1600 KVA yeterli olur mu?

phase

Üye
Normalde yaklaşık toplamı 750 kw lık bir kurulu güce enerji veren 1600kva lık trafomuzun başka bir makina eklenerek yaklaşık 1300 kw a ya enerji vermesi isteniyor.Sorun şu ki 2 ya da 3 makina aynı anda devreye girdiğinde start anında oluşacak yüksek akımdan dolayı trafo için zarar teşkil edebilirmi? Bu arada soft starterlı motor sayısı yok diye biliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
trafonuz tam yükte çalısır.bence 1600 kva nın bır ustunu secın...1600 kva trafo 1280 kw guc elde eder...

Kompanzasyonda sıkıntı olmadığı sürece 1600 e yakın çalışabiliyor sorunsuz çünkü 1600 kva olan başka bir tesiste kurulu güç 1550 kw çok şükür pek sorun çıkmadı.Ama soft motorların 62 tanesinden 21 i soft starter çalışıyor

Kurulu gucunuz 1550 kw olabılır, ama 1550 kw bırden devreye gırıp cıkmıyordur..onun ıcın 1600 kva trafo sorun cıkarmaması normaldır.Ama burda tesıs sureklı calısıyorsa 62 motor bırden devreye gırıp cıkıyorsa,1600 kva yetmez.Şu durumda var biz sureklı enerjı kullanılmıyoruz ozaman 1600 kva yetebılır..

Kademe kademe devreye giriyorsa sorun çıkarmı acaba? 1300 kw olunca

62 tane motorum var diyorsunuz bunların hepsı devrede sürekli calısıyorlar motorların toplam gücü 800 kw oldugunu dusunursek ve sız bunun uzerıne bırde 600 kw bır makına calıstırırsanız trafonuzun 2500 A TMŞ atar..Ama Siz Kademe kademe alırsanız bır sorun cıkmaz ....saygılar...

62 motor olan makina farklı.Diğeri 750 kw var ve 550 kw eklenecek demek istiyorum.cos 0.8 de 2500 e yakın bir akım değeri çıkıyor .Fakat bu normal çalışırken.Benim merak ettiğim başlangıç anındaki akım yükselmesinin anlık vereceği zarar ?

pardon 750 kw ıle 550 kw bırden devreye sorsanız trafonuzun tmş sı atar..kademe kademe alırsanız sorun cıkmazz...

Teşekkürler ampera .her iki makinayı azda olsa bir zaman aralığıyla çalıştırırsak sorun kalmaz o zaman.

Ayrıca Yağlı tip trafolarda kısa süreli olarak %10 güç aşımı yapılabilir. Hatta aktif soğutma (fan) varsa artış %20-30'a çıkabilir. Tabi trafonun hiçbir sorunu olmadığını varsayıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri