18650 Şarj cihazı Yapımı Yardım

AfroJunkie

Üye
İyi Günler forumda arama yaptım ama bulamadım daha önce yapıldıysa affola
18650 pil için 1a akım verecek şarj cihazı yapmayı düşünüyorum ama kullanacağım devreler ile ilgili bir sorum var
(Resimlerde Gittigidiyor linki eklenmiştir modüllerin özellikleri yazıyor)
278907186_tn50_0.jpg

277292324_tn50_1.jpg

bu modüllerin birbirinden farkı nedir ve 4 pil şarj edecek bir şey yapmadı düşünüyorum aşağıdaki resimdeki kırmızı halka içindeki şeyler diyot mudur?
X0GOV0.jpg

Resimdekiler diyot ise neden ilk şemada modülün altına diğerinde modülün yanına bağlanmış.

8MOp77.jpg

DP1n0v.png

[IMGhttps://i.kontrolkalemi.com/1/EgLv08.jpg[/IMG]
vbGMBz.jpg

Yardımınız için teşekkür ediyorum

Kardeşim bizi de bir projemiz var bizde 3 tane pili seri bağladı 11.1V 6800mah nasıl şarj devresini yaparız biz bi de bunu 12 v 400 mah güneş paneli ile şarj etmemiz lazım şarj devresi yaparsan bizede atarmısn ??

12 volt solar panelle 3 tane lityum pili şarz etmek kolay. 7812 ile 12 volt regulatör yap. şeması her yerde var. 12 volt çıkış kısmına seri pilleri bağla. 7812 nin girişinede + - sine dikkat ederek solar paneli bağla. piller en çok 400 ma ile şarz olacaktır. belki 7812 ye soğutucu bağlamak gerekebilir. şarz bittiğinde yani piller 12 volt olduğunda solar panel akımı kesilecek ve solar panel voltajı yükselecektir. 16 - 22 volt seviyesine çıkacaktır. Şarz ederken solar panel gerilimi 14 voltun altında olacaktır.

bu nasıl olacak kafam ok karışık kimse net bir bilgi vermiyor kmse yardımcı olmuyr kime sorduysam balanslı şarj devresi veya şarj cihazı kllanmam gerektiğii söylüyor araştrdım ama net bir bilgi yok.

Benim sana tarif ettiğim devrenin maliyeti 5 tlyi geçmez.

Siz diyorsunuz ki Li-ion pilleri direk şarj et ama bu piller direk dc gerilim ile şarj olmuyor yapısı bozuluyor.Dediğiniz şekilde olmaz lityum ion pil şaj devresi olması lazım daha önce li-ion pil kullandnız mı ?

Ben direk dc gerilim ile şarz et demedim. 7812 kullanın dedim. solar panel zaten 400ma lik bir akım kaynağı olduğu için piller zaten akım ile şarz edilecek. 7812 akım kaynağını voltaj kaynağına çeviremez sadece voltajı limitliyor. Dolayısıyla sistem akım ve voltaj kaynağı gibi çalışıyor.

İlk resimdeki devreden 3 tanesini çinli siteden 1 dolara aldım, 15 günde geldi sordukların pin Sn. @kesmez in dediği gibi fiziksel elektriksel bağlantı adına konuluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri