2N222 transistörü voltaj düşürmesi

Altay06

Üye
Merhaba arkadaşlar, hayırlı akşamlar.
2n222 transistörünü switch olarak kullanıyorum bir entegre ile de bunu aç kapat yapıyorum sistemde yaklaşık 5,5 volt olmasına rağmen transistör üzerinden switchlediğim led'e 3 volt gidiyor ve led bu yüzden ciddi lümen düşüşü oluyor. Transistörü ise arduinodaki digital pinlerden biriyle HIGH, LOW yaparak aç kapat yapıyorum.
Bu sorun hakkında bana yardım edebilir misiniz?
Transistör kayıpları diye bir şey var ama bu kadar kayıp normal midir? Arduino digital çıkış değil de pwm yada analog çıkış kullansam bir fark olur mu? Yada yanlış bir transistör mü kullanıyorum?
İlgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

5.5 voltta kaç amper çekmeye çalışıyorsunuz?

Base direnci var mı? Varsa ne kullanıyorsunuz?

Transistör çakma transistör olabilir.

Isınıyormu transistör?

pnp transistör kullanın beyzine 220 ohm seri direnç takın. emiteri 5.5 volta kollektörü lede bağlayın.
7.-Transistors-Driving-LEDs.jpg

5.5 voltta kaç amper çekmeye çalışıyorsunuz?

Base direnci var mı? Varsa ne kullanıyorsunuz?

Transistör çakma transistör olabilir.

Isınıyormu transistör?
Basede direnç var 1k ohm.
Transistörü bilgisayar powerından söktüm dışardan almadım bilemedim çakmamı değil mi.
5 voltta ,1 amper çekmeye çalışıyorum fakat 3 volt 0,35 amper geçiyor ledden
Transistörde ısınma yok sistemde stabil çalışıyor 30 dk falan açık bıraktım 0,35 amperde 0,02 artıp azalmalar oluyordu arada.
pnp transistör kullanın beyzine 220 ohm seri direnç takın. emiteri 5.5 volta kollektörü lede bağlayın.
7.-Transistors-Driving-LEDs.jpg
pnp transistör çok var piyasada benimde pek elektronik bilgim yok sizin öneriniz var mı?

pnp transistör olarak bdx54 kullanabilirsin.

O transistör için çok yüksek o akım. tip 31 kullanabilirsiniz.

pnp transistör olarak bdx54 kullanabilirsin.
O transistör için çok yüksek o akım. tip 31 kullanabilirsiniz.
cevaplarınız için çok teşekkür ederim fakat bu iki transistör çok büyük benim projem için, daha küçük transistörler kullanılamaz mı? Yani tip konusunda bilgim yok fakat amper değerine bakarak mı seçmem gerekiyor? Tip kısmını npn tip arayacağım galiba
şu olabilir mi mesela.

BD138 Transistör Bjt Pnp TO-126​

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,062
Son üye
elektronikcibirisi

Yeni konular

Geri