12 kademe yardım

kullandıgım sistem entes 12 roleli sigortaslar gurup degil tekli attığında malesef kompazem yetersiz geliyo ve fazlar arasında gerilim farkı oluşuyo trafo 400 kw

çalışma mantıgı söyle role 1. sıradaki kondansotoru çeker yeterli ise kalır degilse yenisini devreye alır örnek 5. sırada yeterli geldi diyelim güç düştü önce hangisi devreden çıkar tabiki 1 yetmezse ardından 2 3.çıkınca yine pompaze isterse 1. kondansatör gurubunu devreye alır ve böyle devam eder

umarım anlatabildim

genç arkadaş ' Alıntı:
Sn. maxialem, şu ikisini neye istinaden söylediniz?

maxialem ' Alıntı:
1.) mono faze kondansatör kullanma fazlar arası gerilim farkı olur kompaze yapmamış olursun bir faydası olmaz

2.) 1 en küçük sonrakiler sırayla büyümelidir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ok.maxialem yazdığını anladım teşekkür edrim...bu devreyi yarın bağlıyacağım..yarın akşam yine paylaşırım sizlerle sorunum olursa........aklımı karıştıran sıralama değil..onun küçükten büyüğe doğru olduğunu anledım.....fakat genç arkadaş sanki bana ilk kademe kondansatörü en büyük güçte olan trifaze yi bağla gibi yazdı veya ben yanlış anladım.........birde mono faze kullanmak ...yerinde birseçim değil mi..burası çok güçlü bir tesis değil.magaza büro ve depolardan oluşuyor,,,,,,

bildigim kadarıyla 1 fazda kompanzasyon pek işe yaramıyo tabi kondansotör takılı endüktif almaçların durumu biraz farklı kullandıgın sistemi bilmiyorum benim bahsettigim 3 faz için geçerlidir büyük yada küçük farketmez 3 faz kullanılıyosa mantıgı budur tabi sistemler degiştiyse onuda bilemem ben denedigim bildigimi yazdım

ayyildiz790 ' Alıntı:
ok.maxialem yazdığını anladım teşekkür edrim...bu devreyi yarın bağlıyacağım..yarın akşam yine paylaşırım sizlerle sorunum olursa........aklımı karıştıran sıralama değil..onun küçükten büyüğe doğru olduğunu anledım.....fakat genç arkadaş sanki bana ilk kademe kondansatörü en büyük güçte olan trifaze yi bağla gibi yazdı veya ben yanlış anladım.........birde mono faze kullanmak ...yerinde birseçim değil mi..burası çok güçlü bir tesis değil.magaza büro ve depolardan oluşuyor,,,,,,

maxialem ' Alıntı:
kullandıgım sistem entes 12 roleli sigortaslar gurup degil tekli attığında malesef kompazem yetersiz geliyo ve fazlar arasında gerilim farkı oluşuyo trafo 400 kw

çalışma mantıgı söyle role 1. sıradaki kondansotoru çeker yeterli ise kalır degilse yenisini devreye alır örnek 5. sırada yeterli geldi diyelim güç düştü önce hangisi devreden çıkar tabiki 1 yetmezse ardından 2 3.çıkınca yine pompaze isterse 1. kondansatör gurubunu devreye alır ve böyle devam eder

umarım anlatabildim

Sn. maxialem, ayyildiz790'ın mullandığı röle (Entes RG3-12C), baştan al baştan bırak mantığıyla çalışmıyor. Hangi kademe gerekli ise o kademeyi alıyor. Sizin bahsettiğiniz entes 12 roleli sistemin rölesinin modeli nedir acaba? 12T olmasın? Ayrıca sistemde monofaze kondansatör ihtiyacı varsa eğer Entes RG3-12C ihtiyacı olan monofaze kondansatörü devreye alıyor. Yanlış yönlendirmeyelim. Hem trifaze kondansatöre 3 adet monofaze sigorta koyarak en başında hata yapılmış bana göre sizin sistemde... (Eski panolarda çok gördüm bu hatayı. Mekanik sayaçta farkedilmiyor ama elektronikte faydasından çok zararı var!)

Bu ilk kademenin en büyük güçteki kondansatör olmasını ben uydurmuyorum. Entes yetkilileri gittikleri seminerlerde anlatıyor. Forum üylerinden ve TENSE röle Ar-Ge ekibinden Sn. gunerdr'de doğruluyor olayı. Önceki mesajımdaki linkten konunun içeriğini okuyabilirsiniz...

ARKADAŞLAR HAKİKATEN BANA FAYDALI OLDUNUZ TEŞEKÜRLER...YARIN BİR SORUNUM OLURSA TEKRAR PAYLAŞIRIM

yarın bakarım hangitip sistemim tıkır tıkır çalışıyo yalnız onu söyleyebilirim sistemi ben kurmadım pano yandıgında istanbuldan gelen akar elektrik kurmuş ben sadece ayarları degiştirdim grupları sisteme uyarladım gelişen bir işyeri çünkü

biraz baktımda şunun yanıtı ne acaba

bence 12cs lerde ilk kademeye en büyük kondansatör bağla üç fazlı
evt candan arkadaşımız haklı. ben 12cs li bir uygulamada sorunlarla karşılaştım. entes teknik çözüm' ü aradım. bana verdikleri cevap buydu : "ilk kademeye en büyük güçlü kondansatörü bağlayın". evet cevap ilginçti, nedenini sordum , onlarda bilmiyor.

http://www.entes.com.tr/htm/urunler/Reaktif%20Guc%20Kontrol%20Roleleri.htm

araştırdıgım kadarıyla 12 cs haricinde benim dedigim sistem geçerli bu 12cs denilen sistem yeni sanırım monofaze kompan zasyonundan ziyade işlem cs ilk kondansatörün gurup digerlerinin farketmeyecegini söylüyo

buda kullanım kılavuzu
http://www.entes.com.tr/pdf/RG3_12CS_SMD_tr.pdf

genç arkadaş ' Alıntı:
maxialem ' Alıntı:

umarım anlatabildim

Sn. maxialem, ayyildiz790'ın mullandığı röle (Entes RG3-12C), baştan al baştan bırak mantığıyla çalışmıyor. Hangi kademe gerekli ise o kademeyi alıyor. Sizin bahsettiğiniz entes 12 roleli sistemin rölesinin modeli nedir acaba? 12T olmasın? Ayrıca sistemde monofaze kondansatör ihtiyacı varsa eğer Entes RG3-12C ihtiyacı olan monofaze kondansatörü devreye alıyor. Yanlış yönlendirmeyelim. Hem trifaze kondansatöre 3 adet monofaze sigorta koyarak en başında hata yapılmış bana göre sizin sistemde... (Eski panolarda çok gördüm bu hatayı. Mekanik sayaçta farkedilmiyor ama elektronikte faydasından çok zararı var!)

Bu ilk kademenin en büyük güçteki kondansatör olmasını ben uydurmuyorum. Entes yetkilileri gittikleri seminerlerde anlatıyor. Forum üylerinden ve TENSE röle Ar-Ge ekibinden Sn. gunerdr'de doğruluyor olayı. Önceki mesajımdaki linkten konunun içeriğini okuyabilirsiniz...

Entes Rölenin ilk kademesinin büyüklüğü sebebinin cevabı va forumda. Cevap da Entesten değil...

Monofaze kondansatör kullanılmamasının sebebini hala cevaplamadınız ama neyse uzatmayalım.
Başkasının yaptığı panoya da niye ben kefil olayım ki maxialem Çalışır veya çalışmaz. Niye alınıyorsunuz ki? ( ayyildiz790 siz de alınmayın.) Yanlış anlaşılmak istemem.

İşletme hakkında bilgi sahibi olmadan genel şartlar altında konuşuyoruz. Belki hiç monofaze kondansatör gerekmeyecek. Belki de 3 adet monofaze yetmeyecek.
Bu bir yarış değildir.
İnatlaşma hiç değildir.

Ayrıca sizin sistemi sizin kurmadığnızı tahmin ettiğim için zaten dedim ki:
genç arkadaş ' Alıntı:
(Eski panolarda çok gördüm bu hatayı. Mekanik sayaçta farkedilmiyor ama elektronikte faydasından çok zararı var!)

Keyfimizi bozmayalım... ;)

Sn. maxialem

* Sn. genç arkadaş, var olan sorunun çözümü için öneri sunmuştur ve nedenlerini açıklamıştır. Sizin bahsettiğiniz yeni nesil röleler için geçerli değildir. Buna ek olarak 1 fazda kompanzasyon yanlış olur gibi bir söylem de yanlış olur ki, çünkü; işletmenin yük durumundan bahsedilmemiştir. İşletmenin yük durumuna göre kondansatör güçleri, monofaze veya trifaze olup olmaması, kademelerin durumu bunların hepsi değişebilir.

sayın maxialemin bahsettiği röleler eski nesil.baştan al çıkar yok artık.monofaze kondansatör kullanılmaz yada fayda getirmez diye bi durumda yok artık.sayın gençarkadaşımın dediği doğrudur.roboelektonik arkadaşımın dediği yük durumu etki yaratır.buda doğru.burda arkadaşın öncelikle yük durumunu açıklarsa daha doğru bir çözüm bulmuş oluruz........

evet akadaşlar bu gün bağlantımı yaptım ..asayiş berkemal...yani şuan normal gösteriyor
devrede ilk kond.7.5 trifaze yaptım
2..3...4..kademeye mono bağlantılı kondansatör bağladım
sonraki kademeler 2.5 tan 10 kvr kadar olan değerler
akım trafosu 150/5 di onu 3 ad 150/5 yatım değerini de 30 girdim
cos f değerleri 1.00 yaptım
alarm değerler ind...15 kap..10 girdim

kademe değerlerini değiştirmeem gerekirmi??
devred e jenaratör yok o yüzden cos 2 oynamadım

bu işletme 4 kattan oluşuyor
mağaza büro ve depolar var
aydınlatma(flüorsean modeller) klimalar ve asansör olan
66 kw sözleşmesi olan.çarpan 25 okumalı
kısmen kullanılan
önceki pano tek fazlı role konpanzeli ve ind..%10 kap..%25 geliyordu
devrede 1 ad 7.5 kva ups olan bir işletme

yarın tekrar konrol edeceğim...fikirlerinizi beklerim selamlar.....

Forum istatistikleri

Konular
128,331
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri