220 voltu 12 volta çevirme

dpu_force

Üye
merhaba arkdaşlar 220 voltu 12 volta sabitleyen hazır bir regüle devresi aldım. bu devreden kaç adet 12 voltluk çıkış alabilrim acaba ??

Adaptörün izin verdiği akımı geçmediğin sürece istediğin kadar alabilirsin.Ama bazı devreler
ayrı bir beslemeye ihtiyaç duyabilirler.Başıma geldiği için söylüyorum.Nedense ortak beslemeden hoşlanmayan devreler oluyor. ;D

deneme yanılma yönetemii yapıcaz fazla akım çekerse yanma ihtimali varmı devrenin ( gerilimi 12 volta sabitleyen devrenin yanma ihtimali)

adaptörün kapasitesi bellidir.Devrelerin çekeceği akımda aşağı yukarı belli.dolayısı ile deneme yanılma diye bir şey pek söz konusu değil.Adaptörden çok fazla aşırı akım çekilmez ise örneğin
500mA kapasiteden 600mA çekilirse önce ısınır.bir süre sonra arızalanabilir.birşey de olmayabilir.
sigorta varsa atar.
yapmak istediğin çalışma ile ilgili ayrıntılı bilgi verirsen daha iyi olur.

elek kardeş pic çıkışını mosfte verdim bildiğin (hatırlarsan eğer pic bölümüne yazmıştım sen yardımcı olmuştun abana) gibi mosfettende 18 led sürücem besleme 12 volt. . bu şekilde tam 7 * 18 led var yani ben 12 volt tan 7 tane almak istiyorum .

(edler şu şekilde bağlı 3 er tane seri diğer 3 seri lede paralel bu şekilde toplam 18 led var)

Kullanılan led önemli.hangi akımda parlaklığı nasıl olacak gibi.3 seri led ön direnç kullanılarak
15 mA çekse,paralel 7 kol yaklaşık 105 mA olur. 7 adet 735 mA eder. devrede belli bir miktar akım çekecek. 2 A adaptör yeterli olur sanırım.
Aşağıdaki adresde değişik led uygulamaları var.yararlı olabilir.
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/index.htm

benim devremde 30led var ve 3 birbirine seri diğer ledlere paralel ve ölçtüm 2 ampere yakın akım çekiyo. benim boyle 30*6=180 led daha var yüksek akımlı bir power bulabilirmiyim

Bir kol 200 mA akım çekiyor.Power led var sanırım.Normal ledler bu kadar akım çekmez.

Merhaba arkadaşlar;
Led diyotların çalışma degerleri ekteki linktedir;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektronik/led_diyotlarin_calisma_gerilimleri-t30909.0.html

Power devrelerinde,transformatör kullanılıyor ise gerilim degeri sabit tutulmak kaydı ile devrenin çekecegi akım hesaplanarak transformatör devrenin gücünden %10 daha fazla olacak şekilde devreye baglanır.Aksi taktirde sistemde oluşa bilecek kısadevre akımı güç devresine ve trafoya zarar verebilir ve devrenin güç ihtiyacı daha rahat saglandıgından dolayı verimde de kayıp oluşmaz.
Saygılarımla;

12 volt 12 amperlik yada 20 amper bir güç kaynağı lazım bana nasıl bulabilir .

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri