24 volt ac motor sürme

uzayerigi

Üye
20171029_220444.jpg
20171029_220503.jpg
resimdeki motoru nasil surebilirim kondanzator bagliyorum ama kutup bulamiyor ileri geri donuyor motor daha once hic baglayan calistiran arkadaslar oldumu 0-10 volt suruculu karti vardi calistiramadim role ile surmek istiyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sargı omajlarını ölçüp buraya şu şu renkler arasında şu kadar omaj ölçtüm diye yazarsanız sizi yönlendirebilirim.

uygun güçte 24 volt bir AC transformatör ile ve 10 mf bir kondansatörle bu motoru çalıştırabilirsiniz.

20171030_193320.jpg
birde 2ad 0.047 k100 kondanzator vardi motora giden uclarda siyah- beyaz 34 ohm yesil- beyaz 34 ohm iki farkli motor var gibi ileri geri icin ama birbirlerine ters sekilde montajli ben bir golge kutuplu motorlari biliyorum onlardada kondanzator ihtiyaci yoktu bu motorun mantigini kavrayamadim baska bir motorlu vana buldum ondada 6.2 mf kondanzator var ama o vanayi kiyipta parcaliyamiyorum 0-10 volt konusunda deneyimsizim plc de hem o yuzden hemde oransal calisan vanalarda randiman alamadik otomasyon firmasinin yaptigi vanalarda beceremedikleri icin teknik destekte vermiyorlar on off kumanda etmek istiyoruz vanalara

Ekli dosyalar

• 20171030_193216.jpg
    20171030_193216.jpg
    205.4 KB · Görüntüleme: 8
Meehabalar,

Omaj tahmin ettigim gibi esit. Bunun anlami bu motor iki yonede rahatlikla dondurulebilir.

Iki yonde baglanti icin baglantiniz su sekilde olmalidir. Donus yonunu degistirmek icin ben semada yardimci sargi yonunu degistirdim. Siz ister ana ister yardimci sargi yonunu degistirin motor donus yonunu degistirmis olursunuz.

Ancak sunu soyleyeyim bu sekilde motor donusunu kontrol edebilir bagli bulundugu mekanik vanayi hareket ettirebilirsiniz. Sorun surada başlıyor vana konumunu oransal kontrol edemezsiniz normalde kart ve bu karta bagli bir potansiyometre ile pozisyonu okuyor olmasi lazim. Siz manual motoru actirirken son noktayi gecerseniz vana mekanizmasi disli yada motora zarar verebilir sikisma yasayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

20171030_204906.jpg

eline saglık ustam saol deneyemedım daha vaktım olmadı kendı üzerinde 2 ad swiç var fakat cok ıstedıgım gıb calısacak pozısyonları yok bu vanada ama farklı vanalarda var elımde onlar onların mekanızları bıraz daha uygun gibi swiç konumları ıle oynama gerekecek onun farkındayım ilk önçeligim motorucalısır konuma getırmek ıdı en kısa zamanda deneyecegım cok saolasın elıne saglık

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,192
Son üye
berke66

Yeni konular

Geri