8086 İLE ilgili ödevim var lütfen yardım...:(

DT bir degisken ismi, tanimli degilse anlayamaz, benim bir onceki mesajdaki kismi emulatorde derledin mi

evet dediğiniz şekilde yaptım düzeldi çok tşk ederim ancak ben bu ORG konmutunu görmedim sorun bu ne olduğunu bimiyorum birde en sonda DT DB 03h,01h,0bh,10h yapmanızdaki sebebi ne acaba ?

DT degiskenin tanimliyoruz. DB ise her bir elemani bir byte'e konulacak anlamadinda.yani 03h ve diger degiskenleri her biri birer gozesini dolduracak:
örnegin:
100h : 03h
101h : 01h
102h : 0bh
103h : 10h
seklinde olacak
eger DB degilde DW yapsaydik ozaman 2 byte yer kapliyacakti Bu sefer 03h olsa bile bellege 0003h seklinde ekliyecek ve digerlerinide ayni sekilde.

ORG 'e derleyici directive'si tam olarak bende bilmiyorum :) offset ile alakali.

DT degiskenin tanimliyoruz. DB ise her bir elemani bir byte'e konulacak anlamadinda.yani 03h ve diger degiskenleri her biri birer gozesini dolduracak:
örnegin:
100h : 03h
101h : 01h
102h : 0bh
103h : 10h
seklinde olacak
eger DB degilde DW yapsaydik ozaman 2 byte yer kapliyacakti Bu sefer 03h olsa bile bellege 0003h seklinde ekliyecek ve digerlerinide ayni sekilde.

ORG 'e derleyici directive'si tam olarak bende bilmiyorum :) offset ile alakali.

çok teşekkür ederim çok başınızı ağrıttım ancak acaba bu org değilde daa basit bir şekilde tanımlanabilir mi DT çünkü ben bunu hocaya sunduğumda bana bu diyecek nerden çıktı :) sonuçta ben bu sene başında mikroişlemci görmeye başladım şu ana kadar öyle pic bilecek konuma gelmedim :D hatta farketmişsinizdir sıfıra yakın bilgim :)

:) ORG 100h cikartsanda calismasi gerekiyor :)

evet öylede oluyormuş :D
ama kızmayında ben hala
DT DB 03h,01h,0bh,10h yapılmamasının sebebini anlamadım :S

:)
DT degisken ismi.DT yerine sen mgokce'de yazabilirsin ancak emultor bunun ne oldugunu nereden bilecek.Aslinda biz soyle yazarken DT DB 03h,01h,0bh,10h bundan bilgisayar bise anlamiyacak, bu 8086 emulatoru tarafından anlasinlan bir direktif yani yazma stili proseduru. Compiler bunu gorunce kendine isletim sistemi tarafindan ayrilan belli bir bloga(hafizada) bu degiskenin ismini(DT) ve bu degiskenin isaret ettigi yeride bu kendisine tahsis edilmis alana yazcaktir.. Compiler(Emulator) DT DB 03h,01h,0bh,10h 'i gorunce DT nin isaret ettigi yerden itibaren 03h ve digerlerini yazacak(DB seklinde yani BYTE BYTE yazacakj).

ewtttt bu çok daha güzel oldu öncelikle sabrinızdan dolayı gerçekten teşekkür ederim :D yardımınızın için 2. kez teşekkkür ederim ...:)

peki bir şey daa sorayım biz dt db 03h,01h,0bh,10h gibi ifadeler yerine şunu yazarsak 10,11,21,3,41,51,44,46,12,13,27 yazarsak benim istediğim program oluşmuyor sebebi acaba sizce nedir ?

soruyu anlamadim pek :)
dt degiskenini yazmadan, direk olarak 10,11,21,3,41... gibi yazmak mi

yok hayır DT db 10,11,21,3,41,51,44,46,12,13,27 gibi yazarsak o sizin dediğiniz DT db 03h,01h,0bh,10h yerine... hoca derstte bu problemi sormuş o gün bende geç gitmem yüzünden bulunamadım program istediğimiz sonucu vermediğini söylemiş hoca ve bubun sebebini sormuş.... ben çalıştırdım bir anormallik yok gibi aslında yada bana öyle geldi :S

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri