90 volt 1.5A dc voltajı nasıl elde ederim?

Daha önce transformatör ve SMPS lerin farklarını anlatmıştım.
illa trafo zorunlu değildir aslında.
Stabil 90-95V verebilen ve ecik kaliteli yapılmış SMPS ler de sıkıntı çıkartmaz.

EK ÖNERİ:
İlla tek bir transformatör kullanmak zorunda değilsiniz.
Her bir spot için takribi 10W lık transformatör bir köprü diyot ve kondansatör ilave olarak yukarda vermiş olduğum LM783 li akım limitör devresi ile tam performanslı çalışacaktır.
Bu uygulamada spot başı bir trafo ve akım limitör devresi kullanılacağından biraz masraf olacaktır. Ancak böyle bir sistem de en ideal sistem olacak ve her bir spotu ayrı ayrı kontrol edebilme olanağı sağlayacaktır.

Son düzenleme:
Asıl soru şu.

Bu 90 volt sabit akım güç kaynağı olmak zorundamı değil mi ?

Eğer ledlerin kendi üzerinde kullanılan sürücü devresi sabit gerilim güç kaynağı ise tek bir 90 volt güç kaynağı ile bütün armatürler çalıştırılabilir.

Ama her bir armatürün sürücüsü 90 volt ama 60 ma akım sınırlamalı ise o zaman işler değişir.

Konuda bu bahsedildi mi ben mi kaçırdım yoksa konusu geçmedimi ?

Eğer sabit akım güç kaynağına gerek yok ise 1 amperlik bir led adaptörü iş görecektir. Bu kadar uğraşmaya gerekte yok.

@serkan_48
Her bir spot 5W civarı. Yani 90V ta 60 mA max akımı bulunuyor.
Akım limitörünün amacı LED'ler aşırı ısınırsa daha fazla akım çekmesin diyedir. Ancak max çalıştırılma geriliminin altında çalıştırılabilirse o zaman akım limitörüne gerek duyulmaz.
Arkadaşın testlerinde birim LED için 3V denilmiş. 0.1V lar seviyesinde bile toleransı vardır. Yani 3V ta max parlaklık verebilen bir LED, 2.9V ta gözle algılanamayacak seviyede parlaklık verebilmektedir. Aradaki 0.1V luk fark bile power LED i aşırı ısıtabilmektedir.
Üstelik ledler ısındığında daha az gerilim gerektireceği için bu fark 0.2V bile olabilecektir.
Bu yüzden led spotlarda akım limitörleri kullanılmaktadır.
Yani her bir led spot için akım limitörü olmalıdır. Zaten arkadaşta bunlardan bulunmaktadır.
Bu akım limitörleri LED trafosunun yüksek voltajından dolayı bir süre sonra yanmaktadır. Çünkü üzerindeki güç düşümü aşırı fazladır.

Evet ledlerin aşırı ısınacağı konusunda hemfikirim.

Bu nedenle paralel bağlantıyı pek tavsiye etmem.

Eğer var ise bu spotların orjinal güç kaynağının resmini alırsak varsa marka model bilgisi bize fikir verebilir. Eski konuda arkadaşımız paylaştımı bir bakayım.

Edit ;

Diğer konudan driver i buldum. Resmi aşağıda. Driver DC 30 - 110 volt 60 mA olarak yazıyor. Yani bu bir sabit akım güç kaynağı. 6 wattlık bir sürücü.

20200413_154357.jpg

Diğer konudan driver i buldum. Resmi aşağıda. Driver DC 30 - 110 volt 60 mA olarak yazıyor. Yani bu bir sabit akım güç kaynağı. 6 wattlık bir sürücü.

Ekli dosyayı görüntüle 63912
HAH.
Bu sürücüden bir adet alıp test edebilir.
Belli bir süre kullanımda aksaklık yaratmazsa her bir spot için birer tane daha alıp keyfedebilir.
Böylece benim BİLİMSEL, ama ABUK fikirlerime bile rağbet etmesine gerek kalmaz.

HAH.
Belli bir süre kullanımda aksaklık yaratmazsa her bir spot için birer tane daha alıp keyfedebilir.

Abi senin fikrine abuk demedik niye öyle anlıyorsun,

Konu ledlerin sürüş şekli ile ilgili idi.

