55 kw motor ve pompa hakkında

arkadaşlar sorun elektriksel degilmiş...pompa 5 yıldır çalışmadığı için biraz donmuş küften galiba...su salarak deneyecem pompaya

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
rediktör veya sanzıman grubu varsa motor yönü ters olup sıkışma olabilir.ayrıca gecen 5 yıl içerisinde kuyuda çökme olabilir pompanız kum altında kalabilir.uzun zaman calısmayan pompalarda motoru çalıştırmadan önce elle veya boru anahtarı yardımıyla milden çevirerek paslanma sıkışma ve kurumları çözmekte fayda var.

arkadaş senin motorda problem yok.pompaya bak.şanzımana bak dişliler zarar görmüş olabilir.motoru sıkıştıran pompa düzeneğini kontrol et.motor ağlantılarına karışma.

arkadaşlar cevaplar için tşkler....kuyuya pompadan 1 tona yakın su salarak pompayı öyle alıştırdım...sorun çözüldü ama kuyuda su seviyesi çok düşmüş 4 yılda....25 lt*sn debi olan kuyudan 1 damla su gelmedi...sadece içine akıttıgım suyu dışarı akıttı :((

sevgili bekiro 42 senin anlattığın kadarıyla tahminim pompanın difüzörlerinde sorun var elle çeviriyorum diyorsun senin elle çevirdiğin 3 5 turu geçmez yani pompayı yüke bindiremiyorsun pompanın çalışma prensibine göre su difüzörlerde sıkışır ve yukarı doğru hareket eder eğer bu sıkışma esnasında ana mil yada difüzörlerden birkaçı dış boruya sürtüyorsa motor rahat kalkış yapamaz ya mili kırar yada kayışları koparır sana tavsiyem arkadaşların tavsielerini önce kontrol et ve motoru boşta çalıştır yıldız üçgen gayet normal çalışıyorsa pompayı sök yada söktür iyice kontrol et kolay gelsin

sürtme olayı bitti ama.zaten o difüzör dediginizin ayarına baktım yani tam ortaladım sürtme yok.biz ona fan diyoruz...şuanda zorlama felan yok.pompaya sıvı sabunlu su akıtıp öyle çalıştırdım...zorlama bitti ama su gelmiyor.tahminim su seviyesi çok düşmüş...pompa 2-3 dk tam devirli çalıştı ama suyu alamadı.

standart pompa servisinde çalışıyordum.başımıza çok geldi pompa basmıyor veya az basıyor diye fakat küresel ısınmadanmıdır nedir kuyular verimsizleşiyor.bi boy boru daha uzatıp deneyin.

1 boru yaklaşık 2 mt.ama ben 2 mtreyle olacagını zannetmiyorum...kuyunun tabanına kadar indirtecem...bi daha indirtme derdi olmaz hiç olmazsa...zaten kuyu 20 lt/sn debi suyu çıkartması lazım...zaten optimum seviye alçalması 10-12 mt ....3 yıl önce aynı kuyu 25 lt*sn su cıkartıyordu...küresel ısınma mı yoksa bilinçsiz kullanımmı bilmiyorum

pardon iboş kardaş neredensin sen acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
motorda kademe varsa o sıkışıktır

Selam
motoru anladığım kadarıyla bir milli pompaya bağlıyorsun.Milli bir pompayı elle çevirebilirsin çünkü o anda gerkli olan çevirme gücü sadece sürtünme kuvvetlerine harcanır ki elle çevirilmesi güzel..motorda bir süre sora durduğuna göre mil kesmemiş buda güzel!
Motora gelince motorun gücü yeterli!
Motorun bağlantıları çok önemli kayışları çıkarıp çalıştırmak mantıklı yapmışsın zaten......sargılar kontrol edilebilir belki:s
ancak uzun süre çalıştırılmayan bu milli pompalarda yataklar küflenir. yataklarında pirinç veya plastik malzeme kullanılır.bunlara ek olarak kum tanecikleri bu yataklara dolar üzerine çizer.!
Aşağıda fanlar vardır.çekilecek suyun miktarına kadar sayıdadırlar.
Bu fanlar yukarıdan aldııkları dönme ile gerekli hıza ulaştıklrında suyu yukarıya basarlar ve tam bu sırada milleri aşağıya çekerler.!!!
işte elle dönerken motor belirli hıza çıkardığında dönememe nedeni budur.Bu fanların sarkmasından olabilir...kum içeren sularda bu sıkışma olabiliyor..
bunu tam bilemediğimiz için ve elektrik motorumuz problemsiz ise bu ilk hareketi şanzımanı olan bu güçteki bir traktörle deneyebilirsin..uzun süre kullnılmadığı için!
eğer bu küflenmeden ise bu olayı çözecektir...
ama sarkmadansa ki şansızmanın oradan bir ayar civatası ile ayar yapılır...
yine çözülmezse kötü.. tüm borular yukrıya çekilip fanlara ve belkide bazı borulrdaki bozuk yatklra müdahale edilebilir.Elektrik olan bir yerde dalgıç pompa kullanmak daha iyi ama var olan sistem için
sonuç olarak fanların kum ile sıkışması dolması, sarkma yada bazı yatakların hasar gördüğü sonucunu çıkarabiliriz.!motorumuz sağlam ise...
motorunun devrini düşürebilirsen deneme amacıyla buda bence diğer bir çözüm olabilir...
umarım düşünce anlamında faydalı olur.
sistemi görmeden bunları söylemek çok doğru değil yinede...kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri