevap bekliyorlar.Daha önce B tipi kaçak
akımla ilgili bir soruma,3 defa te'kid
yazısı göndermeme rağmen,1,5- 2
aydır halen cevaplamadılar.Sıkılma-
dan,aradada müşteri memnuniyet
anketi göndermişler.Gerekli ilgiyi !
gösterdim tabi.Legrandda,aynı soy-
dan ! Bunların içersinde,Schneider
1 numara,Simens 2 numara müşte-
ri ilşkileri yönünden.Engeç1-2 gün
içerisinde cevap veriliyor.Hele,Sch-
neiderin 444 ... nolu telefonu süper.

Son düzenleme:
Merhaba,

Bildiğiniz gibi ABB firmasının şalt malzeme kataloglarında toroidlerin akım taşıma kapasiteleri çok büyük olması sebebiyle ABB partnerleri bu toroidleri açık tip şalterler(800-3200A) içinde kullanarak tekliflerde fiyat farkı yaratmakta. Konu ile ilgili Siemens dökümanları da benzerlik taşımakta. Fakat sayfanın alt kısmına konu ile ilgili Siemens not düşmüş. Bu akımları yanlızca 2sn. süre ile taşıya bileceğine dair.

Konu ile ilgili ABB firmasına 8 Aralık tarihimde bir yazı yazarak kendilerinden açıklama talep ettim.(aşağıdaki ekran alıntısı) Bu yazının ardından cevap alamadığıma dair 2 kez de kendilerine bilgilendirme yazısı yazdım. Şu ana kadar her hangi bir geri dönüş olmadı.

Cevap verilmemesi kendi ürünlerinin de Siemens ürünleri ile benzerlik göstermesi anlamına gelmekte diye düşünmekteyim. Gözüken o ki cevap hiçbir zaman verilmeyecek

Ekli dosyayı görüntüle 104515

Cevdet ÇALIK
Akım taşıma kapasitesi acaba doğru bir tabir mi ? Çünkü bu ürünlerden kablo gibi direk bir akım geçişi olmuyor . Belirtilen standardın üzerinde akım geçişinde herhalde algılama sınırının dışında kalıyor . Ne dersin @sami inci baba.

Toprak kaçak akımları,max. 200 am-
perdir.Dolayısiyle,böyle bir tehlike ve
beklenti olmaması gerekir.Kaldıki,bu
aletlerin en küçük çevirme oranı 500 / 1 dir.En büyüğü 1000 / 1 dir. Böyle
bir akım için,1 sn,2 sn gibi bir büyük-
lük beklenmemesi gerekir.Daha en-
teresanı,bu aletler mV / mA prensi-
bine göre çalışmaktadır.Ağaların !
vermediği değeri Chintten temin et-
tim. Bilgi ektedir.Kendilerine,bu ve-
sile ile tekrar teşekkür ediyorum.
Müşteri ilişkisi böyle olur.40-160