Abi senin fikrine abuk demedik niye öyle anlıyorsun,

Konu ledlerin sürüş şekli ile ilgili idi.
Yahu dediniz demedim ki gurbanım :D
Benim uçuk kaçık fikirlerim olduğunu bilirsin. Bazen PİRE için bile yorgan yaktığım olmuştur.
Benim önerilerim bilimseldir ve oldukça pahalıdır.
Düşün ki 10W lık bir transformatör özel sarım olacağı için belki de 20-30TL den daha az fiyata temin edilemeyebilecektir. 10 adet spot varsa 300TL yi bile geçebilecektir.
Üstelik LM li devre ve her bir trafo için birer köprü diyot ve kondansatör de gereklidir. Yani kabaca bir hesap ile 500TL civarı bile masraf çıkabilecektir.
Getirileri ve götürüleri.
SMPS lerin havaya ve şebekeye yaymış olduğu parazitler olmaz.
Devre full izolasyonlu yani güvenli olacaktır.
Günümüzde sıklıkla karşılaşılan KAPASİTİF ceza gibi unsurlar olmayacaktır. SMPS devreler şebekede kapasitif etki göstermektedirler.

Lineer devreler pahalıdırlar ve özel olarak yapılmaları gerekmektedir.
Senin önermiş olduğun LED sürücüsü hiç uğraşı gerekitrmeden direk kullanılabilecektir. Yani hiç uğraşma al tak işi bitir.
Gel gelelim bu tür ÇİN işi aletleri güvenilirliği konusunda ciddi şüphelerim bulunmaktadır. Bu sebeple böyle bir sistemi ben kendi evime yapıyor olsam da bu tür çin işi üretimlere pek rağbet etmem. Daha pahalı ama ilmine göre sağlıklı bir tasarım yaparım. Bu sebeple benim önerilerim ecik ABUK'tur :D
ABUK kelimesini aslında kötü manada kullanmıyorum dikkat edersen. Alışılagelmişin dışında öneri anlamında kullanıyorum.

Simdi anladim abi.

Bende bu resimi soru soran arkadasin diger konusundan aldim. Alma amacim ledlerin nasil suruldugunu ogrenmekti. Bu bilgiyi edinmis olduk. Zaten diger konuda sorunun temel kaynağı bu sürücünün yanması idi.

Bu iş lineer teknikle yapılırsa 10 numara olur ve ömürlük olur.

HAH.
Hocam bende bu sürücüden bir sürü var. ikisini paralel bağlayıp bir spota taktım spot normal çalıştı sıkıntı yok voltajı da 90 volt civarındaydı. Fakat çektiği akımı ölçmek aklıma gelmedi. Daha 90 volt dc çok kötü çarptığı için akım falan düşünecek halim kalmadı:D iki sürücüyü paralel bağlayıp ölçümleyeyim sonucu buraya yazacağım.

Bir de transformatör yerine aklıma dimmer kullanmak geldi. Elimde AC güç sarfiyat ölçer var onunla sistemin çektiği watt gücünü canlı olarak ölçebiliyorum. çok aşırı sarfiyata sebep olmazsa dimmer kullanabilir miyim?

İki sürücünün parelel bağlanması demek anormal HARMONİK demektir.
Sen sürücünün akım kapasitesini artırırken yayılacak parazitleri 4-5 katı artırıyorsun.
Tek bir led sürücü 60mA ise ve uygun gerilim verebiliyorsa tek bir spota bağlanmalıdır.
120mA akım verebilen bir sürücü iki spota bağlanabilir ama 30mA verebilen 2 sürücü parelel bağlayarak tek bir spotu çalıştır diyemezsin. Veya 60mA kapasiteli iki spotu da parelel bağlayıp iki spotu çalıştırmaya çalışamazsın.
Bu ürünlerdeki tek mantıklı kullanım şekli her spota bire bir uyumlu bağımsız led sürücü kullanmandır.
Veya bir tane güçlü led trafosu ile her bir spot için gerekli akım sağlayıcısını (sendeki küçük devreler) ayrı ayrı spotlara bağlayıp ana led trafosundan beslemendir.

Dimmer kullanmaya kalkarsan @serkan_48 seni öyle kötekler ki 6 aya kalkamazsın :D
Ucuza kaçmayacaksın. Önce kaliteye özen göstereceksin. Sonra kaliteyi ucuza imal etmeye çalışacaksın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,435
Kullanıcılar
450,361
Son üye
trise

Yeni konular

Geri