22 Kw 3 faz asenkron motor kablo seçimi.

snn57

Üye
Öncelikler herkese iyi günler diliyorum. kontrol kalemi forum sitesini uzunzamandır takip ediyorum bir çok sorunuma burası sayesinde cevaplar buldum. site yetkililerine ve yaplaşım yapan arkadaşlara teşekkür ederim. umarım sorunumu doğru konu başlığı altında açmışımdır. 22 Kw 4 adet motoru yıldız-üçgen olarak çalıştıracağım kumando panosu içerisinde kaçlık kablo tercih etmem lazım. Ve pano dışına motorlara olan mesafem max-2000mm panodan motora gidicek kablom kaçlık olursa uygun olur motorlar max 32 amper çekicekler. Şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ekteki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Genkab kablo güç taşıma.rar
    6.7 KB · Görüntüleme: 147
  • 08.Güc mesafe cetveli.rar
    273.5 KB · Görüntüleme: 114
2000 metre, dogrumu okuduk... 2000 mm
.mi..

Son düzenleme:
22 kw 4 adet derken toplam gucmu 22 kw yoksa her bir motor mu 22 kw,32 a ceker demissin 42 a civari ceker,genel bi formul var gerilim dusumu formulu onu kullanabilirsin 3 fazli motor devreleri icin

%e = ( 100xLxP ) / 56 x S x U x U

%e = 3
L = uzunluk metre cinsinden
P= guc watt cinsinden
S= kablo kesiti
U= voltaj 380V

burdan buldugun S degeri kablo kesitidir,yalniz ksblo kesitini bulduktan sonra o kablonun akimi tasiyabilrceginden emin olman lazim bunun icin forumda hazir tablo var ,kablolarin akim tasima kapasitesi diye aratablirsin,eğer akimi da tasiyosa o kablo secilebilir

Öncelikler herkese iyi günler diliyorum. Kontrol kalemi forum sitesini uzunzamandır takip ediyorum bir çok sorunuma burası sayesinde cevaplar buldum. site yetkililerine ve yaplaşım yapan arkadaşlara teşekkür ederim. umarım sorunumu doğru konu başlığı altında açmışımdır. 22 Kw 4 adet motoru yıldız-üçgen olarak çalıştıracağım kumando panosu içerisinde kaçlık kablo tercih etmem lazım. Ve pano dışına motorlara olan mesafem max-2000mm panodan motora gidicek kablom kaçlık olursa uygun olur motorlar max 32 amper çekicekler. Şimdiden teşekkür ederim.
Maximum 32 amperse 3.5mm bakır kablo yeterlidir,,
Ancak bakır dışında diğer kablolar için bişey diyemeyeceğim

Kablolar,çapa göremi alınıyor ?
Amper'i ne kadar yüksek ise kablo kalınlığıda ona göre kalın olmalı, mesela araba akülerine takılan kablo kalınlıkları a baktınızmı hiç? Ne kadar kalın değilmi? Veya hiç kaynak makinesinin kablo kalınlıklarına baktınızmı? Ne kadar kalınlar değilmi? O kablolar yüksek amper'i kaldırabilsinler diye kalın olanlardan, ve bakır olanlardan seçiliyor,
Bakın ben volt'undan bahsetmiyorum, amper diyorum bu önemli bir ayrıntıdır, volt ne kadar yüksek olursa olsun ince kablolar iş görür, ama amper yüksek olduğunda ince kablolar hemen ısınıp yanarlar, Allah muhafaza yangın çıkarmaları işten bile değil

Çapına göre seçilen onlarmı ? 22 kw için-
de kullanılabiliyormu onlar ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri