380V Tek Fazın Çok Isınma Sorunu

yusuf112

Üye
Arkadaşlar merhaba,
İnform 60kw Ups cihazımızın kondansatörlerinden birinin kablosu aşırı derecede ısınıyor. Bu ısı nedeniyle kablo kopmuştu(kablo 6lık) Kondansatörde arızalandığı için onuda değiştirmiş ve kabloyuda 10'luk olarak servis değiştirmişti. Şuan yine aynı şekilde aşırı derecede ısınıyor. Her servis geliş gidişinde dünya kadar para ödüyorum ama sorun bu modifikasyonla da çözülmedi. Yine kondansatör eriyor henüz birr kesinti vs yaşamadık ancak artık çözmek istiyorum.

Değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Bu kablo neden ısınıyor?

a.jpg

b.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sanırim o faza ait tek kondansatörü değiştirmiş. Yanlış, o faza ait tüm kondansatörlerin değişmesi gerekli.

O hattaki diğer kondansatörler aşırı akım çekiyor. Kondansatörler bağlantı yapılırken birbirinden atlama yapıldığı için hattın en uç noktasındaki akım maksimum olup faston fişi ve kabloyu eritiyor.
Sonuçta bunlarında bir ömürleri var. Pahalı parça değil tanesi 100 lira civarı, o faza ait olanları kesin değiştirin hatta tamamını değiştirin. Yakında diğerlerinin de sorun çıkarma ihtimali var.

O hattaki diğer kondansatörler aşırı akım çekiyor. Kondansatörler bağlantı yapılırken birbirinden atlama yapıldığı için hattın en uç noktasındaki akım maksimum olup faston fişi ve kabloyu eritiyor.
Sonuçta bunlarında bir ömürleri var. Pahalı parça değil tanesi 100 lira civarı, o faza ait olanları kesin değiştirin hatta tamamını değiştirin. Yakında diğerlerinin de sorun çıkarma ihtimali var.
Hepsini değiştirirler diye zaten fazladan almıştım. Değiştireyim o halde.

rengi değişen fastonları da değiştirin, iletkenlikleri düşmüştür.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri