3lü avizemi komütatöre bağlamam için yardım lütfen. Resim vardır.

Avizenin uc kambasindan gelen butun kablolarin baglarini ac daha sonra mavi olanalambalardan gelen kablolarin birer tanesini bagla kalan kablolardanda lambanin tekini sariyesile diger ikisini kahverengi kabloya bagla

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
avizenin üç ucundan gelen birer kablo maviye birer kabloda kahverengine bağlı, sarı tamamen boşta. Şimdi kafamı karıştıran tavandan gelen sarı ve kahverengi kablolardan hangisi faz hangisi nötr ? Çünkü prize bağlanan kablolarla tavandan çıkan kabloların renkleri birbirini tutmuyor, Allah ıslah etsin bizim müteahiti. Mavinin nötr olduğunu nasıl anladık ki, birer tane bağlayalım oraya.
İlgilendiğiniz için Allah razı olsun bu arada.

Sen avizeyidedigim sekilde bagla sonra tavandaki kablolardan notr u bulman icin kontrol kalemin varmi varsa anahtari yani elektrigi ac kontrol kalemiyle elini kablolara degdirmeden kontrol et kontrol kaleminin isigi hangisinde yanmiyorsa o notr

Hay Allah razı olsun yav. O zaman şöyle yapıyorum. Tüm kabloları açıyorum. Lambalardan gelen birer kabloyu kahveye bağlıyorum. Sonra gelen diğer kablolardan ikisini sarıya tekini maviye bağlıyorum. Sonra tavanda kontrol kalemiyle kontrol ederek bulduğum nötre yani elektrik olmayan kabloya avize den çıkan kahverengi bağlıyorum. Ve diğer kalan iki kablolar yani fazlardan birine maviyi birinede sarıyı bağlıyorum tamamdır :)

Sen avizeyidedigim sekilde bagla sonra tavandaki kablolardan notr u bulman icin kontrol kalemin varmi varsa anahtari yani elektrigi ac kontrol kalemiyle elini kablolara degdirmeden kontrol et kontrol kaleminin isigi hangisinde yanmiyorsa o notr
Kardeşim Allah razı olsun. Avizemi hallettim, sen benim işimi hallettin Allah da senin bir işini halletsin. Tekrar görüşmek dileğiyle Allah'a emanet ol.

üst resimde sarı kablonun bağlı olduğu klemenste avizeden gelen iki kablonun bir tanesini kırmızıya bağlaman gerekir.gördüğüm kadarıyla tabiiki

Daha sonra da ayni baglanti gerektiginde yapabilmek icin neyi neden bagladigimizi bilerek yapmak lazim
Anahtara gelen 3 uctan bir tanesi fazdir. 2tanesi desant(yazimi dogru olmayabilir) diye gecer. Anahatar uzerinde tek bulunan girise fazi baglariz. Diger iki girise de desanti baglariz. Fazdan gelen akim desant uzerinden labaya gitmeye devam eder. Anahtarda notr olmaz. Notr buattan direk lambaya devam eder. Desant(lar) da anahtardan labaya devam eder. Boylece lambaya avize icin 2 desant ve 1 notr gelmis olur. Notr ortak kullanilir. Desanttan lambaya giren akim notr uzerinden devreyi tamamlar.
Anahtarda fazi baglarken hangisinin faz oldugunun nasil bulunacagini ve avizede baglarken hangisinin notr oldugunun nasil bulunacagini diger uyelerimiz acikladilar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri