4x18w armatür yardım

00303

Üye
selamlar. 4x18 w gecem armatür kullanıyoruz. acil kitli ve normal olmak üzere çok sayıda armatür.burası bir hastane ve armatürün sadece iki ampülü yanmasını istiyoruz.ama bir tanesini bile gevşeltince hiçbiri yanmıyor nasıl çözebiliriz bu olayı.armatürler elektronik balastlı. saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
balastların markasınıda yazsaydınız daha iyi olurdu ama....armatürlerin içindeki bağlantıları deiştirmeniz gerekiyor....4 ampulü deilde 2 ampulü seri bağlarsanız sorun çözülür....kolay gelsin...

selamlar. 4x18 w gecem armatür kullanıyoruz. acil kitli ve normal olmak üzere çok sayıda armatür.burası bir hastane ve armatürün sadece iki ampülü yanmasını istiyoruz.ama bir tanesini bile gevşeltince hiçbiri yanmıyor nasıl çözebiliriz bu olayı.armatürler elektronik balastlı. saygılar.

Gecem bizden çok alıyor, markası tridonic olabilir.

Tridonic' e göre konuşacak olursam ve teknik verilere sadık kalırsak sizin yapabileceğiniz bir şey maalesef yok.

elektronik balastların mantığı budur. lambalardan biri söndüğünde hepsi söner.

iki seçeneğiniz var;

1-) bir tane dim edilebilir balast kullanmak ve ışığı istediğiniz gibi azaltıp çoğaltmak

2-) 4x18w armatüre 2 adet 2x18W balast bağlamak ve lambaları ikişerli gruplar olarak ayrı ayrı kontrol etmek

bunlar tabi ekstra maliyete yol açar.

123456789asi isimli arkadaşın yorumuna paralel mantıkla çeşitli kablo oyunlarıyla :) balastı kandırabilir ve istediğinizi elde edebilirsiniz. ancak bu durumda armatür - lamba ve balast garanti dışı kalır. ürünlerin ömürleri azalır. bu seferde arıza-Bakım maliyetleriniz artar

tercih sizin

evet aynen hocam tridonic. teşekkürler aydınlattığınız için.

biz bir süpermarkette aynı dediğin gibi yakıyorduk ampulleri. kullandığımız armatürler çift balastlıydı. haliyle kablo bağlantısı ona göre düzenlenmiş durumdaydı. dikkat ederseniz zincir süper-hipermaketler hep bu şekilde kullanırlar armatürlerini.

hocam koridorlardaki armatürler mesela 10 tane baştan başa bunu 5e düşürmek için ben birer ampüllerini söktüm yanmasın diye ama balast enerjilendiği için yine sarfiyat olurmu. olursa armatürlerin fazlarını sökeyim.

Arkadaşlar bu balastların standart arızaları mevcut 2 arızayı tesbit ettim.fakat diğer arızaları daha bulamadım.bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

1-lambalar sürekli göz kırpıyorsa eger 22mf lık kondonsatör arızalanmıştır.30-40 kuruş civarında.
2-lambaların bir tanesi yanıyorsa balasttın çıkış noktasındaki 8n2 kondonsatörlerden bir tanesi arızalanmıştır.
3-balasttın içindeki dogrultma devresinin besleme yolu yanmaktadır.araya tel parçası atılarak gideriliyor.fakat bazı arızalar kısadevre gibi sigorta attırıyor ve köprü diyotları yakıyor.sebebini bulamadım gitti..

Ben elektrikçi olarak bir fabrikada çalışıyorum.fabrikada yüzlerce 2*58 watt lamba mevcut önceleri arızalı balastları çöpe atıyorduk fakat yukardaki ilk 2 maddedeki arızalı olan balastları tamir edip gönül rahatlığı ile kullanıyoruz.

hocam koridorlardaki armatürler mesela 10 tane baştan başa bunu 5e düşürmek için ben birer ampüllerini söktüm yanmasın diye ama balast enerjilendiği için yine sarfiyat olurmu. olursa armatürlerin fazlarını sökeyim.
elbette bir sarfiyat söz konusu olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,403
Kullanıcılar
450,300
Son üye
objektifyorumcuofficial

Yeni konular

Geri