24 DCV GÜÇ KAYNAĞI.

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Herkese hayırlı akşamlar.
Değerli arkadaşlarım.
100 adet 10 mm. beyaz led yakmak için 24 v. dc. güç kaynağı şemasına ihtiyacım var. Bu ledler 3.2 - 3.4 v. aralığında çalışıyor, 20 mA. çekiyor. Ben 6 ledi seri bağlayıp, bir tane 270 ohm direnç seri bağlayacağım. Elimdeki ayarlı güç kaynağı ile 24 v. verdiğimde 300 mA. çekti. Gelelim isteğime ;

Bu led grubunu yakabilmem için çok hassas 24 v. güç kaynağı şeması arıyorum. Normalde 220 / 24 v. trafoya köprü diyot ve kondansatör bağlayıp yapabilirim. Ama voltaj dalgalanmalarından etkilenmemesini istiyorum. LM8724 piyasada varmı bilmiyorum. Bu tip devrelerde bir de kutupsuz kondansatör kullanılıyor. Kondansatör değerlerini ve bağlantı şeması elinde olan varsa paylaşabilirmi ?

Led devrelerinde swicht mode kullanmak zarurimidir. Böyle bir devre iş görmezmi ?

Hoşçakalın. Allaha emanet olun.

Değerli arkadaşlarım.
100 adet 10 mm. beyaz led yakmak için 24 v. dc. güç kaynağı şemasına ihtiyacım var. Bu ledler 3.2 - 3.4 v. aralığında çalışıyor, 20 mA. çekiyor. Ben 6 ledi seri bağlayıp, bir tane 270 ohm direnç seri bağlayacağım. Elimdeki ayarlı güç kaynağı ile 24 v. verdiğimde 300 mA. çekti. Gelelim isteğime ;

Bu led grubunu yakabilmem için çok hassas 24 v. güç kaynağı şeması arıyorum. Normalde 220 / 24 v. trafoya köprü diyot ve kondansatör bağlayıp yapabilirim. Ama voltaj dalgalanmalarından etkilenmemesini istiyorum. LM8724 piyasada varmı bilmiyorum. Bu tip devrelerde bir de kutupsuz kondansatör kullanılıyor. Kondansatör değerlerini ve bağlantı şeması elinde olan varsa paylaşabilirmi ?

Led devrelerinde swicht mode kullanmak zarurimidir. Böyle bir devre iş görmezmi ?

merhaba sayın şef dosya paylaşmayı bılmıyorum onun için kusura bakmayın bu verdığım malzeme piyasada bol karaköyde ıstemedığın kadar çikişi ayarlanabılrde yapılabılıyor 3 amper gıbı yuksek akim akıtıyor

LM2576/LM2576HV Series
SIMPLE SWITCHER® 3A Step-Down Voltage Regulator

Teşekkürler sayın tekin126.
Çıkışı ayarlanabiliyor derken, istenilen gerilime göre herhalde.

Son düzenleme:
Teşekkürler sayın tekin126.
Çıkışı ayarlanabiliyor derken, istenilen gerilime göre herhalde.

evet şef dosya paylaşmayı bılmıyorum belkıde basıt bışeydır :)baskılı devresını dahı çızıp gonderebılırdım gerçı benım çizim proğramım eskı traxmekerde çızıyorum 15 senedır yenı proğramlar var ama benım için en ıyı proğram ıyı bıldığım proğram sahuru beklerken zamanımda vardı :)kolay gelsın

Değerli arkadaşlarım.

Hocam 7824'ün çıkışını transistör ile güçlendirerek kullanabilirsiniz.Ama kullandığınız gerilim 23,3Volta düşecektir.
7824 yerine LM317 kullanarak ayarlı güç kaynağıda yapabilirsiniz.Çıkışını gene transistörle kuvvetlendirirseniz epey akım alabilirsiniz.LM317 ayarlı olduğundan tam 24 Volt elde etmeniz mümkün.

Ledleri voltaj regülasyonuyla sürmek güvensiz bir yöntemdir, akımı regüle etmelisiniz.

Arkadaşlar.
Elektronik bilgim fazla yok. Şu parçayı kullan, şununla sür, araya şunu sokuştur gibi tariflerle pek yapamam. Malzemeden kaçmam. Ne malzeme lazımsa alırım. Yeterki ayakları yere sağlam basan bir şema verin yaparım.
İlgilenen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

S.A. Mehmet bey ben size istanbula döndüğümde ki pazar günü ordayım kaliteli bir şema yollarım buradan resim zor gidiyor olmazssa DH den yollarım ... kalın sağlıcakla...

Ooooo... aramıza hoşgeldin Kenan abi. Ve aleyküm selam.
İlgilendiğin için ayrıca teşekkür ediyorum. Hayırlı yolculuklar..

lm 317 tavsiye ederim. regüle ac/dc elde edersin canın isterse ayarlı devre de yaparsın. hatta pil kullanıp şarj devresiyle şarj edebilirsin. alternatif çok.

Forum istatistikleri

Konular
128,427
Kullanıcılar
450,347
Son üye
ErdemGl

Yeni konular

Geri