72 ekran vestel zeta cik cik

TO-220 kılıflı elemanların şaseleri izoleli olabiliyor.Fotoğrafta kullandığın transistör sanki TO-264 kılıf gibi geldi.Bu kılıfta izoleli olanı ben görmedim yada bilmiyorum fakat söktüğün orjinal parça izoleli olabilir.Belkide bundan dolayı sorun yaşıyorsun.

üstat, sağ olun...hor tr'ye yoğunlaştım..cihazın üzerindekini söktüm, izolesizmiş...2si bozuk toplam 3 hor tr sahibi olunca karıştırdım demek ki.

orijinali izoleli ve üzerinde c5302 5A1 yazıyor
cihazda sorun yapan izolesiz olanda ise BU2532AL yazıyor.

ne zamanki izolesiz olan
BU2532AL 'ı soğutucuya sabitlesem çata pat yapıyor...
BU2532AL ile cihaz gayet stabil çalışıyor ancak soğutucuya sıkıştırmazsanız.Bunu izole etmek mümkün mü ? yoksa izoleli mi almalyım ? elimde bir miktar termal macun vardı,arkasına sürdüm ama sıkıştırma sırasında sanırım soğutucuya,sağa sola elektrik iletebiliyor..

Siz sakın şase diye canlı bölgedeki soğutucuya bağlamış olmayın. Sakın böyle bi şey yapmayın dikkatli olun canlı bölge diğer bölgeden izolelidir. Horizontal Tr soğtucusunu, hatta tunerin dış aksamı şasedir bunları kullanın.
Belirttiğiniz voltajlar 5,8,14 vb. smps trafodan çıkan ve diyotlarla doğrultulan voltaj çıkışlarıdır. +B voltajı da sabit okuyabilmelisiniz ve tekrar edeyim 72 ekran için 145v DC (benzetme yaparsak, +B voltajı Şebeke suyu, smps ise musluktur yalnız ayarlı değil sadece aç-kapa tarzı. Fişi takmanızla birlikte bütün voltajlar hazırda bekler, siz düğmeye basınca musluk açılır basınç sabit gelmeye devam eder) bunun dışındaki değerler anormaldir, ölçümde hata yaptığınız var sayıyorum.
Semihyazar arkadaşımın dediği gibi yapın takın fişi bozuluncaya kadar çalışsın, kapağı kapatmayın 5 dk çalıştırın fişten çekin hor. tr. ısısını parmağınızla kontrol edin, normal bi ısıdaysa kapağı kapatın, zaten önceki mesajlarında lehimleri güzel yaptığını tinerle temizlediğini yazmıştın. Görüntü düzgün, resim karesi-kenarlar da düzgünse arızayı gidermiş varsayın.

üstat sağ olun, eht trafonun yanından söktüğüm sorun yapıyor, sorun izolesiz oluşu, soğutucuya sıkıştırınca çata pat yapıyor. görüntü ses 10 numara.

servis kitapçığında B+ voltajı 135 v denmiş (+- %5)...stand by'da 9,8 volt, çalışırken hala 132-133 v stabil şekilde.

Son düzenleme:
üstat sağ olun, eht trafonun yanından söktüğüm sorun yapıyor, sorun izolesiz oluşu, soğutucuya sıkıştırınca çata pat yapıyor. görüntü ses 10 numara.

servis kitapçığında B+ voltajı 135 v denmiş (+- %5)...stand by'da 9,8 volt, çalışırken hala 132-133 v stabil şekilde.
arkadaşım çok ince yanmaz izolasyon malzeme koy araya bide çok ince bi vida ve somun bulup vidayı o delikten geçecek bi kapsüle geçirerek sık işlem tamamdır soğutucuya bağlamazsan olmaz. böylece izolasyonun sağlanmış olur 2.basışta kalkışa geçme sorunu için de voltajı 135-140 arası ayarla voltaj düşük kalıyo.o transistör de fazla çat pata dayanmaz kesin izolasyonu sağla veya orjinal tr bulup tak

Semih bey'in dediği gibi " soğutucusuyla arasında zaten yalıtkan esnek kağıt gibi duran bir madde vardır vidasıda plastik kapsülden geçer genelde bunları takmadıysanız " demiş şu an takmak istediğinizde olmadığı için bunları takmanız gerekiyor.Her yerde bulunabilecek malzemeler.izolatörün iki çeşidi var silikon yapıda olanı birde cam elyafı türünde kırılgan olanlarından herhangi birini kullanabilirsin fakat vidanın içinden geçeceği plastik parçayıda unutma.

Tr şu an macunlu ve soğutucuya macun dağılmayacak kadar yasladım, 15-20 dakikadır ne çata pat oldu ne başka sorun.

C5302 orijinalini bulabilsem keşke...yarın vestele sorayım

Isı iletimi ve izolatörler bu siteyi rehber olarak bil her zaman faydalan detaylı anlatımve bol resim var.
Sn. Omertek farketmiş benim gözümden kaçtı veya resme bakmadım, tv cilere de danışabilirsin sanırım bunu da kıskanmaz ücretsiz anlatır yani yoğun işi başından aşmış zamanında gitmezsen.

Semih bey'in dediği gibi " soğutucusuyla arasında zaten yalıtkan esnek kağıt gibi duran bir madde vardır vidasıda plastik kapsülden geçer genelde bunları takmadıysanız " demiş şu an takmak istediğinizde olmadığı için bunları takmanız gerekiyor.Her yerde bulunabilecek malzemeler.izolatörün iki çeşidi var silikon yapıda olanı birde cam elyafı türünde kırılgan olanlarından herhangi birini kullanabilirsin fakat vidanın içinden geçeceği plastik parçayıda unutma.

Tr'yi şu şekilde aldım, ne kağıt gördüm ne bi şey...resimdeki BU2532AL'ın ta kendisidir
u4TaWqv.jpg

arkadaşım çok ince yanmaz izolasyon malzeme koy araya bide çok ince bi vida ve somun bulup vidayı o delikten geçecek bi kapsüle geçirerek sık işlem tamamdır soğutucuya bağlamazsan olmaz. böylece izolasyonun sağlanmış olur 2.basışta kalkışa geçme sorunu için de voltajı 135-140 arası ayarla voltaj düşük kalıyo.o transistör de fazla çat pata dayanmaz kesin izolasyonu sağla veya orjinal tr bulup tak

fırın kağıdı olabilir mi üstat, alüminyum folyo? olmaz sanırım :)

Tr'nin ön yüzündeki yarım silindirlerde de levha gözüküyor,
http://www.datasheetarchive.com/photossc/img/BU2532AL.jpg
yani ön taraftan da eht ve civarı ile iletişime geçiyor :)

137v yaptım bıraktım üstat, bu sefer hiç oynama yapmıyor.Yalıtım işini yapmam zor :)
İlk aldığım izoleli transistör elimde(C5302 ama son kodu değişik (5A1 değil de 6L3)) şu an onu ölçüyorum,sağlam olduğuna kanaat getirebilirsem takıp deneyeceğim

sanırım sağlam değil, diyot kısmında baktım hangi bacağa bağlasanız ötüyor..Bu arada ölçüm aletinin kırmızı probu koptu :)

Tr almaya gittim dükkan sahibi izolesiz büyük olanlardan var dedi, o olmuyor dedim , arkasına izolasyon yap dedi,izolatör sizde var mı dedim.Var dedi.Aldım, termal macun da aldım. Yaptım, vida atmadım ama soğutucudaki deliklere metal çubuk taktım, tr duvara tam yapıştı .

Tv 60 dakikadır açık, çat pat yapmadı...Şu anki bir görüntüsü:
https://i.kontrolkalemi.com/0/o6quuk2.jpg

Tv'nin canlanması için destek ve katkılarından dolayı başta semihyazar üstada , binbaşı , F.T. , omertek , @by lent üstatlara sonsuz saygılarımı sunuyorum.Teşekkürler.

Tv'si monitörü problemli olup kendisi müdahale edecek son kullanıcılar içinse şu hatırlatmayı yapmak iyi olacak sanırım; evdeki hiç bir makine,cihaz içinde 26 bin volta kadar elektrik saklamamaktadır; tüplü tv,monitör hariç.Şimdiye kadar evdeki bir çok cihazla uğraştım ama itiraf etmeliyim ki en çok tv'yi kurcalarken tırstım :)

Son düzenleme:
En başta kendinize sonra cihaza zarar vermeden sonuçlandığına sevindim, başka arkadaşlara da rehber olacaktır yine de fazla bilginiz olmadan riskli konulara kalkışmayın maddi şeyler hayatınızdan daha değerli değildir.

Azmin icin tebrik ederim pes etmeden sonuna kadar gittin :) itiraf edeyim benimde evde televizyon arizali , ekran disari tasiyor ama televizyon ile ugrasmayi hic sevmiyorum iyice bozulana kadar kullanip sonra yeni bir tane almayi dusunuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,208
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri