3 kabloyla vaviyen priz çalıştırma

canj23

Üye
arkadaslar 3 ad kablo ile lambayıo vaviyen olarak yakıp sondurmek hemde 2 ad odaya faz ve notr vermek mumkunmudur...cok açıklayıcı olmadı ama yardımlarınızı bekliyorumm.teşekkurlerr....

syn canj23 vaviyen lamba devresini incelersen bunun cevabını sende bulabılırsın.

arkadaslar 3 ad kablo ile lambayıo vaviyen olarak yakıp sondurmek hemde 2 ad odaya faz ve notr vermek mumkunmudur...cok açıklayıcı olmadı ama yardımlarınızı bekliyorumm.teşekkurlerr....

iki kabloyu vaviyen hatlarında kullanırken diğer kabloylada fazı/Nötr çekmek gerekir.

3 kablo yeterlidir.

fakat aynı kabloyu priz için kullanamazsınız.

Elektrikçinin ! birisi, bizim eve öyle bir vaviyen çekmiş ki, akıllara zarar.Farkettiğimde tesisatı değiştirdim . Eğer o sistemi kullanırsak, faz da var , nötr de var. Ancak her halukarda, sakıncalı bir şey.O yüzden, aydınlatma ve priz hattını mutlaka ayrı ayrı çekmek lazım.

Vavıen anahtara 3 kablo gelır, bunu biliyoruz, ama anahtarların bırıne dırekt faz, diğerınede lambadan dönen nötr orta uca gelır. Bu durumda, faz verilmiş anahtarın oldugu kısmın altına konabılecek prız için 4. bır kablo nötr olarak çekılmelıdir.

3 kablodan birini vavyen diger ikisinide faz nötr kullanırsın vavyeninde ıkı ucunada faz-nötr gırersın ben sıkıstıgım zaman kullanıyorum

zeybek bey 4.bir kabloya gerek yokmus cok ugrasmıstım yanı 3 kablo ile yapılabiliyormus ali osman arkaidasımın dedigi gibi anahtara faz/notr indirdigimizde sorun cözülüyor....

zeybek bey 4.bir kabloya gerek yokmus cok ugrasmıstım yanı 3 kablo ile yapılabiliyormus ali osman arkaidasımın dedigi gibi anahtara faz/notr indirdigimizde sorun cözülüyor....

ya arkadaşlar vavien devresini bilmeyen yoktur hatta ben yimi yıl öncesinde kullandığım bir devere ama ben anahtardaki nötr ucu . nun ne işe yarayacağını anlamadım anlatırmısın

ama clasıc vaviyen devresi ile priz besleyemiyosun ama burda 3 kablo lambayı hem vaviyen olarak calısıcak hemde faz notr verebilecek bunun için vaviyen anahtarın normal vaviyen tesisatında anahtarlar arası olan baglantı varya vaviyen anahtarın bu 2 ucuna faz/notr indirmen gerekiyo bu istenilenleri yapabilmen için açıklayıcı olmustur umarım....

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri