220 volt ısı sensrörü devresi

BD243 kullanabilirsin mesela veya NPN bir transistör kullanabilirsin. Ben daha önce burada ekranlı bir termostat devresi yayınlamıştım. ETE ustanın bir projesiydi yanılmıyorsam eğer bulabilirsem sana burdan linkini gönderirim incelersin ama bu kadar basit bir devre değildi.

Birde burdaki devreyi kalibre etmen lazım. Nasılmı bu devre kaç derecede fanı çalıştırıp durduracak histerisi kaç derece onu bilmiyoruz. ( yada ingilizcesini detaylı okumak lazım. ) siz mesela bu devre fanı kaç derecede çalıştırsın kaça düşünce dursun bu ayar için devre üzerindeki potansiyometre kullanılacak.

LM35 çok hassas bir sıcaklık sensörüdür. ayarladığınız sıcaklıkta mutlaka çalışacaktır. Ama ilk mesajımda dediğim gibi ayarlanılan sıcaklığı görmemek tam kontrolü sağlamanızı engelleyebilir.

Veysel peki 5v rölen var mı, bu iş için şemadaki? Veya tr değiştirme kaldır yerine opto kuplör triak tak 220 kontrol edersin.

Veysel peki 5v rölen var mı, bu iş için şemadaki? Veya tr değiştirme kaldır yerine opto kuplör triak tak 220 kontrol edersin.

Bülent usta 5vdc temin ettim malzemelerle beraber.220v-5vdc telefon şarj cihazının çılışına bu 5v luk devreyi ekleyecem çıkışı röleli kontağada paralel 5vdc iletip fanı enerjileyecem.Herşey hazır yarın başlıyorum yapmaya inş.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Kolay gelsin ..

Uygulamanızıda resimli paylaşırsanız memnun oluruz ilerlemenizi görerekte takip edelim isterim.

iyi çalışmalar.

Kolay gelsin ..

Uygulamanızıda resimli paylaşırsanız memnun oluruz ilerlemenizi görerekte takip edelim isterim.

iyi çalışmalar.
Serkan usta pcb çizimi ve baskı devreyi malzemeleri almadan önce çıkartmıştım.Yapım aşamaları şöyle anlatayım.Önce çizimi areste pdf e çıkarttım a4 kağıdi le denedim olmadı elişi kağıdı ile denedim oldu iki tane bakır plaketi haram ettim :) neyse baskı devreyi plakete zorda olsa aktardım.( bu arada plakete aktarma teknikleri ile ilgili pratik çözüm önerilerinizi bekliyorum).bu gün devreyi oluşturdum bağlnatı ve lehim işleri bitti fakat çıkışta 5 volt okuyamadım daha doğrusu 0 volt görünüyordu. LM35 i bacakları değiştim olmadı bc547 bacakları değiştim olmadı.Trimpotla oynarken bikaçkez voltaj gelirgibi oldu trimpotu değiştim yine aynı sinirden gülmeye başladım :) artık bu elektronik niye bana gülmüyor :) bitmiş resmi daha sonra paylaşırım.Devre yi ekliyorum inceleme fırsatınız olursa bi zahmet bakarsanız sevinirim bazı hatalar veriyor simülasyonda.

Teşekkürler.

BD243 kullanabilirsin mesela veya NPN bir transistör kullanabilirsin. Ben daha önce burada ekranlı bir termostat devresi yayınlamıştım. ETE ustanın bir projesiydi yanılmıyorsam eğer bulabilirsem sana burdan linkini gönderirim incelersin ama bu kadar basit bir devre değildi.

Birde burdaki devreyi kalibre etmen lazım. Nasılmı bu devre kaç derecede fanı çalıştırıp durduracak histerisi kaç derece onu bilmiyoruz. ( yada ingilizcesini detaylı okumak lazım. ) siz mesela bu devre fanı kaç derecede çalıştırsın kaça düşünce dursun bu ayar için devre üzerindeki potansiyometre kullanılacak.

LM35 çok hassas bir sıcaklık sensörüdür. ayarladığınız sıcaklıkta mutlaka çalışacaktır. Ama ilk mesajımda dediğim gibi ayarlanılan sıcaklığı görmemek tam kontrolü sağlamanızı engelleyebilir.
Bendeki sorun senin belirttiğin gibi çalışma sıcaklığı olabilir benim istediğim 25 veya 30 dereceyeye yükselince çıkış aktif olsun.Bu devre buna uyarmı tam olarak bilmiyorum.Linkte belirtilen 25 derecede 0,25 v çıkış veriyor eğer doğru ise 5 volta çıkarmak lm yi ateşe atıp ancak 5v alabilirim gibi bişey :) sizcede öylemi?.

TLC 271 karşılaştırıcı bir opamp olarak çalışıyor. Trimpot ile entegrenin 2 nolu ucuna giren voltaj ile LM35 den gelen 3 nolu bacaktaki voltaj karşılaştırılır buna göre 6 nolu uçtan çıkış verilir. Tam teknik terimlerini bilmiyorum ama klasik bir devre teoride.

Siz kullanılan parçaları hep aynısınımı kullandınız yoksa yerine muadilmi ? belki şematikte bazı hatları karıştırmış olabilirsiniz diye düşünüyorum. Açabilirsem şemanızı bir kontrol edip tekrar buradan yazarım.

Dostum devreni indirdim program kurdum ama simülasyonda bir türlü çalıştıramadım. Birde şu devreyi incelermisin ? bence daha mantıklı bir devre. Çıkışında röle var baskı devresi ve parça yerleşim planı dahil her şey var. İstersen bunu bir çiz ve simüle edelim. Çalışırsa bu devreyi yap derim bence.
Thermostat1-sch.jpg

http://www.escol.com.my/Projects/Project-03(Thermostat-1)/Proj-03.html

Dostum devreni indirdim program kurdum ama simülasyonda bir türlü çalıştıramadım. Birde şu devreyi incelermisin ? bence daha mantıklı bir devre. Çıkışında röle var baskı devresi ve parça yerleşim planı dahil her şey var. İstersen bunu bir çiz ve simüle edelim. Çalışırsa bu devreyi yap derim bence.
Ustam bu devre 12 volt bana uymuyor.Bide bu devreyi yaptım artık bunu çalıştırabilsem işimi görecek devre resimleri kullanmış olduğum potlar ikiside arızalıydı sanırım ben onun yerine resimdeki küçük trimpotu kullanacam.
Thermostat1-sch.jpg

http://www.escol.com.my/Projects/Project-03(Thermostat-1)/Proj-03.html

Ustam senin devre 12volt bana uymuyor birde ben devreyi yaptım artık çalışsa işimi görecek takmış olduğum potlar ikiside arızalıydı sanırım onun yerine resimdeki trimpotu kullanacam.ısı (2).jpgısı.jpgısı1.jpg

Ekli dosyalar

• ısı (2).jpg
    ısı (2).jpg
    131.1 KB · Görüntüleme: 9
  • ısı.jpg
    ısı.jpg
    86 KB · Görüntüleme: 9
  • ısı1.jpg
    ısı1.jpg
    92.8 KB · Görüntüleme: 10
Önce çizimi areste pdf e çıkarttım a4 kağıdi le denedim olmadı elişi kağıdı ile denedim oldu iki tane bakır plaketi haram ettim :) neyse baskı devreyi plakete zorda olsa aktardım.( bu arada plakete aktarma teknikleri ile ilgili pratik çözüm önerilerinizi bekliyorum).

veysel28 baski devreyi paint de bile cizebilirsin. Sonra paint den secerek kopyaliyacagin cizimi excell'e yapistir. Burada en-boy buyukluk oranini bozmadan buyutup kucultebilirsin. Sonra buyukluk ayarlamasi icin (malzemelrin bacak boylarina gore) 2-3farkli buyuklukte A4 kagida cikti alarak artik ihtiyacini karsilayacak boyuta ulasmis olursun.
Ben kagit olarak kuse kagit (kaliteli dergilerden kesiyorum). tonerli yazicidan cikti aliyorum (bu arada cikti olarak devrenin tersini almayi unutma). Ciktiyi yedek icin birkac tane fazla al. Sonra cifle ve bulasik sungeriyle parlatilmis plaketin ustune devreni koy kenarlardan bantla yapistir utu plaket ustunde devreni gezdirmesin. Kizgin utu (max isinin bir kademe alti.) ile devrenin arasina pecete koyup (kuse kagittaki resimlerdeki boyalar utuye geciyor hanim veya annen ile aran bozulmasin) 5dakika kadar orta kuvvette bastirarak ve utuyu gezdirerek tonerleri bakir plakete transfer edebilirsin. Utuyle isin bittiginde yavas yavas kagidi suyla yumusatip kaziycaksin. Eger tonerler plaket ustunde dagilmis ise utuyu fazla bastirmissindir veya kagidi kaldirirken tonerin plakete yapismadigini gorursen iyi bastirmamis isitmamissindir. Eger hatali kisimlar az ise buralari eding kalemiyle cizersin degilse plaketi heba etmez cif ve bulasik sungeriyle tonerleri silersin gene cikmazsa bulasik teliyle birazcik kazirsin sorun olmaz. Plakete fazladan aldigin ciktiyi yapistirip tekrar denersin. Kolaygelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri