Şofben için sigorta ve güvenlik sorusu

Öncelikle merhabalar değerli arkadaşlar, saygıdeğer büyüklerim,
Şofbeni 10-15 dakika civarında 3. kademede çalıştırdığımızda içeride sıcak sudan dolayı buharlaşma olduğu esnada sigorta atması oluyor, bu normal midir veya bunun sebebi nedir deneyiminiz ve bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?
VE İKİNCİ BİR SORU OLARAK,
Malum herkes gibi benimde bu şofbenin güvenliği konusunda endişelerim var, banyoya girerken huzur bırakmayan bir durum bu, şofbenin sıcak su çıkışındaki fıskiyeden gelen suyu direkt üzerimize tutmak yerine o fıskiyeyi plastik bir kovaya koysak ve plastik bir tasla suyu o kovadan alarak doldur-boşalt usulü duşumuzu alsak güvenlik açısından bir önemi olabilir mi? Umarım anlatabilmişimdir, yanlış bir cümle kurduysam ya da cümlelerde anlam bütünlüğünü sağlayamadıysam affınıza sığınıyorum, şimdiden teşekkürler herkese.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu benim başımada gelmişti banyodaki priz normal olduğu için(antigron olmayan) içerisine nem alıyordu sigorta atıyordu en sonunda patladı :) 2. sigorta değeri düşük olabilir. 3. sigortanız arızalı 4. kaçak akım rölesi taktırın şofbeni kullanılması gerektiği gibi kullanın. Kolay gelsin

Topraklama olmadan elektrikli şofben kullanmanız büyük tehlike arz eder. Topraklamanızı kontrol edin. Topraklama varsa sorun yok. Ayrıca kovaya doldurup yıkanma hususunda sana kesinlikle katılıyorum. Ben topraklaması olmayan yerlerde şofben gördüğümde bunu yapmalarını öneriyorum. Topraklama ve kaçak akım rolesini anlatıyorum nafile. En azından bunu yapsınlar deyip çıkıyorum işin içinden...

3.Kademede sofben 32 A akim ceker sigorta tipi onemlidir. C tipi 32 Amper sigorta olmasi gerekir.

U9200 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Öncelikle merhabalar değerli arkadaşlar, saygıdeğer büyüklerim,
Şofbeni 10-15 dakika civarında 3. kademede çalıştırdığımızda içeride sıcak sudan dolayı buharlaşma olduğu esnada sigorta atması oluyor, bu normal midir veya bunun sebebi nedir deneyiminiz ve bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?
VE İKİNCİ BİR SORU OLARAK,
Malum herkes gibi benimde bu şofbenin güvenliği konusunda endişelerim var, banyoya girerken huzur bırakmayan bir durum bu, şofbenin sıcak su çıkışındaki fıskiyeden gelen suyu direkt üzerimize tutmak yerine o fıskiyeyi plastik bir kovaya koysak ve plastik bir tasla suyu o kovadan alarak doldur-boşalt usulü duşumuzu alsak güvenlik açısından bir önemi olabilir mi? Umarım anlatabilmişimdir, yanlış bir cümle kurduysam ya da cümlelerde anlam bütünlüğünü sağlayamadıysam affınıza sığınıyorum, şimdiden teşekkürler herkese.

Biraz masraf yapıp emniyetli bir termosifon alın. En güvenilir çözüm budur.

Kaçak akim rolesini zaten almak için araştirmalarim devam ediyor, kacak akim rolesinin bu konuda ne kadar önemli bir husus olduğunu biliyorum o yüzden onu taktirmayi planliyorum, ben sadece ekstra bir güvenlik yöntemi olarak bu kova durumunu belirttim, yani he ihtimale karsi kovanin onemini merak ettim ama Sayin Öğretmen27 ağabeyim bu durumda bana katildigi için cevabimi almis bulunuyorum, evde topraklama var ama garanti olsun diye bu kova olayina güvenlik acisindan yapmaya devam edeceğim.Güvenlik için topraklama ve kacak akim rolesi olsa bile bu kova olayinin yapilmasi durumunda birbirimizi uyarmaliyiz, sonuçta kacak akim rolelerininde ucuzlarinin ne durumlara sebebiyet vereceğini hepimiz biliyoruz. Cevaplariniz için teşekkürler, saygilarimla.

Sent from my Discovery using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Şohbenler genelde 3. kademede 7000w enerji tüketirler. Bu da yaklaşık 32 ampere çekmesi anlamına gelir. Sigorta seçilirken çekilecek akımın bir üst olanı seçilir. Sizin evinizde muhtemelen 32A 'lık sigorta vardır. Uzun kullanımda sigortanı atması gayet doğal. Tabi sigortanın cinside önemli C tipi almanızda yarar var.
Yukarıdaki arkadaşların da dediklerine katılıyorum. Topraklama çok önemli. Bu arada kova kullanmaktan bahsedilmiş. Şofben çalışırken kovaya elinizi her daldırmanızda bir kaçak varsa zaten çarpılırsınız. Kova ile önlem alınacaksa önce kova doldurulur. İş görülürken şofben kapatılır.

Şohbenler genelde 3. kademede 7000w enerji tüketirler. Bu da yaklaşık 32 ampere çekmesi anlamına gelir. Sigorta seçilirken çekilecek akımın bir üst olanı seçilir. Sizin evinizde muhtemelen 32A 'lık sigorta vardır. Uzun kullanımda sigortanı atması gayet doğal. Tabi sigortanın cinside önemli C tipi almanızda yarar var.
Yukarıdaki arkadaşların da dediklerine katılıyorum. Topraklama çok önemli. Bu arada kova kullanmaktan bahsedilmiş. Şofben çalışırken kovaya elinizi her daldırmanızda bir kaçak varsa zaten çarpılırsınız. Kova ile önlem alınacaksa önce kova doldurulur. İş görülürken şofben kapatılır.

Kova hususunda kasdettiğimiz zaten sizin de belirttiğiniz yöntemdir.

Topraklamanız var ise şohben doğru bağlanmış ise korkmanız gereksiz. Yaklaşık 35 yıldır kullanıyorum sorun çıkmadı. Büyük bir ihtimal ile sigortanız yetersiz kalıyor. 2.kademede uzun sürede sorun çıkmıyor ise ya sigorta amperajını bir üstü ile değiştirin ya da ayrı bir hat ve sigorta ile kullanın. Denemek için şohben harici bütün alıcıları kapatın sadece şohben çalışırken yine sigorta atacakmı. Atmayacağını düşünüyorum. Sonucuda paylaşırsanız ona göre başka öneriler çıkar. Çok önemli tekrarlıyorum topraklamanız iyi olsun. Elektrikli şohbenlerde yeterli güvenlik önlemi vardır içiniz rahat olsun.

Topraklamanız var ise şohben doğru bağlanmış ise korkmanız gereksiz. Yaklaşık 35 yıldır kullanıyorum sorun çıkmadı. Büyük bir ihtimal ile sigortanız yetersiz kalıyor. 2.kademede uzun sürede sorun çıkmıyor ise ya sigorta amperajını bir üstü ile değiştirin ya da ayrı bir hat ve sigorta ile kullanın. Denemek için şohben harici bütün alıcıları kapatın sadece şohben çalışırken yine sigorta atacakmı. Atmayacağını düşünüyorum. Sonucuda paylaşırsanız ona göre başka öneriler çıkar. Çok önemli tekrarlıyorum topraklamanız iyi olsun. Elektrikli şohbenlerde yeterli güvenlik önlemi vardır içiniz rahat olsun.

ilginize teşekkürler, ilk fırsatta denemeye çalışacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri