7 adet og kablosu nasıl taşınmalı

asburak

Üye
merhaba arkadaşlar.

bir projede kontrolör olarak çalışıyorum. proje marina projesi. trafo köşkünden marinalara 7 adet og kablosu gelecek. 3*185 olacak diye biliyorum. bunu sahilde bir kablo tavası gibi tava yapıp içinden getirmeyi düşünüyorlar. sahil boyunca ilerleyecek ve 7 adet teknelerin yanaşacağı yüzen platformları besleyecek. her platformda yaklaşık 10 adet tekne olacak. bu teknelere ayrıca internet tv kabloları vs çekilecek. ve 3 faz olarak her tekne beslenecek. şimdi bu kabloları (7 adet) tava ile yanyana bitişik şekilde taşımak mantıklı mıdır? tv internet ve tel hatlarını etkiler mi? ısınma yapar mı? birde bu tavaya su girebilecek sudan etkilenir mi? çok soru sordum şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Normal Şartlarda bir şey olmaz.Ama OG kablosu tavanın içinde patlarsa yanından geçen diğer zayıf akım(tv,internet,vs)kabloları ve bu kablolara bağlı donanımlar zarar görebilir.Yönetmeliklere görede aynı tava içinden taşınmaları uygun değildir.

Projede O.G. Çift devre biri yedekli herhalde. Tava içersinde mekanik darbelerden dolayı su girmesini engelleyen XLPE kablolar var bunları kullanabilirsin, tatlı ve tuzlu suya dayanıklı xlpe kablolar var bunları kullanmalısın.

Kablolar arası tavada boşluk bırakman gerekeceğinden yer problemi olacak bu nedenle 3x kablo kullanmanı tavsiye ederim.

3x kablo kullanırsan ayrı bir tava ile AG ve zayıf akımı yanından götürebilirsin bununla ilgili yönetmeliklerdeki bırakman gereken mesafelere dikkat etmelisin.

Kemirgenlere ve olası darbelere karşı çelik zırhlı 2XSEYFGbY kablo kullanmak daha iyi olacaktır.

arkadalar aynı tava içinde 7 adet kablo 3 lu demet deil yanyana şekilde gidecek.

arkadalar aynı tava içinde 7 adet kablo 3 lu demet deil yanyana şekilde gidecek.

Yanyana gideceği için üçgen tertip yapmadığın için aralarında da boşluk bırakmak gerekecek buda aşırı yer kaplayacağından 3x kablo hem ekonomik hem uygulama açısından pratik hem de az yer kaplayacak bu yüzden önerim 3x kablo kullanman.
Yok illa tek damar 7 adet yan yana kullanacağım diyorsan kablolar arası bırakman gereken boşluktan dolayı mutlaka yer sorunu yaşayacaksın. Marinadaki yapıyı görmediğimden bilemeyeceğim ama uygulayabilinirse konsolla çift kat tava gitmek bir alternatif olabilir (O.G. ve A.G).

ya scorpion derdime derman oluyosun. numaranı ver de direk seni arayım ben. kardeş bunlar yari ayrı yeri besleyecek yedi adet yuzen marina gibi. fakat aynı trafodan çıkıp aynı guzergahta ilerleyecek ve marinaya gelen ayrılacak. en sona 1 adet kablo gidecek.zihninde canlandırdın mı? bunlar tek damarlı olsa da 3 lü şekilde taşımak çözüm olur mu? demet halinde yani. bunla ilgili yönetmeliği de nerden bulablirim? sanırım nyy kablo kullanacaklar. bu zaten yer altında zarar görmez mi?

kablo tavası yerine tünel gibi kapalı bir şey düşünmenizi tavsiye ederim. kabloları da duvarlara uygun şekilde sabitledinmi güzel olur bence

ya scorpion derdime derman oluyosun. numaranı ver de direk seni arayım ben. kardeş bunlar yari ayrı yeri besleyecek yedi adet yuzen marina gibi. fakat aynı trafodan çıkıp aynı guzergahta ilerleyecek ve marinaya gelen ayrılacak. en sona 1 adet kablo gidecek.zihninde canlandırdın mı? bunlar tek damarlı olsa da 3 lü şekilde taşımak çözüm olur mu? demet halinde yani. bunla ilgili yönetmeliği de nerden bulablirim? sanırım nyy kablo kullanacaklar. bu zaten yer altında zarar görmez mi?

Aslında projeyi ve uygulanacak sahayı görmeden birşeyler söylemek zor. En azından projeyi buraya eklersen yada ilgili kısmın jpg halini paylaşırsan iyi olur. Farklı noktalara gidecekte neticede bir noktaya 3 faz gitmeyecek mi? Önce olayı netleştirelim yönetmeliği ve ilgili kısımlarını paylaşıp gerekli açıklamalarda bulunurum.
İlker kardeşimizinde fikri güzel ama böyle bir uygulamayı marinada gerçekleştirmek zor,zahmetli ve uzun süreli bir iş olacaktır.

scorpion projeyi göndermek istiyorum nasıl yapabilirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,360
Kullanıcılar
451,848
Son üye
slhtnozkk1

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri