20-15/0,410V trafo Primer Bobin Dizaynı

spermann

Üye
Arkadaşlar Merhaba
Bir süredir forumu takip ediyorum, yardımseverliğiniz ve paylaşılan bilgilerin kalitesi genellikle çok güzel. Bende yardımlarınızı bekliyorum.

Yurdışından gelen bir talep için yüksek gerilimi 20 veya 15 kV da çalışacak trafo yapmamız gerekiyor. Müşteri trafo boştayken YG yi istediği gerilim seviyesine getirip o gerilimle kullanmak istiyor.
Daha önce 20 veya 10kV da çalışacak bir trafo yapmıştık,mantık kolaydı, 20 kV luk sargıyı eşit 2 parça halinde sarıp, seri paralel komutatör kullanarak sorunu çözmüştük.
Ancak 20/15kV oranı 2 kat değil. Seri iken 20kV a ulaşmakta bir sorun yok ama paralelken bobinden nasıl 15kV çıkış alacağım. Sargı nasıl olacak? Seri paralel komutatörle değilse ne ile sorunu çözeceğim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Benim aklıma gelen çözüm, 5kV'luk 4 eşit bobin.
4'ü seri -> 20 kV
3'ü seri -> 15 kV (Bir bobin devre dışı, en üsttekini seçmek mantıklı olur heralde?)
Ya da uygulanabilir mi bilmem ama, 20 kV'luk tek bobin yapıp, 3/4 sipirden uç çıkartmak. Bu şekilde yaparsanız kademe değiştirme de kolaylaşır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri