500w inverterin 60w da mosfet yanma sorunu

pohanil

Üye
Merhabalar çözemediğim bir sorun var elimde iki adet ekte eklediğim modifiye sinüs inverter var inverter max çalışma watt’ı 500w ancak elimdeki inverterlerin 2 sini de 300w üstü kulllanmama rağmen mosfetleri sürekli yanıyor mosfetler ırfz3205

Aldığım linki aşşağıda ekliyorum;
https://www.motorobit.com/urun/500w...wXYxAnS1F3LXvTLzR4sULMbcM1RI8zuEaAnQiEALw_wcB

Ekli dosyalar

• IMG_2339.jpeg
    IMG_2339.jpeg
    87.8 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_2340.jpeg
    IMG_2340.jpeg
    135.4 KB · Görüntüleme: 12
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
aynı dertten muzdarip'iz
asıl dert elektronikcilerden destek konusu,
eskiden yardımlaşma vardı, kimileri yardımcı olmaya çalışırdı bir teşekkürü çok görür kimi kendi hatası yüzünden kart kompoment dizisi kavrulur suç elektronikcinin olur, elektronikcilerde kendince haklı,,
ama bizde bu konuda muzdarip olduk

k.k forum yönetimine arz bir konu açma niyetim var,
ağırlıklı olarak elektronikciler olacak
kısaca özet geçeyim,,
konu sahibi ve ben ve daha nicelerinin elinde atıl kalan onarımı bekleyen eşya var,
yani şimdi türkiyede inverterlerin çalışma prensibini bilen elektronikci yokmu yani,?? illaki vardır,,
hazır bu kadar söylenmişken aklımdakini söyleyeyim,,

misal sarı kepenkli ayverdi feet elektronik, karaköy falanca sokaktasın gönderelim sana hakkın neyse al ekmek teknen orası,
şahsen ben elimdeki inverteri on paralık parça yüzünden mahvettim elektronikci bulamayınca, yüksek frekansla da olsa çalıştırdım gene, ama kartın yarısı yok şimdi, :)

elektronik nankör bir meslektir normal elektrik işlerine benzemez, uzaktan uzağa yardımcı olmanız neredeyse olanaksızdır, heleki elektronikci olmayana tarif etmek tam bir curcunaya sebep,

şimdi ben ilan edercesine söylüyorum elektronikci lazım,

konudaki inverterin çalışma prensibini bilmiyorum ama benzer arıza benim inverterde sürücü arızasından çıktı, senin karttaki 3205 miş bendeki de ırf 840
2 kanaldan sürüyor zaten, n yada p olarak, ben sürücünün kanallarını yer değiştirdim çalışmayan kanal çalıştı öbür çalışan mosfeti patlatınca anladım sürücünün arızalı olduğunu, illa ondandır demiyorum (elektronikci değilim)

değerli arkadaşlar, ben de elektronikçi değilim ama tamir ederim. bu invertör amcalar arıza yaparlarken sadece mosfet (transistör yada her ne zımbırtıysa) yakmazlar. bunları yakarken ayaklarındaki dirençlerde yanar. zaten yanmazlarsa da kötü yola düşerler. burada en büyük sorun yani arızaya geçerken, önce aşırı yorgunluk ve hatalı yüklenmelerdir. sürücü katı dediğimiz kart en başta her yeri idare edeyim derken (kendisi en düşük voltajda hizmet verdiği için) ilk önce kendine zarar verir ve bizler bunu göremeyiz bilemeyiz. (patlak yanık yoksa nerdeyse hiç göremeyiz. işlemci entegre kısmında olur bu) çift taraflı beslemesi olan amcalar genelde en zayıf yerden gümler. bizde bakarız, aaa mosfetler yanmış ayaklarındaki dirençler gitmiş deriz. deriz demesine de sürücü katında veya yolunda da bir yerler hasar görmüştür. işte ustalık burada başlar. başlar başlamasına ama her usta da o kadar usta değildir. ve o kadar usta olsa bile görmeyebilir. yani bu işler o kadar kolay değildir adım adım bilinçli ilerleyerek arıza bulunur ve giderilir. sadece yanık parça değiştirmekle tamir olmaz/ tamirci olunmaz. hele bir de tamirci benim gibi yarım alaylıysa vay halimize. ben görmeden tarif edemem. söylediğim parçayı da ya resimde işaretlerim yada renk veya üzerindeki isimle tarif ederim. çok denk geldim, bir çok kişinin zener dediğinin, ben zener olmadığını söylediğimde uyarılar aldım ama sonunda ben haklı çıktım. ama ben onun zener değilde gerçek adını ve işlevini söyleseydim bana hepsi inanırdı. (zener örnektir)

O kart devre 500 watt etmez. Gercek guc devre için 50 yada 100 watt düşünün.

Birde o devre ile induktif yuk kesinlikle çalıştırmayın. En fazla lamba havya calisir o devre ile. Yani rezisif yuk besleyin.

300 watt dediğin amca kimdir? demeraj akımı nedir? ilk kalkış çok önemlidir.
Aslında durumun aslı şudur ki eski tip (sağlam) bir radyo takmıştım çalıştırmamıştı. daha sonra laptop adaptörümü takar takmaz dumanların yükseldiğini gördüm daha önce de adaptörümü takıp pc mi şarj ediyordum bir problem olmuyordu, ancak mofsetin sadece bir tanesi yanıyor.

Birde o devre ile induktif yuk kesinlikle çalıştırmayın. En fazla lamba havya calisir o devre ile. Yani rezisif yuk besleyin.
Hocam zaten devreyle 300watt a kadar akkor flament lamba ile uzun üre deneme yaptım daha sonrasında modifiye sinüs olduğunudan ötürü filitreli devrelerde çalıştırmayı tercih ettim laptop adaptörü gibi cihazlarda da sorun yoktu ta ki eski tip bir radyo takana kadar tahminimce dediğiniz gibi radyonun içindeki trafo ne kadar düşük wattlı bir trafo da olsa indüktansa dayanamıyor. ama neden dayanamıyor acaba,
elimde hali hazırda bir osilaskop da olmadığı için yük altında vs vs çıkıştaki değişimleri gözleyip bir yorum yapamadım malesef
aynı dertten muzdarip'iz
asıl dert elektronikcilerden destek konusu,
eskiden yardımlaşma vardı, kimileri yardımcı olmaya çalışırdı bir teşekkürü çok görür kimi kendi hatası yüzünden kart kompoment dizisi kavrulur suç elektronikcinin olur, elektronikcilerde kendince haklı,,
ama bizde bu konuda muzdarip olduk

k.k forum yönetimine arz bir konu açma niyetim var,
ağırlıklı olarak elektronikciler olacak
kısaca özet geçeyim,,
konu sahibi ve ben ve daha nicelerinin elinde atıl kalan onarımı bekleyen eşya var,
yani şimdi türkiyede inverterlerin çalışma prensibini bilen elektronikci yokmu yani,?? illaki vardır,,
hazır bu kadar söylenmişken aklımdakini söyleyeyim,,

misal sarı kepenkli ayverdi feet elektronik, karaköy falanca sokaktasın gönderelim sana hakkın neyse al ekmek teknen orası,
şahsen ben elimdeki inverteri on paralık parça yüzünden mahvettim elektronikci bulamayınca, yüksek frekansla da olsa çalıştırdım gene, ama kartın yarısı yok şimdi, :)

elektronik nankör bir meslektir normal elektrik işlerine benzemez, uzaktan uzağa yardımcı olmanız neredeyse olanaksızdır, heleki elektronikci olmayana tarif etmek tam bir curcunaya sebep,

şimdi ben ilan edercesine söylüyorum elektronikci lazım,

konudaki inverterin çalışma prensibini bilmiyorum ama benzer arıza benim inverterde sürücü arızasından çıktı, senin karttaki 3205 miş bendeki de ırf 840
2 kanaldan sürüyor zaten, n yada p olarak, ben sürücünün kanallarını yer değiştirdim çalışmayan kanal çalıştı öbür çalışan mosfeti patlatınca anladım sürücünün arızalı olduğunu, illa ondandır demiyorum (elektronikci değilim)
Aslında tamir etmesinde sıkıntı yok 4 mosfet biraz direnç ve sürücü entegresiyle tamir edilebilir, Benim derdim bunu taşınabilir bir projede kullanmak ondan mütevellit sık sık bu sorunu yaşamayıp sorunu çözmek zira ürünün trafosu nominal yükte 400wattı rahatlıkla taşıyacak kadar büyük ve kalın sarılmış ve makul fiyatta ama normal çalıştırdığı bir cihazın da inverteri bozar duruma getirmesi bana garip geldi öyle normal bir bozulma da değil mosfetin tekine at köfteyi pişir kömür gibi oldu saniyesinde mosfet valla

Hocam Rezisif yükten kastınız nedir tam olarak örneğin akkor lamba havya gibi diyorsunuz anladım ama filitreli girişleri olsa bile elektronik cihaz bağlamayım mı?

Son düzenleme:
Bu devrenin çıkışını osiloskopla incelemek gerekli
50 hz ise elektronik cihaz başlayabilirsiniz.

Yüksek frekans ise baglamamanizi öneririm.

Bu devrenin çıkışını osiloskopla incelemek gerekli
50 hz ise elektronik cihaz başlayabilirsiniz.

Yüksek frekans ise baglamamanizi öneririm.
Teşekkür ederim üstadım.

Entegre üzerinde yazanı okuyabildinizmi?

Devre üzerindeki trafo ferit nuve olduğunu görüyorum. Bu tür trafolar yüksek frekansta anahtarlanir. Çıkışın 50 hz olması için çıkışın dogrultulup yeniden 50 hz olarak anahtarlanmasi lazim.

Bu devre bu kadar komplike değil diye görüyorum.

Edit ; bu devreyi internette aradım bir satış sitesinde buldum. Aldığım ekran alintisi asagida ekliyorum.

Yine sitede cihazin induktif yüzlerde kullanilmamasini önermişler. Devrenin çıkış frekansını 20 khz karedalga olduğu yazıyor.

Aslında bu devre bir boost converter. Çıkışı 220 volt kullanımı için çok genel bilgilendirilmiş. 220 volt cihazlarda kullanmak için uygun görmüyorum. Ben olsam bu cihazi elektronik cihazlarimda kullanmam.
Screenshot_20230505-193719_AliExpress.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri