200 adet led

el fenerlerınde bieboys arkadaşımın da dediği gibi 2-3 led birbirine seri bu 2-3er li gruplar da birbirine paralel bağlıdır. Burada herhangi bir kolda ki seri ledlerden bir veya 2 tanesi yandığında aynı koldaki 3. led hala sağlam olduğunda diğer ledlerin çalışmasına bir etkisi olmaz çünkü o sağlam kalan 3. led o kolda direnç görevi görür yani kısa devre gerçkleşmez. Birde şundan bahsetmek isterim ledler herzaman ısıma özelliğini yitirip yanı yanıp kısa devre olmazlar ; üretim hatası veya kullanıma bağlı olarak ledlerin orta kısmına bakıldığında görülen ve ışımanın gercekleştiği bağlantı çeşitli sebeplerle yanabilir kopabilir vd. Bu durumda da da led açık deve özelliği gösterir. Yanlıs veya eksık bilgi vermiş olmayalım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
joule thief joouule thiieeff bkz internet youtube adamlar 300 ledi pil ile çalıştırıyor tasarruflu lambayı pille çalıştıran var

el fenerlerınde bieboys arkadaşımın da dediği gibi 2-3 led birbirine seri bu 2-3er li gruplar da birbirine paralel bağlıdır. Burada herhangi bir kolda ki seri ledlerden bir veya 2 tanesi yandığında aynı koldaki 3. led hala sağlam olduğunda diğer ledlerin çalışmasına bir etkisi olmaz çünkü o sağlam kalan 3. led o kolda direnç görevi görür yani kısa devre gerçkleşmez. Birde şundan bahsetmek isterim ledler herzaman ısıma özelliğini yitirip yanı yanıp kısa devre olmazlar ; üretim hatası veya kullanıma bağlı olarak ledlerin orta kısmına bakıldığında görülen ve ışımanın gercekleştiği bağlantı çeşitli sebeplerle yanabilir kopabilir vd. Bu durumda da da led açık deve özelliği gösterir. Yanlıs veya eksık bilgi vermiş olmayalım.

hayır özellikle baktım 9 uda paralel bağlı şu ışığı çok veren beyaz ledlerden yani ledler zamanl a tek tek patlıyor ama sağlamlar çalışmaya devam ediyor şimdi sorumuzun en başına tekrar dönüyorum tek direç kullanılmış paralel bağlı ledlerde ledin biri patladığında kısa devreye düşüp beslemenin voltajını yok edeceğinden diğerleri de yanmayabilir diyorsonuz yani kısa devreye düşmeden arızalanırsa diğer ledlerin üzerine düşecek akım artışından başka bişey olmaz dimi yani paralel bağlantıda ledler patladıkça kalan ledler daha parlak yanmaya başlıyacak daha sonra yüksek akımdan hepsi birden gidecek doğru anladım mı acaba saygılar...

??????????????????????????????????????

Bence 9 adet ledle pratik yaparak deneye bilirsin.Yoksa ben atölyede deneyeceğim,

75 ledi bağlayan arkadaş, o köprü diyotun çıkışına kondansatörde bağladın mı ? yoksa ledlerin yanması normal gibi geldi bana, çünkü gerilim her ne kadar doğrultulmuş olsada yani negatif bileşeni olmasada, 0 ile 220V arasında sürekli iniş çıkış yapacaktır ki, ledin ömrünü törpüler :D

baglamadım,zaten amotörce yapılmış cocukluk devresiydi :)

arkadaşlar ledler aslında hepsi birer diyottur. nekadar akım verirseniz o kadar ışık verir buraki tek sorun ısındıkca daha fazla akım çekmeye akım çekmeye başlarlar daha fazla akım çektikce dahada ısınırlar ve en sonunda diyotlar yanar ve işlevini kaybederler ve ek olarak Şebeke
voltajları devamlı olarak değişkenlik görterir. eyer ki böyle bir ürün kullanmak istiyorsanız Led özeliklerine bakarak bir sürücü ile sürmeniz gerekmektedir böylece hem voltaj hem amper ayarı yapabilirsiniz. not led özelliğindeki çalışma sıcaklığını mutlaka konturol ediniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri