5v 3v düşürme yardım

slm ustalar sizden ricam 5voltu 3v nasıl indirebilirim soruyu sormamın sebebi kablosuz kulaklık aldım fm vericisi hem pille(3v) hemde adaptorle(4.5v) çalışıyor ona göre ayarlanabilir bir adaptor aldım fakat (4.5volt getirdiğimde)vınnn diye ses geliyor ama ses yok bu sefer usbli tlf adaptorlerini denedim ses net geliyor ama yine vınnn sesi sitedeki konuları okudum direnç kulandığımda (3-3.5v)bu sefer çalışmıyor diyot denedim 5ten 4.5 düştü paralel bağladım yine aynı değer üç tane bağladım yine 4.5 volt pot denedim 20k 50k 100k vıınn sesi biraz gitti ama pil kadar pürüzsüz değil mecburen şarjlı pil aldım kısacası pil kullandığımda ses pürüzsüz adaptor kullandığımda ise vınnn sesi geliyor çözüm nedir tskler

5 voltu 3 volta dusurmek icin gerilim bolucu devre kullanabilirsiniz. google amcaya bir sorun bir suru gosterecektir.
ancak vinn sesinin sebebi gerilim yuksekliginden ziyade
adaptordeki dogru akimin pildeki dogru akim kadar kaliteli olmamasindan kaynaklaniyor gibi geldi
baska bir ifadeyle
pildeki dogru akim dosdogru ir akim olup
adaptordeki dogru akimin ise biraz dalgali olma ihtimali cok yuksek
kolay gelsin

Senin kullandığın adaptörden çıkan enerji tam olarak doğrulmuş değildir. onun için kondansatör kullanabilirsin.

cevap için tskler nasıl bir kondansatör(hangi değerde) almalıyım nasıl bağlayacağım kusuruma bakmayın bu konularda acemiyim siz ustalara sormak gereği duydum tskler

Size düşük gürültülü bir power supply gerekiyor. Kondansatör takarakta deneyebilirsiniz ama sıfır sessizlik elde edebileceğinizi sanmıyorum.

çalışma voltajınız düşük uygun voltajda 1000 mF kondansatör kullanmanız uygun olabilir.

kondansatörün + ucunu adaptörün artısına - ucunu eksisine bağlayacaksınız. Yani voltaj direk önce kondansatöre gidecek , filtre olduktan sonra devreye. Birde öyle deneyin umarım faydası olur

tskler ustalarım konu ile ilgilendiğiniz cevap verdiğiniz için bir deneyeyim bakalım tskler

diyot denedim 5ten 4.5 düştü paralel bağladım yine aynı değer üç tane bağladım yine 4.5 volt

diyotları paralel bağladığın için ikisi de aynı gerilimi kırpar ,diyotları seri bağlaman lazımdı o zaman istediğin seviyeye düşer

fazla gerilimden vınn sesi alıyosun o ucuz adaptörlerin içinde sadece 4tane 1n4001 var filitre yok yapman gereken çıkışa parelel 2 tane 1000uf kondansatör bağla kondansatörden sonrada 3 volt zener bağla oldu bitti.

öncelikle yardımlarınız için çok tsk ediyorum doğru ucuz adaptörlerden kullanıyorum ayarlı olanlarından çünkü piyasada direk 3v yada 4.5v veren adaptor bulamadım cep şarjları 5v var zaten onun için sordum 5v nasıl 3v iner? bide diyodları seride bağladım paralelde bağladım hep 4.5v ayarlı adaptörde 3v getirdiğimde vınn sesini 1 tane 1000uf kondansatorü denedim vınn sesi yarı yarı düştü ustalarım dediğini yapacağım bu sefer 2 1000uf 1 3v zener deneyeceğim bakalım insallah sorun çözülür

Forum istatistikleri

Konular
128,336
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri