3 faz motorda akım ölçme

Cevaplar tatmin etmemiş görünüyor.Ölçüm yapmanızı öneririm.Her fazdan,18 Amp. akım çekildiği-
ni göreceksiniz.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Motorun çıkışında 141 voltta 14 A ölçersin. Girişte 220 voltta 18 A ölçersin. 3 fazlı sistem akımı ölçülürken her fazdaki akım toplanmaz. Her fazın akımı ayrı ayrı değerlendirilir. Dengeli bir sistemde her fazdan geçen akımlar birbirine eşittir. Hesaplar yapılırken bir fazdaki akım alınır. Örnek olarak 3 fazlı bir sistemdeki güç hesaplanırken bir fazdaki güç hesaplanır 3 ile çarpılır.

Bu konunu bu kadar zor olduğunu bilmiyordum . Herkes birşey söylüyor ama bir görüş birliği yok. Demekki motor etiketleri üzerinde yazılanlar boşuna yazılıyo bu kadar insan var bu sitede anlayıp cevap yazan çok az.
Ama sonuç olarak ben bir motor için ortalama 18 A çekildiğini varsayıp 3 motor için ana koldan çekilen toplam akım olarak 18x3 = 54 A olarak alıcam. Belki burda görüş birliğine varırız.

Bu konunu bu kadar zor olduğunu bilmiyordum . Herkes birşey söylüyor ama bir görüş birliği yok. Demekki motor etiketleri üzerinde yazılanlar boşuna yazılıyo bu kadar insan var bu sitede anlayıp cevap yazan çok az.
Ama sonuç olarak ben bir motor için ortalama 18 A çekildiğini varsayıp 3 motor için ana koldan çekilen toplam akım olarak 18x3 = 54 A olarak alıcam. Belki burda görüş birliğine varırız.

burda size yardımcı olmaya çalışanlar ağzıyla kuş tutsada yaramıcak size ,
alın bi Pensampermetre ölçün , onada falan filan derseniz
üreticiye sorun , çözerseniz sonucu bizlerlede paylaşırsınız

FANUC Ser. ve Tic. Ltd. Şti.
Tel.: +90 216 651 14 08
E-Mail: [email protected]

öyle sensöe le uraşacağına bir ampermetere al ..kabloları tek tek ölç...daha iy sonuçlu

Senin bir motorun mu var yoksa üçmü? 3 fazlı motorda hangi anakoldan 18x3=54 A alacaksın?

kumanda devresine amper metreyi seri bağla.

Akım değeri tek bir fazın üzerinden geçen akımdır.Her bir faz aynı akımı çeker.

Motorun etiketindeki verilerle hesap yapmaya calisalim.

3Kw AC 14A 141V verim 0.9.

Elektrik gucumuz Pe=14*141*kok3=3419w

Mekanik gucumuz zaten verilmis ama hesaplayalim

Pm=Pe*.9=3077w Yaklasik 3000W

Servo amplifikator AC 200-240V 50Hz ve 18A

200V icin yola cikalim.

3419W = 200v * I

I=17A

Amplifikatorun verimi %100 olmayacagina gore akim daha yuksek cikacaktir.
Etikette de zaten 18A demisler.

Bu durumda 3 motorun varsa 220V ile besleyeceksen motorlari tam gucte yukleyeceksen 3*18=54A civari akim cekeceksin.

Amplifikatorun tek fazdan besleniyor. Degilmi?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,377
Kullanıcılar
450,252
Son üye
Ogiloji

Yeni konular

Geri